«Delna»: 12. Saeima nav izpildījusi pusi no priekšvēlēšanu solījumiem tiesiskuma jomā

Saeima nav izpildījusi pusi no uzdevumiem tiesiskuma nostiprināšanas rīcības plānā, kuru 2014.gadā apstiprināja visas 12. Saeimā ievēlētās partijas, vēsta "Sabiedrība par atklātību – Delna" un domnīca "Providus".

Plānā bija iekļauti 45 uzdevumi, un no tiem pilnīgi vai daļēji ir izpildīta tikai puse: septiņi solījumi īstenoti pilnībā un 16 - daļēji. Līdz šim visvājāk veicies ar trauksmes cēlēju aizstāvību un ētikas principu iedzīvināšanu valsts pārvaldē - šajās jomās nav izpildīts neviens no solījumiem.

12. Saeima visvairāk ir paveikusi valsts personālpolitikas sakārtošanā, iepirkumu sistēmas uzlabošanā, valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldības problēmu novēršanā, kvalitatīvāku lēmumu pieņemšanas atbalstīšanā un tiesu varas stiprināšanā.

Piemēram:

 • Izveidots Latvijas atvērto datu portāls, kurā 2017.gada nogalē bija ievietotas 44 datu kopas
 • Pieņemti grozījumi partiju finansēšanas likumā, ierobežojot ziedojumu apmēru līdz 30 % no personas gada deklarētajiem ienākumiem
 • Likti pamati tam, lai izveidotu iekšējās kontroles sistēmas korupcijas un interešu konflikta riska jomās
 • Atbalstīti mediji sabiedriski nozīmīga satura veidošanā, kā arī likti pamati nevalstisko organizāciju (NVO) fondam
 • Ieviests e-pakalpojums “Parakstīšanās par vēlētāju iniciatīvām”, kas ļauj ērti vākt parakstus vēlētāju iniciatīvām
 • Ieviests regulējums valsts nodrošinātai juridiskajai palīdzībai administratīvajās lietās tiesā
 • Maksātnespējas administratoriem noteikts valsts amatpersonas statuss

Par vairākām no plānā ietvertajām iniciatīvām 12. Saeima ir lēmusi, bet tās nav atbalstījusi. Piemēram, 2015.gada 30.aprīlī Saeima pirmajā lasījumā noraidīja priekšlikumu grozījumiem “Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā”, kas paredzēja valsts finansējuma dubultošanu partijām. Likumprojekts bija Valsts prezidenta Andra Bērziņa iniciatīva, bet tika noraidīts, aizbildinoties, ka grozījumi nebūs godīgi pret partijām, kas nav ievēlētas Saeimā, un ka būs “amorāli, jo ir daudz svarīgākas lietas, kam tērēt [valsts budžeta] naudu”.

2015. gada februārī Saeima neatbalstīja piecu deputātu iesniegto priekšlikumu par atklāti vēlētu Valsts prezidentu. Savukārt 2017.gada martā Saeimā nonāca trauksmes cēlēju aizsardzības likumprojekts, ko Valsts pārvaldes un pašvaldības lietu komisija sāka skatīt tikai decembrī, un tas vēl nav nonācis līdz pirmajam lasījumam.

Lai veicinātu tiesiskuma stiprināšanas plāna izpildi, "Delna" un "Providus" aicina 12. Saeimu pilnvaru termiņa atlikušajos sešos mēnešos atbalstīt vairākas iniciatīvas:

 1. Stiprināt lēmumu atklātību, balsojot par 11 212 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu “Par atklātu balsojumu Valsts prezidenta vēlēšanās”, ko šobrīd izvērtē Saeimas Juridiskā komisija.
 2. Noteikt par pienākumu jaunu likumprojektu vai politikas dokumentu izstrādātājiem (tajā skaitā arī Saeimā) atklāt lobētājus – indivīdus vai organizācijas, kas palīdzējušas šos dokumentus izstrādāt.
 3. Pilnveidot un pieņemt trauksmes cēlēju aizsardzības likumprojektu.
 4. Valsts pārvaldē kādai iestādei noteikt atbildību rūpēties par informācijas atklātību – šajā iestādē varētu apstrīdēt nepamatotus informācijas izsniegšanas atteikumus.
 5. Lemt par valsts budžeta palielināšanu politiskajām partijām.

Septembrī "Delna" un "Providus" vēlreiz izvērtēs 12. Saeimas laikā pieņemtos lēmumus un informēs vēlētājus par to, kuras partijas ir un kuras nav pildījušas savus solījumus tiesiskuma stiprināšanas jomā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt