Sadaļas Sadaļas

Dekoratīvajos pīlādžos veikalā «Rimi» uziet bakteriālo iedegu

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) oktobrī veiktajā pārbaudē SIA “RIMI Latvia” tirdzniecības vietā Rīgā konstatēja no Nīderlandes ievestā ugunsērkšķa izplatīšanas noteikumu pārkāpumu. Augam noņemtajā paraugā laboratoriski apstiprināta bīstamā bakteriālā iedega. VAAD nolēma iznīcināt visu augu partiju.

Pārbaudes laikā pieņemts lēmums veikalos esošos 87 bakteriālo iedegu saimniekaugus izņemt no tirdzniecības un aizliegt to pārvietošanu, kā arī noņemts paraugs ar bakteriālās iedegas vizuālajām pazīmēm un nosūtīts Nacionālajai fitosanitārajai laboratorijai testēšanai. Testēšanas pārskats apliecina - paraugā konstatēts augu karantīnas organisms bakteriālā iedega.

Tāpēc VAAD pieņēma lēmumu konkrētās partijas augus iznīcināt sadedzinot. Lai nenodarītu kaitējumu, inficējot citus bakteriālās iedegas saimniekaugus, piemēram, ābeles, bumbieres, pircējiem jāatgriež “Rimi” iznīcināšanai arī iztirgotie 105 šīs partijas augi (svītru kods 8 717435671669, nosaukums „Dekoratīvais pīlādzis podiņā, D12/H50”). Ja nav iespējams nogādāt augus veikalā, tas ir iestādīts vai izmests, VADD lūdz sazināties ar kādu no tās reģionālajām nodaļām.

Bakteriālā iedega ir augu karantīnas organisms, kas izraisa ļoti bīstamu augļkoku slimību. Tā var izraisīt postījumus līdz pat 80% apmērā no augļu dārza stādījumiem. Inficētais augs aiziet bojā. Baktērija piemērotos apstākļos ātri izplatās un ir grūti ierobežojama. Slimība izplatās ar kukaiņu starpniecību, ar lietu un vēju, ar inficētiem instrumentiem.

Lielos attālumos tā izplatās ar stādāmo un potējamo materiālu, ar putnu starpniecību. Baktērija pārziemo inficētajos saimniekaugos. Baktērijas, saglabājušās raksturīgajās ķīļveida čūlās, ir primārais inficēšanās avots ziediem pavasarī. Inficēties ar bakteriālajām iedegām var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes un ugunsērkšķi. 

Kopš 2004.gada Latvija ir atzīta par bakteriālās iedegas aizsargājamo zonu, līdz ar to Latvijā drīkst izplatīt tikai tos bakteriālās iedegas saimniekaugus, kas audzēti no bakteriālās iedegas brīvajās zonās, par ko liecina norāde augu pasē „ZP-b2” vai „ZP – LV”. Šādas norādes pārbaudē “Rimi” veikalā konstatētajiem ugunsērkšķiem augu pasē nebija un papildus sniegtā informācija no Nīderlandes ražotāja apstiprināja, ka augi nav audzēti no bakteriālās iedegas brīvajā zonā.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt