Dienas ziņas

Ukrainā turpinās sīvas cīņas par Severodonecku

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Mākslīgais intelekts Latvijas slimnīcās

Daugavpils slimnīcā lūzumus palīdz konstatēt mākslīgais intelekts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Daugavpils slimnīcā pirms nepilna gada sāka izmantot mākslīgo intelektu. Programmatūra ļauj ietaupīt radiologu un traumatologu laiku, jo tā spēj ātrāk noteikt pareizo diagnozi, piemēram, lūzumu gadījumos. Jaunākās tehnoloģijas ievieš arī citās slimnīcās. 

Radioloģija ir viena no nozarēm, kurā ir liels speciālistu trūkums. Tur var noderēt mākslīgais intelekts. Daugavpils reģionālā slimnīca ir pirmā, kas izmanto ražotāja "Gleamer" rentgena attēlu nolasīšanas palīgu - programmatūru "BoneView", kuras nodrošinātājs Latvijā ir uzņēmums "Datamed". Lai gan šoreiz, veicot izmeklējumu, programmatūra pieļāva nelielu kļūdu, uzņēmuma pārstāvis norādīja – iespējams, tā radās, jo mākslīgais intelekts nepamanīja kādu pikseli. 

"Tieši tāpēc mākslīgais intelekts nekad neaizstās ārstu, taču ārsts, kas lieto mākslīgo intelektu, aizstās to ārstu, kas neizmanto mākslīgo intelektu, jo viņš būs ātrāks, jo viņš būs precīzāks,"

pastāstīja uzņēmuma klientu attiecību daļas vadītājs Kaspars Grosu.

Daugavpils slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs pastāstīja, ka testēt mākslīgo intelektu ikdienas ārstu darbā piekritis, ilgi nedomājot.

"Toreiz tas bija bezmaksas pakalpojums. Manuprāt, tas ir ļoti stulbi, atteikties no jebkāda veida inovatīviem risinājumiem, un ja vēl tas ir bezmaksas.

Man liekas, ir ļoti liels potenciāls šai sistēmai, bet tur daudz kas vēl jāpielāgo," skaidroja Semjonovs.

Programmatūras testēšanas laiks gan ir beidzies, un nu slimnīca izmaksas par mākslīgo intelektu sedz pati. Tādēļ to lieto tikai reālas nepieciešamības gadījumā, kad ir sarežģīti lūzumi vai pacienti ir bērni. Slimnīcas vadītājs to atzīst par kopumā lietderīgu, jo samazinās izmeklējuma laiks.

Mākslīgo intelektu izmanto arī Vidzemes slimnīcā. Tur tas palīdz ietaupīt ārstu laiku pie pacientu izrakstu sagatavošanas – ārsts diktē, programmatūra pieraksta. Ja mākslīgais intelekts pieļauj kādu kļūdu, to ātri ārsts var izlabot. Sistēma vēl tiek pilnveidota. Vienlaikus slimnīca izskata iespēju arī par insulta atpazīšanas sistēmu, kā arī testēs programmatūru "BoneView", bet vēl notiek tirgus piedāvājumu izpēte.

"Aprobācijas periodu mēs drīzumā arī uzsāksim. Paskatīsimies, kā šī sistēma strādā, jāsaka jau, lai sekmīgi uzsāktu darbu, ir vairāki priekšnoteikumi. Tātad ir jābūt ārstiem ieinteresētiem. Ārstējošajam ārstam,  radiologam. Un ir jābūt ļoti labā gatavībā IT sistēmām un labiem interneta resursiem," stāstīja Vidzemes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Uģis Muskovs.

Speciālistu trūkuma dēļ interesi par mākslīgo intelektu izrāda arī Jēkabpils reģionālā slimnīca un Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca, Rīgas 1. slimnīca un Bērnu klīniskās universitātes slimnīca, kā arī medicīnas iestādes privātajā sektorā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti