De Facto

Izmaiņas Latvijas politiskajā kartē

De Facto

Mandātu spēles

Vai Rēzeknē valda cenzūra?

«De facto» pieķer melos Rēzeknes mēru

Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” pieķēris melos Rēzeknes pilsētas mēru Aleksandru Bartaševiču (SC), kurš pirms vēlēšanām izvairījās no intervijas “De facto”, savukārt jau vēlēšanu naktī nekautrējās paziņot, ka ar domstarpības ar žurnālistiem atrisinājis, piezvanot un visu izrunājot.

Viens viedoklis pāri citiem

Bartaševičs iepriekš atteicās atbildēt, cik daudz naudas pašvaldībā tiek tērēts sabiedrības informēšanai. Taču vēlēšanu nakts tiešraidē apgalvoja, ka ar “De facto” žurnālisti, kuru pa dienu savā kabinetā neielaida, vakarā esot visu izrunājis. Turklāt arī pēc vēlēšanām Bartaševičs nevēlējās atzīties, ka šāda saruna nekad nav notikusi.

Bartaševičam priekšvēlēšanu laikā bija zināmas priekšrocības pār citiem kandidātiem. Viņš rēzekniešiem jau ir zināms. Vadījis pilsētu četrus gadus. Tāpat ne kurš katrs nepilnu nedēļu pirms vēlēšanām pilsētas centrā varēja kāpt uz skatuves, lai uzrunātu iedzīvotājus. Festivāla parkā, kas joprojām izskatās kā būvlaukums, bija koncerts, kurā uzstājās Krievijas estrādes dziedātāju Polina Gagarina. Viņas koncerts bija bez maksas, bet pašvaldības budžetam tas atņēma 19 400 latus.

“De facto” vērš uzmanību uz to, ka tajā pašā laikā Bartaševičs pieņēma vēl kādu lēmumu - slēdza komentāru sadaļu pašvaldības mājas lapā rezekne.lv.

Rēzeknes iedzīvotāja Rometa Kuzņecova apstiprina, ka komentāru rakstīšana ,,bija liegta, kā arī bija pazuduši visi tie komentāri, kas tur bija iepriekš”. Bartaševičam par iespējamo cenzūru gan ir sava izpratne: ,,Cenzūra tāpat notiek, ne tikai pirms vēlēšanām. Ja ir izmantota nepiemērota leksika, vai patiešām nepatiesa informācija izplatīta, tad mēs nepublicējam. Pirms vēlēšanām mēs nolēmām, lai vispār to komentāru nebūtu, jo atkal, ja ir komentāri un tie tiek daļēji cenzēti, tas nozīmē, ka mēs dodam sev priekšroku.”

LTV, LNT vai tomēr TV3?

Acīmredzot Bartaševičs ļoti centās kontrolēt informāciju, kas publiski par viņu varētu izskanēt. Visticamāk tādēļ Bartaševičs pirms vēlēšanām ar “De facto” runāt nevēlējās. Tajā pašā laikā, apzinoties, ka amatpersonai tā darīt neklājas, īpatnējā veidā to centās labot vēlēšanu nakts tiešraidē Latvijas Televīzijā. Bija mazliet jāsamelojas. Uz žurnālistes jautājumu, ,,kāpēc tādas bailes no žurnālistiem priekšvēlēšanu laikā, ka domes darbinieki pat draud ar pašvaldības policiju, Bartaševičs atbildēja, ka ,,es nebaidos no žurnālistiem”. Pēc tam papildinot, ka ,,mēs to ļoti labi pārrunājām ar žurnālisti, kuru es nepieņēmu. Mēs ar viņu runājām vakarā. Ļoti laba saruna. Es izstāstīju visu, ko gribēju, viņa sadzirdēja visu, ko viņa gribēja dzirdēt”.

Jāuzsver, ka šāda telefonsaruna ar “De facto” nekad nav notikusi. Taču tas Bartaševičam nebija šķērslis, lai no sava stāsta neatkāptos. Pēc aicinājuma pastāstīt, ,,par ko mēs runājām”, Bartaševičs sāka prātot: ,, Oi, tagad vajag atcerēties, par ko mēs tur runājām! Arī laikam par kaut kādām tādām... Ā! Par ,,Rēzeknes satiksmi” mēs runājām, par autobusiem, kas it kā nopirkti nelikumīgi, vai iznomāti nelikumīgi. Par slimnīcu laikam runājām. Par tādām lietām.”

Pēc atkārtota jautājuma, vai tiešām Bartaševičs vēlas apgalvot, ka ir zvanījis “De facto” žurnālistei, mērs mazliet samulsa, bet jau pēc brīža turpināja. ,,Ā! Varbūt tad es sajaucu, ja tas noticis, sajaucu ar citu televīziju! Varbūt ar LNT, nē, TV3 laikam bija.” “De facto” sazinājās ar kolēģiem citā televīzijā. Lieki piebilst, ka arī viņi apstiprināja, ka šāda saruna nekad nav notikusi. Tajā pašā laikā nekas netraucē Bartaševičam partijas programmā solīt ,,attīrīt pilsētu no nepatiesas apmelošanas un citām asociālām parādībām”.

Patiesībā Bartaševičs varētu arī iztikt bez neatkarīgu mediju uzmanības. Pašvaldība gadā plānojusi izlietot apmēram 20 000 latu publicitātes nodrošināšanai. Tas nav daudz, bet ar to pietiekot, lai izdotu pašvaldības izdevumu ,,Rēzeknes Vēstnesis”, reizi nedēļā uzstātos Latgales Televīzijā, reizi mēnesī ,,Radio SWH +”. Savukārt intervijas darba dienu rītos raidstacijas ,,Hiti Rossii” viļņos esot ,,savdabīgs barters”. Pašvaldība palīdzot ar reklāmu, pretim saņemot raidlaiku. Tur gan uzstāties varot tikai izredzētie. Rēzeknes mērs Bartaševičs norāda: ,,Ja opozīcija būs amatpersona vismaz manā līmenī kā domes priekšsēdētājs, tad viņiem arī būs tāda iespēja!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt