Daugavpils pašvaldība plāno atpirkt bijušās sanatorijas «Mežciems» kompleksu

Daugavpils pilsētas pašvaldība plāno atpirkt no privātīpašnieka bijušās sanatorijas „Mežciems” kompleksu. Kompleksā bez galvenā korpusa ietilpst vēl teju 20 ķieģeļu, mūra un koka ēkas. Ēku kompleksa plānojums un konfigurācija pielāgojama jebkurai komerciālai darbībai - no medicīnas centra izveides līdz sabiedriskās nozīmes un tūrisma objektu iekārtošanai, pārliecināti pašvaldībā.  

ĪSUMĀ:

 • “Mežciema” platība ir 5,6 hektāri, tā attīstība sākās 19.gadsimta beigās.
 • Pēc Pirmā pasaules kara sanatorija komplekss bija ļoti populārs.
 • Pēdējos gadu desmitos “Mežciemam” vairākkārt ir mainījušies īpašnieki.
 • Patlaban komplekss ir pamatīgi nolaistā stāvoklī.
 • Daugavpils pašvaldība iecerējusi kompleksu pārņemt savā īpašumā.
 • Sākumposmā pašvaldībai vajadzēs ieguldīt līdzekļus teritorijas sakopšanā.
 • Pašvaldībā cer kompleksa sakārtošanai piesaistīt Eiropas finansējumu.
 • Nākotnē ''Mežciemu'' varētu izmantot investors, lai attīstītu šo teritoriju.
 • Domē atzīst – garantijas investora atrašanai nav, riski pastāv.
 • Kompleksa iegādei nepieciešami aptuveni 300 000 eiro, teritorijas sakopšanai -  aptuveni 50 000 eiro.
 • Par līdzekļu piešķiršanu lems Daugavpils domes deputāti.

Mežciems, agrāk saukts par Poguļanku, ir apdzīvots rajons Daugavas labajā krastā pie pilsētas robežas aptuveni septiņu kilometru attālumā no Daugavpils centra. Kompleksa kopējā platība ir 5,6 hektāri. Mežciema attīstība sākās 19. gadsimta beigās, kad tur tika izveidots kūrorts, izveidota kuģīšu satiksme ar pilsētas centru un uzbūvēta pirmā sanatorija.

“Tā ir brīnišķīga teritorija, kur ir Daugavas krasts, priežu mežs, svaigs gaiss un citi labumi,” stāsta vēstures doktors Henrihs Soms.

Celtniecība bijusi dinamiska, un līdz Pirmajam pasaules karam tur bija uzbūvēts vesels komplekss.

Daugavpils pašvaldība plāno atpirkt bijušās sanatorijas «Mežciems» kompleksu
00:00 / 04:06
Lejuplādēt

“Tika uzbūvētas 117 atpūtas mājiņas, trīs liela apjoma pansijas tipa mājas, viesnīca, teātris, bibliotēka un aptieka. Kūrorta teritorijā bija sava elektrostacija, ūdensvads, telefona un telegrāfa satiksme," uzskaita Soms. "Daudzas no šīm lietām Pirmajā pasaules karā tika iznīcinātas, bet tajā laikā Mežciems kļuva ļoti populārs,”

Turpmākie gadi sanatorijai nebija pārāk labvēlīgi. Pēdējos gadu desmitos “Mežciema” kompleksam vairākkārt ir mainījušies īpašnieki, un patlaban tas ir pamatīgi nolaistā stāvoklī.

Daugavpils pašvaldība iecerējusi šo gadiem aizmirsto kompleksu pārņemt savā īpašumā, saka Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Igors Prelatovs.

“Pirmkārt nepieciešams sakārtot teritoriju, lai tā kļūtu pievilcīga, lai organizētu vietu, kur iedzīvotāji varētu atpūsties. Šī vieta ir mūsu pilsētas pērle, kura ilgus gadus nav bijusi sakopta un uzturēta,” atzīst Prelatovs.

“Vajadzēs pielikt roku, lai to izveidotu tādu, kāda tā bija pirms 20 – 30 gadiem. Diemžēl kompleksa pašreizējie īpašnieki, iespējams, līdzekļu trūkuma dēļ nav spējuši uzturēt teritoriju nepieciešamajā kārtībā.

Līdz ar to sākumposmā pašvaldībai vajadzēs ieguldīt līdzekļus teritorijas sakopšanā,” saka domes pārstāvis.

Pašvaldībā cer, ka bijušās sanatorijas atjaunošanai izdosies piesaistīt Eiropas finansējumu, bet nākotnē ''Mežciemu'' varētu izmantot uzņēmējs, kurš būs gatavs ieguldīt līdzekļus, lai attīstītu šo teritoriju kā sanatoriju vai arī SPA centru. Tiesa, Prelatovs nenoliedz - nav garantijas, ka investori būs.

“Riski pastāv vienmēr, bet tikai šāda veida objekti ļaus pilsētai attīstīties. Netālu no Daugavpils, Lietuvā, Anīkščos ir sanatorija, kurp brauc atpūsties cilvēki arī no Latvijas, Baltkrievijas un Polijas. Tur pakalpojums ir pieprasīts, un tur ir rinda, arī pakalpojumu klāsts tur ir plašs. Viņu cenas ir augstas. Nedomāju, ka Mežciems ar savu vēsturi, atjaunojamu vietu, varētu zaudēt šajā cīņā par pakalpojumu.

Tā kā teritorija ir milzīga, to varēs piemērot arī kādam izklaides centram,” spriež Prelatovs.

Kompleksa iegādei ir nepieciešami aptuveni 300 000 eiro, teritorijas sakopšanai - vēl aptuveni 50 000 eiro.

Pašreizējais ''Mežciema'' kompleksa īpašnieks AS “DITTON pievadķēžu rūpnīca” Daugavpils domei ir parādā nekustamā īpašuma nodokli, līdz ar to iegādei izlietotā nauda atgriezīsies atpakaļ pašvaldības budžetā, norāda Igors Prelatovs.

“Šāda veida darbība ļaus saglabāt pilsētā vienu no lielākajiem uzņēmumiem, saglabāt darbavietas, kā arī iegūt labu attīstības objektu,” skaidro Prelatovs.

Lai rastu kompleksa iegādei nepieciešamos līdzekļus, tiks veikti grozījumi pašvaldības budžetā. Savukārt par līdzekļu piešķiršanu lems Daugavpils domes deputāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt