Daugavpils novada Slutišķos top vecticībnieku kultūras mantojuma centrs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Daugavpils novada Slutišķos atjauno lauku sētu, lai iepazīstinātu ar vecticībnieku kultūras mantojumu un amata prasmēm. Paredzēts, ka jau nākamgad Slutišķu sādžā būs vecticībnieku kultūras mantojuma centrs un radošās darbnīcas. 

Slutišķu sādžā top vecticībnieku kultūras mantojuma centrs un radošās darbnīcas
00:00 / 04:45
Lejuplādēt

Daugavas ielejas ielokā, šobrīd, sniegā tīta, klusi savu dzīvi dzīvo vecticībnieku Slutišķu sādža. Tur atrodas viens no līdz šim tūristu iecienītākajiem apskates objektiem – “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”.

„Šobrīd ir apskatāma viena Slutišķu saimniecība, kas darbojas kā atvērta muzeja ekspozīcija. Pašvaldība ir iegādājusies vēl vienu saimniecības ēku blakus tai,”

pastāstīja Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne.

Tieši tur top jauns apskates objekts.

„Te notiek vērienīgi attīstības darbi, jo Daugavpils novada dome kopā ar vēl citām Latgales pašvaldībām īsteno projektu “Rīteiropas vērtības”. Daugavpils novada dome strādā pie stratēģijas, kur viena no šīm vērtībām ir vecticībnieku kultūrvēsturiskais mantojums. Projekta mērķis ir saglabāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu Latgalē ar augstu simbolisko vērtību un devumu vietējās, nacionālās un eiropeiskās identitātes stiprināšanai,” stāstīja Mukāne.

Restaurācijas darbi Slutišķu vecticībnieku sādžā rit īpaši skrupulozi, pēc iespējas saglabājot lietu vēsturisko identitāti, pastāstīja projekta īstenotāji:

„Šis ir valsts arhitektūras piemineklis, tātad te ir ļoti augsta valsts aizsardzība, un visam seko valsts institūcijas. Vispirms šajā teritorijā tika veikta arhitektoniski mākslinieciskā izpēte, ko veica arhitekts Pēteris Blūms. Uz šī pamata būvprojektu izstrādāja SIA “Ināras Caunītes birojs”, būvdarbus veic SIA “WARSS +”, bet būvuzraudzību – AS ''Būvuzņēmums “Restaurators”''. Tā ir ļoti rūpīga, var teikt – katra baļķa inventarizācija, izcelšana, izvērtēšana – vai mēs to atstājam, vai protezējam ar citiem materiāliem. Tas ir neparasts un skrupulozs būvnieku darbs.”

Restaurācijai rūpīgi seko un atjaunotnes procesu atzinīgi vērtē Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē.

„Kā piemineklis Slutišķu sādža vēl ne visai sen ir uzņemta valsts aizsardzībā, bet tīri savas unikalitātes dēļ. Valstī tāda ir vienīgā vecticībnieku sādža, kur saglabājies šis sādžas dalījums. Projekta ideja ir ļoti laba,” sacīja Latgales nodaļas pārstāve Brigita Magdalenoka.

Slutišķu vecticībnieku sādža šobrīd atspoguļo Latgales vecticībnieku garīgās un sadzīves kultūras modeli. Tā ir viena no Latgales un visas Latvijas kultūras pērlēm, tāpēc saistoša tūristiem. Topošajam objektam tiek radīta arī jauna ekspozīcija.

„Cilvēkus interesē parka „Daugavas loki” dabas vērtības un arī daudzveidīgais, bagātais vecticībnieku kultūras mantojums. Šajā jaunajā ēkā, vairāk nekā 100 kvadrātmetros, būs dzīvojamā istaba, kurā parādīsim, kā vienā šādā dzīves telpā ir gan saimnieciskā, gan garīgā vajadzība, kur ir gan „melnais stūris”, kur saimniece cepa maizi un gatavoja ēdienu, gan „sarkanais stūris”, kur lūdz Dievu. To mēs parādīsim gan ar spilgtiem audiovizuāliem, gan citādiem uztveres veidiem,” stāstīja Mukāne.

Varēs iepazīt arī vecticībnieku amata prasmes – galdniecību un lopkopību.

„Slutišķos ir saglabājušies izcilu meistaru – vecticībnieku veidoti grezni logu rotājumi. Vecticībnieki būvēja mājas arī citiem iedzīvotājiem Latgalē. Šo amatu mēs arī parādīsim,” stāstīja Mukāne.

Lai atvērtu ekspozīciju, norisinās arī ēku atjaunošana. Daugavpils novada domes Attīstības nodaļas pārstāve Juta Valaine apliecināja, ka darbi norit raiti.

„Mēs esam šķūnim un kūtij uzlikuši jaunus jumtus, tagad veicam urbumus ūdens ieguvei, protezēšana un baļķu maiņa notiek. Būvdarbu apjoma līgums mums ir aktuāls līdz 30. jūnijam,” viņa paskaidroja.

Vecticībnieku kultūras mantojuma centra durvis paredzēts vērt nākamgad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti