«Daugavpils siltumtīklu» krimināllietu nosūta tiesai

Tā dēvētā “Daugavpils siltumtīklu” krimināllieta nosūtīta izskatīšanai Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesai. Lietā apsūdzētas trīs personas – divas privātpersonas un viena valsts amatpersona, informēja Ģenerālprokuratūrā.

Abas privātpersonas sauktas pie kriminālatbildības par krāpšanu lielā apmērā darījumos par emisijas kvotām kopumā pret 11 Latvijas uzņēmumiem 2011. - 2012.gadā. 

Prokuratūrā informē, ka pirmstiesas izmeklēšanā iegūtie pierādījumi ļauj izteikt pieņēmumu, ka apsūdzētie izkrāpa naudu un emisijas kvotas no pieciem uzņēmumiem par kopējo summu ne mazāku kā 759 140 eiro par pakalpojumu, ko viņi nebija domājuši sniegt un arī nevarēja sniegt.

Tāpat apsūdzētie mēģinājuši izkrāpt emisijas kvotas par kopējo summu 4 981 217 eiro no sešiem uzņēmumiem, kuri nenoslēdza līgumu ar apsūdzēto pārstāvēto uzņēmumu, apsūdzēto piedāvājumu atzīstot par šaubīgu un aizdomīgu.

Viena no iepriekš minētajām privātpersonām saukta pie kriminālatbildības vēl par šādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu:

  • Par līdzdalību ļaunprātīgā dienesta stāvokļa izmantošanā, ko izdarījusi pašvaldības uzņēmuma “Daugavpils siltumtīkli” valsts amatpersona, organizējot “Daugavpils siltumtīkliem” finansiāli neizdevīga darījuma noslēgšanu 2012.gada 20.septembrī par emisijas kvotu maiņu, kā rezultātā uzņēmumam nodarīts mantisks zaudējums par summu ne mazāku kā 80 000 eiro;
  • Par dokumenta, kas piešķir tiesības, viltošanu, proti, par 2012.gada 20.septembra līguma par emisijas kvotu maiņu viltošanu 2012.gada septembra beigās;
  • Par kukuļa 10 000 eiro nodošanu 2012.gada oktobra sākumā“Daugavpils siltumtīklu” valsts amatpersonai par labvēlīgu rīcību attiecībā pret apsūdzētā pārstāvēto privātuzņēmumu “Daugavpils siltumtīklu” rīkotā konkursā par emisijas kvotu maiņu.

Uzņēmuma “Daugavpils Siltumtīkli” valsts amatpersona saukta pie kriminālatbildības par šādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu:

  • Par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu “Daugavpils siltumtīklu” rīkotā konkursa ietvaros, 2012.gada 20.septembrī apzināti noslēdzot finansiāli neizdevīgu darījumu, proti, līgumu par emisijas kvotu maiņu, kā rezultātā “Daugavpils siltumtīkliem” nodarīti zaudējumi;
  • Par dokumenta, kas piešķir tiesības, viltošanu, proti, par 2012.gada 20.septembra līguma par emisijas kvotu maiņu viltošanu 2012.gada septembra beigās;
  • Par kukuļa 10 000 eiro pieņemšanu par privātpersonai labvēlīgu rīcību “Daugavpils siltumtīklu” rīkotā konkursā par emisijas kvotu maiņu.

Apsūdzētie savu vainu inkriminētajā noziedzīgajā nodarījumā nav atzinuši.

KONTEKSTS:

Ģenerālprokuratūra pie kriminālatbildības lietā par krāpšanu, kukuļošanu un kukuļa piesavināšanos 2014.gadā sauca sešas personas

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) izmeklēšanu sāka 2013.gada janvārī saistībā ar šī pašvaldības uzņēmuma iepirkumiem, taču tajā atklāti arī iespējamo kukuļdevēju citi pārkāpumi – 850 tūkstošu eiro izkrāpšana no vairākiem uzņēmumiem saistībā ar emisijas kvotām.  

Aizdomās par kukuļņemšanu tika aizturēts arī „Daugavpils sitlumtīklu” valdes loceklis Māris Laudiņš, kuram KNAB liedza pildīt šos pienākumus. Par aizdomās turētajiem kukuļošanas starpniecībā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas atbalstīšanā KNAB atzinis Daugavpilī pazīstamos atkritumu biznesa pārstāvjus Antonu Oglodkovu un Sergeju Karnauhovu.

KNAB atklāja, ka visu 2011.gadu un 2012.gada sākumā divi iespējamie kukuļdevēji – Latvijas Radio rīcībā esošā informācija liecina, ka tie ir Jānis Sprinovskis un Gints Sorokins – no diviem pašvaldību un trim privātiem uzņēmumiem izkrāpuši kopumā ap 850 tūkstošiem eiro.

Kukuļdošana konstatēta divos gadījumos – vispirms saistībā ar „Daugavpils siltumtīklu” iepirkumiem par koģenerācijas projektiem valdes loceklim Mārim Laudiņam esot nodoti 10 tūkstoši eiro. Bet vēlāk 120 tūkstoši eiro tika sūtīti Daugavpils vicemēram Vjačeslavam Širjakovam.

Tomēr KNAB uzskata, ka iepirkumos ieinteresētie starpnieki – Latvijas Radio zināms, ka tie ir Daugavpils uzņēmēji Antons Oglodkovs un Sergejs Karnauhovs – katrs piesavinājušies pa 30 tūkstošiem eiro. Kukulis bija paredzēts, lai izslēgtu jebkura cita pretendenta dalību „Daugavpils siltumtīklu” iepirkumā, un saņēmēji to apzinājušies.

Apzinoties, ka emisijas kvotu maiņas darījuma līgumā nav paredzēta PVN apmaksa, amatpersona esot viltojusi dokumentu, to nomainot, kā rezultātā pašvaldības kapitālsabiedrībai radīti zaudējumi – 58 022 eiro, informēja KNAB.

Bez jau minētajiem sešiem aizdomās tika turēta vēl kāda pagaidām nezināma persona - komersants, kas saistīts ar krāpšanas atbalstīšanu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti