Dažviet novados bibliotēkas turpina grāmatu izsniegšanu un sola pat pievest mājās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 dēļ izsludinātajā ārkārtējā situācijā koriģē daudzu iestāžu darbu un tas attiecas arī uz bibliotēkām, kas apmeklētājiem slēgtas un visbiežāk grāmatas neizsniedz. Tomēr dažviet novados grāmatas attālināti iespējams pasūtīt un saņemt pie bibliotēkas durvīm, kā arī attālināti iegūt izziņu par kādu interesējošu tematu. 

Dažviet novados bibliotēkas turpina grāmatu izsniegšanu un sola pat pievest mājās
00:00 / 03:34
Lejuplādēt
"Ārkārtējās situācijas laikā grāmatas neizsniedzam un grāmatu atdošanas termiņu pagarinām līdz maija beigām". Šādus un līdzīgus paziņojumus var lasīt daudzu novadu bibliotēku mājaslapās. Iedzīvotāji, kuriem ir iespējas, mudināti pievērsties lasāmvielai elektroniskā formātā, piemēram, ar bibliotēkas starpniecību kļūt par e-grāmatu bibliotēkas lasītāju vietnē "3td.lv". Tomēr ir novadu bibliotēkas, kurās rasta iespēja izsniegt grāmatas lasītājiem. Kuldīgas galvenās bibliotēkas vadītāja Daina Girvaite stāstīja, ka piedāvā tās pat nogādāt mājās.

 

"Cilvēks vai nu zvana, vai raksta e-pastu, vai rezervē grāmatu bibliotēku informācijas sistēmā "Alise". Mūsu darbinieki šos pasūtījumus apstrādā un izveido piegādes paciņas. Grāmatu saņemšanai ir vairākas iespējas.

Mēs piedāvājam arī piegādi mājās, bet jāsaka godīgi, ka to neviens vēl nav izmantojis. Līdz ar to viņi atnāk līdz bibliotēkai, nenāk iekšā un tad mums piezvana.

Mūsu darbinieks viņam sagatavoto maisiņu izliek ārpusē pie durvīm. Mēs to saucam par bezkontakta izsniegšanu. Maisiņš tiek nolikts, cilvēks savu maisiņu paņem un laimīgs iet mājās," teica Girvaite.

Šāda iespēja nodrošināta visās Kuldīgas novada bibliotēkās, turklāt naskākajiem lasītājiem iesaka pasūtīt grāmatas ilgākam laikam un sola pēc ārkārtējās situācijas beigām grāmatu kaudzīti vajadzības gadījumā palīdzēt atgādāt atpakaļ uz bibliotēku.

Līdzīgu servisu nodrošina arī Gulbenes novada bibliotēka, pie kuras durvīm ir grāmatu nodošanas iekārta. Bibliotēkas vadītāja Antra Sprudzāne stāstīja, ka cilvēki ātri adaptējušies nepierastajai situācijai un labprāt lasāmvielu pasūta attālināti.

"Tā jau ir, ka cilvēkiem šajā laikā vajag kaut ko lasīt. Pieprasījums pēc grāmatām ir un mēs analizējam arī pa nedēļām un es varu pateikt, ka šobrīd šie cipari lēnām aug, salīdzinot ar brīdi, kad sākās šis ārkārtējais stāvoklis Latvijā," sacīja Sprudzāne. Bieža izvēle ir izklaidējoša lasāmviela, arī vēsturiskas grāmatas, kriminālromāni.

Kuldīgas novada bibliotēkas vadītāja novērojusi, ka tematiski ar Covid-19 krīzi biežāk grib lasīt arī Albēra Kamī "Mēri", Džovanni Bokačo "Dekameronu".

Atbilstoši drošības prasībām atpakaļ atnestās grāmatas bibliotēkā novieto atsevišķā telpā karantīnā un tikai pēc 14 dienām un apstrādes ar dezinfekcijas līdzekļiem grāmata pieejama citiem lasītājiem.

Šādu iespēju bieži vien nav mazajās pagastu bibliotēkās, jo nav brīvu telpu, kurās izvietot atpakaļ saņemtās grāmatas, tāpēc to izsniegšana nenotiek.

Tomēr Dikļu pagasta bibliotēkas vadītāja Brigita Jaunīte stāstīja, ka tāpēc ārkārtējā situācijā bibliotēkas dīkā nesēž – jāreģistrē jaunieguvumi, jāatbild gan uz skolēnu, gan studentu informācijas pieprasījumiem un jāplāno dažādi sabiedriski pasākumi pēc ārkārtējās situācijas beigām.

"Varu sameklēt varbūt ko tādu ārkārtēju, par pagastu, par iedzīvotājiem, par novadpētniecību, par vēsturi. Tādu informāciju es esmu sniegusi, konsultējusi. Tad jau, protams, septembrī būs Dzejas dienu pasākumi, atkal būs lieliska sadarbība ar bērnudārzu, oktobrī būs konkurss "Bērnu literatūras maģija"," teica Jaunīte.

Tieši bibliotēkās cilvēki bieži izmanto pieeju internetam. Bibliotekāri neatsaka padomu par rēķinu apmaksu un citiem tīmeklī pieejamiem pakalpojumiem. Tas notiek arī šobrīd, taču attālināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti