Dienas ziņas

Trešā vakcīna – cilvēkiem ar novājinātu imunitāti

Dienas ziņas

Depresijas simptomi konstatēti 42,6% mediķu

Reģionālās augstākās izglītības iestādes – pārmaiņu priekšā

Daugavpils Universitātei un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai atšķiras redzējums par apvienošanos

Gan Daugavpils Universitātes, gan Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas personālam lēmums par abu augstākās izglītības iestāžu apvienošanu nav negaidīts, turklāt, viņuprāt, tas ir pamatots un pareizs solis turpmākai attīstībai. Taču diskusijas par reorganizācijas izpildi un tās galarezultātu ir asas.

"Mēs uzskatām, ka labākais šis apvienošanas process būtu tomēr pievienošana mums, saglabājot gan Daugavpils Universitātes nosaukumu, gan arī varbūt tradīcijas un tā tālāk. Tas formulējums, kāds ir aizgājis Ministru kabinetā, viņš nav varbūt pats labākais," komentēja Daugavpils Universitātes zinātņu prorektors Arvīds Barševskis.

Tam gan nepiekrīt Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektore Iveta Mietule, piebilstot, ka apvienošanās rezultātā ir jāizveido jauna zinātnes universitāte Latgalē.

"Es redzu šo iespēju, kura ir dota, pateicoties šim noturības un attīstības fondam, veidot Latgalē nopietnu Austrumeiropas atvērtās zinātnes universitāti, kas konkurētu ar Baltijas valstu universitātēm, ar Eiropas universitātēm," uzsvēra Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektore Iveta Mietule.

Par reģionālo augstāko izglītības iestāžu reorganizāciju nav jāuztraucas esošajiem studentiem, jo viņus tā neskars. Lai gan Izglītības un zinātnes ministrijai līdz nākamā gada 1. septembrim valdībā jāiesniedz reorganizācijas plāns, tā reāla ieviešana var ilgt pat vairākus gadus. Studenti vien cer, ka turpmākajās diskusijās par augstskolu likteni  tiks uzklausīts un ņemts vērā arī viņu viedoklis.

"Studenti arī izvēlas kaut kādā veidā šīs universitātes, kur viņi grib mācīties. Droši vien viņiem arī ir kaut kāds pamatojums, kāpēc viņi izvēlas Rēzekni, Latvijas Universitāti vai Daugavpils Universitāti. Un tāpēc, es domāju, noteikti ir svarīga visa augstskolas personāla iesaiste šajā lēmumā," stāstīja Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Studējošo padomes vadītājs Sandis Proms.

Līdztekus Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas un Daugavpils Universitātes apvienošanai  pārmaiņas skars arī Liepājas Universitāti. Paredzēts, ka tā tiks pievienota kādai no zinātnes universitātēm, piemēram, Latvijas Lauksaimniecības universitātei, Latvijas Universitātei, Rīgas Stradiņa universitātei vai Rīgas Tehniskajai universitātei.

KONTEKSTS:

Īstenojot reformu augstākajā izglītībā, turpmāk valsts dibinātās augstskolas tiks iedalītas četros tipos – zinātnes universitātēs, mākslu un kultūras universitātēs, lietišķo zinātņu universitātēs, kā arī lietišķo zinātņu augstskolās. Tāpat pieņemts lēmums reorganizēt Daugavpils Universitāti un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju, tās apvienojot, kā arī pievienot Liepājas Universitāti kādai citai zinātņu universitātei. Paredzēts, ka līdz nākamā gada 1. septembrim IZM iesniegs valdībā reorganizācijas plānu.

Saeima jūnijā apstiprināja grozījumus Augstskolu likumā, lai ieviestu augstskolu pārvaldības reformu. Augstākās izglītības iestādes un šo iestāžu organizācijas izteicās, ka ar reformu joprojām nav mierā. Tika paredzēts, ka augstskolas dalīs četros tipos, kā arī būs būtiskas izmaiņas augstskolu pārvaldībā – tiks veidotas augstskolu padomes. Tika akceptēts jau iepriekš atceltais kritērijs, ka universitātē jābūt vismaz 4000 studējošo, kas ļāva turpināt pastāvēt Liepājas Universitātei un Daugavpils Universitātei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt