De Facto

Islandes vēlēšanu mācība: taupība nogurdina

De Facto

Ko Latvijai dos naftas urbums?

Kur gaidāma lielākā vēlēšanu intriga?

«De facto»: Ilggadējiem mēriem lielas izredzes noturēt varu; dažviet intriga saglabājas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Vērtējot 30 lielāko Latvijas novadu un pilsētu līdzšinējo vadītāju izredzes gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, LTV raidījums “De facto” prognozē, ka virknei ilggadīgo pašvaldību priekšsēdētāju ir liela iespēja tikt pārvēlētiem. Bet vismaz piecās pietiekami lielās pilsētās intriga saglabājas visnotaļ liela.

Ludzā un Limbažos mēra krēslu šajās vēlēšanās centīsies saglabāt domnieki, kuri pie teikšanas bijuši vien trīs gadus. Taču tas ir daudz, salīdzinot ar Balviem, Aizkraukli, nemaz nerunājot par Talsiem un Jūrmalu, kur pašreizējie mēri nostrādājuši vien 2,5 mēnešus.

Virknē lielo pilsētu pirms četriem gadiem izraudzītajiem priekšsēdētājiem izdevies noturēties visu sasaukuma laiku un daudziem spīd arī iespēja jau drīz iekļūt ilglaicīgo mēru rindās. Saldus, Dobele, Bauska, Sigulda, Valka, Gulbene, Alūksne un vēl daudzas citas vietvaras, tostarp galvaspilsēta Rīga – šeit mēri visai stabili, neatkarīgi no vietējiem kašķiem vai politiskiem vējiem, spējuši noturēties pilsētas galvas amatā.

Drīz par ilgdzīvotāju varēs saukt Kuldīgas novada domes priekšsēdētāju, kura mēra amatā ir jau 5,5 gadus. Daudz ilgāk izdevies amatā noturēties Valmieras saimniekam Inesim Boķim, jau trīs sasaukumus – jeb 12 gadus pēc kārtas vieni un tie paši cilvēki pirmajā krēslā sēž Līvānos, Smiltenē, Jelgavā un Cēsīs. 16 gadus spējuši noturēties Tukuma, Liepājas, Madonas un Jēkabpils galvas. Bet vēl ilgāk šā pavasara palu vissmagāk skartās Ogres mērs. Rekordists, visticamāk, vēl kādu laiku tā arī nepārspēts lielo pašvaldību konkurencē dzīvo Puzē un vada Ventspili.

Kuldīga

Inga Bērziņa („Kuldīgas novadam”) Kuldīgu vada jau vairāk nekā piecu gadus un ne reizi vien izpelnījusies pārmetumus, gan ierobežojot iespējas izteikties par viņu slikti, gan novadam pazaudējot ES naudu, pārkāpjot iepirkumu likuma normas. Tomēr viņas izredzes arī pēc vēlēšanām atgriezties mēra krēslā tiek prognozētas kā ļoti ticamas. Kuldīga pēdējos gados patiešām sākusi izskatīties ļoti labi, sakopta, daudz atjaunotu un uzceltu ēku. Turklāt citu partiju sarakstu augšgalā nav harizmātisku līderu, līdz ar to, pat ja Bērziņas pārstāvētais spēks saņemtu mazāk nekā 50% no vietām domē, citu mēru tik un tā neievēlēšot.
De facto prognoze: visticamāk, paliks!

Valmiera

Inesis Boķis (Valmierai un Vidzemei) Valmierā saimnieko jau 10 gadus un, šķiet, iekārtojies uz ilgu palikšanu. Vietējie uzskata, ka šajās vēlēšanās viņam nav konkurentu. Lai arī pašvaldības reputāciju iedragāja nozāģēto Daliņa stadiona koku skandāls, Boķa vadītajā sarakstā ir apvienoti pilsētas aktīvākie un redzamākie cilvēki - uzņēmēji, teātra pārstāvji, skolu direktori. Valmiera samērā veiksmīgi pārvarējusi krīzi un tagad paši valmierieši uzskata, ka viņiem daudzās jomās izdevies aizsteigties priekšā Cēsīm.
De facto prognoze: visticamāk, paliks!

Līvāni, Smiltene

Varas maiņa netiek prognozēta arī Līvānos, kur pēdējos 11 gadus priekšsēdētāja krēslā turas Andris Vaivods (ZZS), ne arī Smiltenē, kur 3 sasaukumus domi vada “Reģionu alianses” pārstāvis Ainārs Mežulis. Smiltenē visi trīs kandidātu saraksti cieši sadarbojoties un kā vietējie raksturo – roku rokā skrien stafeti, lai kopā finišētu vēlēšanās. Bez intrigas. Un intrigas neesot arī Līvānos. Tur Vaivods nomainījis krāsas un no “oranžā” kļuvis par “zaļo”. Taču vēlētājiem, visticamāk, ir mazsvarīgi, kuru politisko spēku Vaivods pārstāv.
De facto prognoze: drīzāk, paliks!

Cēsis

Tomēr droši var teikt, ka varas maiņa būs Cēsīs. Domes ilggadējais vadītājs Gints Šķenderis nolēmis nekandidēt un meklēt citus izaicinājumus. Un šeit uz panākumiem cer “Vienotība”, kuras saraksta pirmais numurs Jānis Rozenbergs tiek saukts par Šķendera skolotu pēcteci. Tiesa, šeit intriga saglabājas, jo pie balsīm cer tikt arī “zaļie”.

Jelgava

Vai vēl pie četriem gadiem tiks Andris Rāviņš (ZZS)? Šī intriga saglabājas Jelgavā. Līdz ar vairākiem skandāliem par ceļiem, atkritumu biznesu un vietējo autobusu parku zaļzemnieka Rāviņa varenība te ir mazinājusies, un lielā mērā pirkstu pie tā ir pielicis viņa galvenais sāncensis – bijušais Ainara Šlesera cīņu biedrs, tagad “Reģionu alianses” Jelgavas līderis Dainis Liepiņš. Viņš arī devis mājienus, ka labprāt sadarbotos ar Saskaņas centru, un pie puslīdz ar Rāviņu konkurējoša balsu skaita šādā kombinācija varas gāšana ir iespējama. Tiesa, Rāviņš ir labs polittehnologs.
De facto prognoze: drīzāk, paliks!

Tukums

Diez ko neizkustināms rādās arī Tukuma domes priekšsēdētājs Juris Šulcs (Tukuma pilsētai un novadam), kurš pilsētu vada jau pēdējos 16 gadus, vienu gadu gan izlaižot. Teju visi šajās vēlēšanās Tukumā kandidējošie partiju saraksti sola ar Šulcu sadarboties, tostarp bijusī labklājības ministre Dagnija Staķe, kas no zaļzemnieku saraksta ar pirmo numuru nu centīsies ielauzties novada domes pārvaldē.
De facto prognoze: visticamāk, paliks!

Madona

Savukārt "Vienotība” lielas cerības liek uz Madonas novada līdzšinējo mēru Andreju Ceļapīteru. Visticamāk, viņš pēc četriem gadiem nākamajās pašvaldību vēlēšanās varēs svinēt apaļu jubileju par darbā aizvadītiem 20 gadiem. Pēc nedēļas "Vienotībai" jākonkurē ar vēl sešiem politiskajiem spēkiem, taču Ceļapīteram redzamu sāncenšu neesot. Vēl vairāk – tiek prognozēts, ka Ceļapītera pārstāvētā partija varētu gūt absolūto vairākumu. Par to liecina tas, ka 12 no 17 pašreizējiem novada domes deputātiem vēlēšanās startēs zem ,,Vienotības” zīmes. Tam nav traucējis pat tas, ka šajā sasaukumā politiķi bija ievēlēti no dažādām partijām.
De facto prognoze: visticamāk, paliks!

Liepāja

Intriga šoreiz izveidojusies Liepājā. “Liepājas metalurga” nedienas un arī 1.rokkafejnīcas aiziešana no pilsētas Ulda Seska (Liepājas partija) pozīcijas krietni vien ir pabojājušas. Par galveno konkurentu uzskatāms Reformu partijas Liepājas līderis Jānis Vilnītis, kurš agresīvi vērsies pret Seska politiku. Pie vienādi iegūtu vietu skaitu, viņa izredzes uzņemties koalīcijas veidošanu ir lielākas. Arī pats Sesks, šķiet, ir gatavs pateikt - pietiek. Jautājums – ko teiks vēlētājs?
De facto prognoze: drīzāk, nepaliks!

Jēkabpils

Jēkabpili mēdz dēvēt par Leonīda Salceviča (Jēkabpils reģionālā partija) karalisti. Kā vienu no Salceviča panākumu atslēgām min, ka viņš partijā spējis iesaistīt vairāk cilvēku nekā konkurenti. Tomēr Salcevičam nav izdevies iegūt savas partijas pārsvaru domē tādā apmērā, lai gūtu vairākumu. Taču, ja pašvaldībā iekļūs pašreizējā politiskā spektra pārstāvji, Salcevičam var izdoties kroni saglabāt. Arī tie, kuriem pēc pagājušajām pašvaldību vēlēšanām bija ambīcijas varu gāzt, tagad pašreizējo situāciju atzinuši par labu esam. Tas nekas, ka mērs partijas līdz šim mainījis kā zeķes.
De facto prognoze: visticāmāk, paliks!

Ogre

Un nav ne mazāko pazīmju, kas liktu domāt, ka ilggadējā Ogres mēra Edvīna Bartkeviča (Ogres novadam) vara būtu apdraudēta. Ja nu vienīgi kādu balsi varētu atņemt bebri un neuzceltais dambis, taču kopējo politisko paleti šī pavasara plūdi, visticamāk, nesabojās. Zem ūdens jau gluži nebija visa pilsēta, savukārt tiem, kuru mājas bija, piesolītas gana prāvas kompensācijas.
De Facto prognoze: visticamāk, paliks!

Ventspils

Nacionālā mēroga partijas, izņemot “Saskaņas centru”, arī neslēpj, ka ne uz ko necer ilgdzīvotāju troņa augšgalā sēdošā Ventspils saimnieka Aivara Lemberga (Latvijai un Ventspilij) pilsētā. Ceturtdaļgadsimts nav joka lieta, un droši var teikt, ka tiem piepulcēsies vēl četrgade. Tiesa – vai ventspilnieki maz zina, par ko balso? Jo Lemberga statuss šobrīd tāds nesaprotams – atstādinātais vai tomēr pašatpakaļieceltais domes priekšsēdētājs? Ventspils saimniekam gan draud likuma labojumi, kas turpmāk neļautu domē strādāt personai, kuru vaino smagos vai sevišķi smagos noziegumos!
Bet, kamēr likums vēl nav pieņemts, De facto prognoze: visticamāk, paliks!

Riga

Lielākā intriga viennozīmīgi saglabājas galvaspilsētā Rīgā.

Šobrīd prognozes liecinot, ka galvaspilsētas domē varētu iekļūt četri spēki. Bet intriga ir, vai Nila Ušakova un Andra Amerika (SC/GKR) tandēms iegūs vairākumu. Ja nē, vai tadā gadījumā labējām partijām balsu būs gana, lai kopīgi mēģinātu nepieļaut Ušakova iekļūšanu ilggadējo mēru rindās. Lielais nezināmais esot ap trešdaļu balstiesīgo, kuri vēl nav izlēmuši, par ko savu balsi atdot, un par šo daļu pēdējā nedēļā notikšot karsta cīņa.

“Varbūt mēs varam tikai palielināt savu procentu ar to, ka mūsu vēlētājs atnāks, bet vēlētājs, kurš neredz nekādu alternatīvu Nilam, bet nav neviens labā līmenī ar labu argumentāciju, viņš neaizies. Tad uz to lielāku proporciju mēs dabūsim vairāk,” pieļauj SC Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs.

Savukārt “Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars uzskata, ka “jo vairāk balsu paliks ārpus 5 procentiem, jo vairāk katrs no vēlētājiem savu izvēli atstāj bez reālas ietekmes Rīgas domē. Intriga ir un, kas ir labi - ka labējās partijas joprojām saglabā augstu cerību uzvarēt šajās vēlēšanās.”

Daugavpils

Uz šo daļu cer arī reformisti, kuri gan norāda, ka esot reālisti – uz dižiem panākumiem novados necerot. Izņemot Daugavpili, kuru lielas cerības saistītas ar Žannu Kulakovu. Taču Daugavpilī atpakaļ pošas Rita Strode (Attīstības partija), kas intrigu tikai vairo. “Daugavpilī intriga saglabājās, un tā ir pilsēta, kur jebkurās vēlēšanās ir ļoti asa konkurence, mēs, protams, nedomājam, ka aiziesim un dabūsim vairākumu. Mēs ļoti labi apzināmies, ka šīs mums ir pirmās vēlēšanas,” sacīja RP izpilddirektors Ivo Valdovskis.

Rēzekne

Savukārt Nacionālā apvienība cer uz labiem panākumiem, piemēram, arī Rēzeknē, kur pēdējos 4 gadus valda saskaņietis Aleksandrs Bartaševičs. “Visur tur, kur ir mūsu saraksti, protams, mēs centīsimies panākt lielāku ietekmi, kas ir politikā ļoti normāli un saprotami,” sacīja Saeimas deputāts Gaidis Bērziņš (Vl-TB/LNNK).

Šāds optimisms gan šķiet lieks, jo "Saskaņa" neslēpj, ka ne pa kam nešķirsies no varas Rēzeknē, jo iecerējuši to veidot tādu kā paraugpilsētu, lai Latgalē dzīvojošos pārliecinātu, ka arī viņi prot būvēt ēkas un asfaltēt ceļus. Un tieši saskaņieši šajās pašvaldību vēlēšanās vairākos novados no sarakstiem laukā metuši līdzšinējos domniekus – ja nevarot ar citiem sastrādāties un kašķēties, tad lai meklējot citas partijas.

Jūrmala

Nav šaubu, ka ļoti liela intriga vēlēšanās gaidāma Jūrmalā, kur neviens šobrīd neņemas prognozēt, kuri politiskie spēki šajā pilsētā varētu tikt pie vēlētāju balsīm. Prognozes liecina, ka līdzīgi kā iepriekšējās vēlēšanās, Jūrmalas domes sastāvs kārtējo reizi veidosies ļoti raibs, līdz ar to atkal radot bagātīgu augsni politiskajam tirgum.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti