Daugavpils novadā gadā izzūd vesels pagasts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā pērn bija zemākais dzimstības līmenis pēdējo desmitgažu laikā. 2019. gadā valstī kopumā piedzima 18 589 mazuļi, un tas ir gandrīz par 4% mazāk nekā 2018.  gadā. Piemēram, Daugavpils novadā pērn deklarēti par 700 iedzīvotāju mazāk nekā gadu iepriekš. Būtībā, novadā iedzīvotāju skaita ziņā izzudis vesels pagasts. Līdzīga aina arī mazākos Latgales novados.

Gada griezumā Daugavpils novadā izzūd vesels pagasts
00:00 / 05:03
Lejuplādēt

“Vispār jau no Latvijas cilvēki brauc projām, jo nav darba. Ja arī ko piedāvā darba ziņā, tad alga ir maza un nevar izdzīvot.” Tie ir galvenie iemesli, kāpēc, pēc iedzīvotāju domām, lauki kļūst tukšāki. Visprecīzāk to ataino cipari. Daugavpils novadā, kurš ar 19 pagastiem ir viens no lielākajiem novadiem valstī, kārtējais gads parāda:

novadā pērn piedzima 118 bērni, bet nomira – 408 iedzīvotāji. Novadā deklarēto iedzīvotāju skaita ziņā 2019. gads beidzies ar kārtējo simbolisko viena pagasta zaudējumu.

“Mums kritums ir nepārtraukti. Ja raugās uz dzimušajiem un mirušajiem, tad tas koeficients ir 1 pret 3,5, bet ir vēl arī migrācija. Tā arī dod to lielāko mīnusu. Katru gadu mums viena neliela pagasta novadā vairs nav. Tā tendence šeit, Latgalē, ir straujāka, un mums tas kritums ir lielāks. Daugavpils novadā uz šā gada 1. janvāri dzīvesvietu deklarējušas 22 226 personas, kas ir par 715 iedzīvotājiem mazāk nekā gadu iepriekš,” klāsta novada domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins.

Tikpat bēdīga aina nelielajā Aglonas novadā – pērn te piedzima 12 mazuļi, bet nomira 39 cilvēki. No 3470 iedzīvotājiem gada laikā novadā aptuveni par 100 cilvēkiem kļuvis mazāk.

Annas kundze dzīvo Vilku mājās 5 kilometru attālumā no Aglonas un 40 kilometrus no Daugavpils, viņa te dzīvo jau 86 gadus, šobrīd kopā ar mazmeitu Viktoriju, kura strādā Daugavpilī. Abas labi redz, kādas tendences jaušamas laukos.

“Mums blakus dzīvo tikai viens kaimiņš, tad trīs mājas apkārt ir tukšas. Izmira. No trešās mājas aizbrauca, jauni cilvēki,” saka Annas kundze.

“Es uz darbu braucu ik dienu 40 kilometrus turp un atpakaļ. Es arī ilgi nenodzīvošu laukos, es viena pati nespēšu izveidot saimniecību. Lai izdzīvotu laukos, protams, visreālākais ir izveidot saimniecību, bet tie ir Eiropas standarti, tā ir liela nauda, investīcijas, lai to uzsāktu. Tur nepieciešama izglītība, lai rakstītu projektus. Tāpēc visreālākais būs tas, ka arī es aizbraukšu projām,” atzīst Annas mazmeita.

Latvijas lauku reģioni visvairāk izjūt to, ka tur dzīvojošie arvien biežāk pārceļas ne tikai uz ārzemēm, bet uz Rīgu vai tās apkārtni, vai tuvāk citām lielajām pilsētām, piemēram, Latgalē - uz Daugavpili.

Rezultātā laukos jaušams nodokļu maksātāju trūkums, darba roku un patērētāju nepietiekamība, attiecīgi tukša ekonomiskā rosība un klāt vēl mazā dzimstība un neizbēgamā iedzīvotāju novecošanās, skaidro Daugavpils novada domes sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova.

''Katra normāla jaunā ģimene domā, kā laukos nevis dzīvot, bet izdzīvot. Ja ir plānots bērniņš un viņš piedzimst, ir jādomā, kā viņu uzturēt, pabarot, apģērbt, audzināt, izskolot. Un jaunieši jau sāk domāt, vai vispār ir vērts dibināt ģimeni un dzemdēt bērnus. Tā ir globālā novecošanās problēma visā pasaulē un arī pie mums. Tā iet soļiem uz priekšu, un mirst cilvēki arvien jaunāki, jo veselības aprūpe ir kritusies. Un ko domāt tām jaunajām ģimenēm, kurām gribas dzīvot atsevišķi no vecākiem, kam nepieciešama sava dzīvojamā platība, izglītība, nepieciešams darbs ar labu atalgojumu, lai var atļauties bērniņu,” tā Anna Jegorova.

Primāri valstij būtu jādomā par ģimeņu nabadzības mazināšanu, jo tas ir galvenais faktors, kas demotivē potenciālos vecākus, - šādu problēmas risinājumu redz demogrāfijas pētnieki, jo pēc datiem jaundzimušo skaits pērn valstī samazinājās gandrīz par 4%, bet kopējais iedzīvotāju skaits valstī rūk par teju 1% jeb ap 10 tūkstošiem ar katru gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti