Dienas ziņas

Pie vēlēšanu iecirkņiem bijušas garas rindas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rīgas skolu ēdināšanas sistēmā līdz šim reģistrēti 70% bērnu

Dažviet Rīgas skolās pusdienas bērniem pagaidām pieejamas ar speciāliem taloniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

No pirmdienas, 3. oktobra, par ēdināšanu Rīgas skolās un bērnudārzos lielai daļai bērnu vecāku ir jāpiemaksā. Lai to administrētu, izveidota īpaša elektroniskā sistēma, kas aizvien daudziem vecākiem un skolu direktoriem sagādā pamatīgas galvassāpes. Un, lai gan lielākajai daļai viss esot kārtībā, vietām nācās izlīdzēties ar taloniņiem.

Klāt pirmdienas pusdienas laiks, ko ļoti daudzās Rīgas skolu ēdnīcās gaidīja ar lielu satraukumu. Arī Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā vēl nav līdz galam skaidrs, cik skolēnu turpinās izmantot ēdināšanas pakalpojumus. No rīta bija tehniskas aizķeršanās ar elektronisko sistēmu. Tādēļ šodien bērnus, kuri ēd brīvpusdienas vai par pusdienām ir samaksājuši, apkalpo, ielaižot ar speciāliem taloniem.

"Mēs svētdienas vakarā saņēmām ziņu, ka diemžēl sistēma nesinhronizējas ar citām datu bāzēm, tur ir problēma ar tiem bērniem, kuriem ir sociālais statuss, kam brīvpusdienas pienākas. Un otra lieta, ka šajā brīdī nestrādā skenēšanas programma, nenotiek skenēšana. Lielas, lielas pārmaiņas, kas nes diemžēl lielu, lielu organizatorisko slogu papildus," stāstīja Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas direktors Andris Priekulis.

Klases audzinātāji cīnās par savu audzēkņu tikšanu ēdamzālē, kāds vēl meklē šķēres, lai izgrieztu talonu. Pēc ēdinātāju teiktā, šādas neērtības aizņems zināmu laiku.

"Gan var pārbaudīt pēc saraksta, gan, ja ir neliela skola, bieži vien bērni ir vaigā zināmi. Ir situācijas, kad tie būs taloniņi, piemēram, jā. Pārejas periodā tie modeļi būs dažādi. Bet, kolīdz mēs būsim centralizējuši visu šo informāciju par noslēgtajiem līgumiem, tā ir doma, ka mēs pārejam uz mūsdienīgu, modernu risinājumu ar QR kodiem," skaidroja Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas pārstāvis Jānis Meija.

No Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas 750 skolēniem sistēmā reģistrēti aptuveni 500. Vai pārējie 250 ēdīs vai neēdīs, to direktors vēl nezina. Viņa paša audzināmajā klasē no 30 skolēniem divi pateikuši, ka turpmāk ņems līdzi mājās pagatavotu ēdienu.

"Mēs rēķinām, ka mazdrusciņ ir krities tas skaits. Iespējams, no tās sarežģītās sistēmas kāds ir atteicies. Līdz ar to viņš ņem līdzi pusdienas trauku.

Mums tādā ziņā ir labi. Mums ir katrā ielā vismaz divi restorāni. Tā kā bērni noteikti var izdarīt izvēli," piebilda Priekulis.

Direktors Andris Priekulis.
Direktors Andris Priekulis.

Bet, kāda būs situācija galvaspilsētā kopumā, to sola darīt zināmu uz nedēļas otru pusi, jo līgumi sistēmā vēl turpinot ienākt.

"Arī pie 100% brīvpusdienām bija zināms procents, kuri neizmantoja šo iespēju. Tie ir it īpaši vecāko klašu audzēkņi. To, ka būs zināms procents, kurš nevēlēsies slēgt, jā, viņš būs. Cik liels? Es pieļauju, ka mēs varēsim [zināt] uz nedēļas otru pusi. Tad jau būs objektīvāka informācija," sacīja Meija.

Tai pašā laikā ēdinātājiem un domei neesot informācijas, ka šodien kādā skolā būtu bijušas ārkārtīgi lielas neērtības un kāds palicis bez pusdienām.

KONTEKSTS:

Rīgā no 1. septembra palielināta maksa par ēdināšanu izglītības iestādēs, kas prasīs 16,9 miljonus eiro gadā. Izmaksu pieaugumu ir iecerēts segt daļēji no pašvaldības budžeta un daļēji ar 5.–12. klašu audzēkņu vecāku līdzmaksājumu. Jau vairākas dienas, kopš iedarbināta sistēma, caur kuru plānots nodrošināt skolēnu ēdināšanu galvaspilsētas skolās, aizvien pamatīgi buksē.

Par to, ka iepriekš noteiktie 1,42 eiro dienā viena skolēna paēdināšanai ir nepietiekami, Izglītības un zinātnes ministrija, Veselības ministrija, Zemkopības ministrija, pašvaldības un vecāku organizācijas vienojās jau pavasarī. Tāpēc iesaistītās puses izstrādāja jaunu ēdināšanas maksas aprēķinu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti