Panorāma

Ražu posta negaisi

Panorāma

Vislatvijas zirgu dienas

Deputāti atstāj amatus

Dažādi vērtē liegumu apvienot darbu pašvaldībā ar citu amatu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kopš mēneša sākuma, kad stājās spēkā likums par aizliegumu pašvaldību deputātiem savienot amatus lēmējvarā un izpildvarā, daļa deputātu ir izvēlējušas ienesīgākas vietas. Likuma autori atzīst, ka ir gaidījuši šādu rezultātu, tikmēr politologi norāda, ka aizliegums apvienot amatus ir pārāk stingrs.

Rīga, Balvu novads, Dobeles novads, Jelgavas novads, Kokneses novads, Tērvetes novads un tā tālāk– saraksts ir garš. Daudzās pašvaldībās viens, divi vai pat vairāki deputāti nolikuši mandātus, lai strādātu izpildvarā vai citā amatā, kas nav savienojams ar deputāta krēslu. Šādu aizliegumu paredz grozījumi Pašvaldības likumā, kas stājās spēkā šomēnes. Jaunievēlētiem deputātiem ir izvēles iespēja, un daudzi izvēlas strādāt amatā ar lielāku algu, un tas nozīmē – atstāt deputāta krēslu. “Pieņemot likumu, bija skaidrs, pie kā tas novedīs,” saka Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Einārs Cilinskis.

Viņš ir viens no Pašvaldību likuma grozījuma līdzautoriem. Arī viņa pārstāvētās apvienības četri deputāti Valkas novadā ir izmantojuši iespēju atstāt deputāta amatu, lai strādātu izpildvarā. Cilinskis lielu problēmu tur nesaskata – grozījumu mērķis bija atdalīt lēmējvaru no izpildvaras, kas arī notika. Bet tā jau ir katra deputāta izvēle, kur strādāt. “Droši vien, ka tur dažādi var skatīties uz šo ētisko pusi, ir gan plusi, gan mīnusi,” saka Cilinskis.

Viņš grozījumu vērtējumu sola šoruden, tikmēr politologs Ivars Ijabs uzskata, ka liegums ir pārāk stingrs. Iedzīvotāju skaits Latvijā nav tik liels, un pēc Ijaba vārdiem, liegumu savienot amatus vajadzētu mīkstināt dažās pašvaldībās. “Varētu palielināt to pašvaldību skaitu, kur drīkst apvienot,” saka Ijabs.

Tikmēr vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs tieši otrādi – uzskata, ka grozījumi Pašvaldību likumā nav līdz galam izstrādāti, jo vairāku jomu pārstāvjiem, piemēram, kultūras, ir atļauts savienot savu amatu ar deputāta pienākumiem. Sprūdžs uzskata - ja deputāti maina savu amatu pret labāk atalgotu, secinājumi jāizdara vēlētājiem. “Katram deputātam, kas maina vēlētāju doto mandātu pret algotu amatu izpildvarā, vienkārši ir jāskaidro sabiedrībai. Un vēlētājiem savukārt ir jāskatās līdzi, par ko viņi ir atdevuši savu balsi,” saka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs.

Grozījumi Pašvaldību likumā tuvākajā laikā nav gaidāmi. To, vai aizliegums savienot amatus sevi ir attaisnojis, politiķi sola vērtēt vēlāk, pēc laika. Sprūdžs domā, ka tas varētu notikt pirms nākamajām pašvaldību vēlēšanām, tātad pēc aptuveni četriem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti