De Facto

Sākas interešu lobēšana pasažieru vilcienu konkursā

De Facto

Jūrmalas attīstības plānā "uzlabo" pilsētas mēra zemes gabalu

Būvuzņēmēju Martinsonu notiesā par mēģinājumu izkrāpt naudu

«De facto»: 21 000 eiro sods cilvēkam ar 4 000 eiro vērtām aproču pogām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

«Es domāju, jebkuram cilvēkam tā ir liela nauda – 21 000 eiro,» tā šovasar tiesas piespriestā 60 minimālo mēnešalgu soda bardzību „De facto” komentē Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējuma izkrāpšanas mēģinājumā vainu atzinušais uzņēmējs Māris Martinsons. 

Pārsteigts uz ielas, uzņēmējs, kuru pazīšanās ar politiķiem, iespējams, daudzus gadus bija sargājusi no nonākšanas tiesībsargu redzeslokā, pa laikam pie sejas paceļ roku – baltā krekla manšeti grezno zelta aproču pogas ar Šveices pulksteņu zīmolam „Breguet” raksturīgo «B» burtu, iestrādātu šokolādes krāsas emaljā. Pēc internetā atrodamas informācijas, šādas aproču pogas varētu maksāt ap 4 000 eiro.

Uz basketbola kluba VEF Rīga sezonas atklāšanas preses konferenci pie „Index Cafe” ēnainajā Antonijas ielā kluba valdes priekšsēdētājs Martinsons piebrauc melnā S klases „Mercedes Benz” markas auto, kas pieder būvfirmai „Moduls Rīga”. Ne šīs 11 miljonus eiro pērn apgrozījušās firmas, ne virknes citu īpašnieks Martinsons vairs formāli nav – īpašumtiesības pārgājušas viņa 22 gadus vecajam dēlam Mārcim Martinsonam, tā jaunekli padarot par Latvijas pelnošāko uzņēmēju.

Formāli Martinsonam vairs nav saiknes arī ar plastmasas cauruļu ražotni „Evopipes” Jelgavā, par kuras neizdevušos mēģinājumu izkrāpt Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējumu, ar viltotiem dokumentiem sadārdzinot iepērkamo iekārtu izmaksas, svētdien, 27.septembrī, detalizētāk ziņo „De facto”.

Tomēr Martinsona patiesais statuss šajā un citos biznesos varētu būt cits. Tieši pie Martinsona tūdaļ pienāk „Moduls Rīga” mārketinga un komunikācijas vadītāja Ieva Šaripo, izglābdama no „De facto” jautājumiem – mūsu parādīšanās VEF sezonas atklāšanas pasākumā neiederas sporta žurnālistu lokā, kurus interesē basketbols, nevis kluba vadības nedienas ar likumu. Uz brīdi jau šķiet, ka Martinsona vieta preses konferencē paliks tukša – sarunādamies ar I.Šaripo un ik pa brīdim pametot skatu pār plecu mūsu virzienā, uzņēmējs attālinās, un „De facto” kamera viņu panāk teju kvartālu tālāk.

Martinsona neredzamo ietekmi „ De facto” raksta autore izjuta arī sižeta tapšanas gaitā. Vispirms augusta sākumā Ģenerālprokuratūra tikai pēc vairāku dienu sarakstes negribīgi atklāja, ka „Evopipes” lieta nodota tieši Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesai, bez pamatojuma atsakoties atklāt prokurora vārdu, kas vasaras sākumā slēdzis vienošanos par vainas atzīšanu un sodu. Jau vēlāk atklājās, ka anonimizētais tiesas nolēmums publiskajā datubāzē nebija ievietots un «atradās» tikai pēc „De facto” zvana Tiesu administrācijai 22. septembrī, tas ir, vairāk nekā mēnesi pēc tam, kad tiesa to bija anonimizējusi, sagatavojot publicēšanai. Sākotnēji Ģenerālprokuratūra atteicās vispār sniegt argumentāciju, kādēļ prokurore Kristīne Markova slēgusi vienošanos par tik «mīkstiem»  sodiem, norādot, ka «procesa virzītājs attiecīgajā procesā šobrīd ir tiesa un jautājumi jāuzdod tiesai».

«Tā ir tāda interesanta situācija, ka es esmu biznesā bijis 20 gadus, un tad vienā gadā notiek brīnumainas lietas vispār,» sašutumu par pēkšņo nonākšanu tiesībsargu redzeslokā neslēpj  Martinsons. Ekonomikas policijas kratīšana „Moduls Rīga” un „Evopipes” birojos notika 2013.gada jūnijā,  gadu vēlāk, 2014.gada jūlijā, Finanšu policija veic kratīšanu „Moduls Rīga” birojā kriminālprocesā pret uzņēmumiem, kas, iespējams, izmantojuši mākslīgi izveidotu firmu pakalpojumus, lai izkrāptu pievienotās vērtības nodokli, radot kaitējumu valstij vairāk nekā 11 miljonu eiro apmērā. Uz jautājumu, varbūt sabrukusi Martinsona politiskā aizmugure, „De facto” pārsteigtais uzņēmējs vaļsirdīgi attrauc: «Iespējams!»

Martinsons līdz pat 2013.gada vasarai varēja baudīt neapēnotu miljonāra dzīvi aiz „Mercedes Benz” tonētajiem stikliem un, ieguldot līdzekļus ar politiķu interesēm saistītos projektos, ieguva godpilnu apzīmējumu «mecenāts». Basketbola kluba „VEF Rīga” finansēšana, ko vada tolaik valdošās partijas „Jaunais laiks” (vēlāk – „Vienotība”) ietekmīgais politiķis Edgars Jaunups, ieguldījumi ātro kredītu tirgus līderī „4finance”, kam aizdeva un vēlāk ar uzviju saņēma atpakaļ arī Rīgas vicemērs Andris Ameriks – tas viss veidoja gan pamatu iespaidam par uzņēmēja Martinsona «politisko aizmuguri», gan fonu „Moduls Rīga” uzvarām Rīgas pašvaldības būviepirkumos. «Jo es vairāk dodu, jo man vairāk nāk atpakaļ,» šopavasar martā  Martinsons atzina „Overtime TV” intervijā sporta žurnālistam Armandam Pučem. Šos vārdus var tulkot dažādi.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti