Daži «kvotu bēgļi» atzīst – Latvijā nemaz negribēja nokļūt

Daži Eiropas Savienības (ES) “bēgļu kvotu” programmas ietvaros Latvijā nonākušie patvēruma meklētāji atklāti atzīst, ka nemaz negrasās palikt Latvijā un meklēs iespējas doties uz citām valstīm, otrdien medijiem pastāstīja Sabiedrības integrācijas fonda vadītāja Aija Bauere.

Viņa stāstīja, ka sarunās ar patvēruma meklētājiem Mucenieku centrā daži atklāti atzina, ka nemaz nevēlējās nokļūt Latvijā un neplāno šeit palikt, bet bija arī patvēruma meklētāji, kas vēlas saistīt savu nākotni ar Latviju, un ar šo grupu vērts strādāt, palīdzot viņiem integrēties.

Bauere arī sacīja, ka kopš septembra fonds īsteno pilotprojektu, kura mērķis ir palīdzēt nodrošināt mājokli patvēruma meklētājiem, kas ieguvuši statusu Latvijā, taču skaidrs, ka ar mājokli vien nepietiek.

Šīm ģimenēm nepieciešams arī darbs pieaugušajiem, iespēja bērniem apmeklēt skolu vai bērnudārzu, pieeja veselības aprūpes pakalpojumiem, iespēja apgūt latviešu valodu.  

Viena mājokļa apmaksāšana vai komunālo pakalpojumu apmaksāšana visas problēmas nerisina, atzina Bauere.

Pilotprojekts turpināsies līdz februārim, un tam atvēlētais finansējums ir 5000 eiro, ar kuriem mēģinās palīdzēt dažām ģimenēm.  

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dmitrijs Trofimovs atzina, ka ministrijai ir zināmi gadījumi, kad Latvijā statusu saņēmušie bēgļi aizbrauc prom, un vēlāk viņus no citas ES valsts atkal nosūta atpakaļ uz Latviju. Tajā brīdī tas rada problēmas, jo šiem cilvēkiem nav mājokļa, patversmju ģimenēm ar bērniem Rīgā nav, un tāpēc viņus nākas uzņemt patvēruma meklētāju centrā Muceniekos, lai gan statusu saņēmušie nevar tajā atrasties.  

Bet Bauere pastāstīja arī par kādiem pozitīviem piemēriem: divas ģimenes uzsāka patstāvīgu dzīvi Rīgā, viena ģimene apmetās Jelgavā. Bet, lai atrastu darbu, protams, ir jāzina valoda, un, piemēram, Jelgavas ģimene jau apguvusi latviešu valodu pirmajā līmenī un spēj sarunāties, bet šīs zināšanas nav pietiekamas kvalificētam darbam, un cilvēkiem vai nu jāsāk strādāt vienkāršu darbu vai jāturpina mācīties valodu.

Nodarbinātības valsts aģentūras informācija liecina, ka pašlaik darbu ar aģentūras palīdzību atradis 21 cilvēks no statusu saņēmušajiem patvēruma meklētājiem, viņi stādā celtniecības, kokapstrādes, ēdināšanas, transportpārvadājumu, sociālās aprūpes jomā, ļoti dažādās profesijās, sākot no noliktavas vai virtuves darbinieka līdz ārstam.

Trofimovs informēja, ka Latvijā kopumā “bēgļu kvotu” programmā uzņēma 363 personas. Programma paredz kopumā uzņemt 530 cilvēkus. Pārsvarā uzņemtie patvēruma meklētāji ir ģimenes no Sīrijas, Irākas un Afganistānas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt