Daugavpils novada Demenē taps bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes cehs un jaunas darba vietas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jau tuvākajā laikā “Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācija” (AADSO) izsludinās iepirkuma konkursu bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes ceha projektēšanai un būvniecībai poligonā “Cinīši”. Tas nepieciešams, lai mazinātu bioloģiski noārdāmā materiāla utilizāciju atkritumu poligonā, un līdz ar to arī mazinātu tā radīto gāzu nonākšanu atmosfērā. Ceha būvniecība izmaksās ap 9 miljoniem eiro, no kuriem lielāko daļu segs Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonds. 

Daugavpils novadā Demenē taps bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes cehs
00:00 / 04:58
Lejuplādēt

Vieta, kur plānots būvēt jauno bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes cehu, jau izraudzīta. Tā ir gan blakus esošajam jaunajam poligonam, gan netālu no jau rekultivētās bijušās Demenes atkritumu izgāztuves. Jaunā ceha teritorija būs plaša, stāsta “Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācijas” AADSO vadītājs Aivars Pudāns.

“Jaunais objekts būs izvietots Demenes pagasta “Cinīšos”. Teritorija aizņemts aptuveni 2 hektārus. Ceha darbība būs tehniski apstrādātā kompostu, kas izbirst, atšķirojot sadzīves atkritumus, tie ir aptuveni 15 000 tonnu gadā. Šo kompostu nāksies stabilizēt – iegūt biometānu,” norāda Pudāns.

Lai šo biometānu nelaistu atmosfērā, ar īpašu tehnoloģiju tas tiks savākts, jo daudzums gāzu veidā, kas izdalās no poligona, ir liels, par projekta nepieciešamību stāsta Pudāns.

“Tas nepieciešams, lai varētu pildīt ES direktīvas un nelaist atmosfērā CH4 un CO2. Jo poligona gāze vidēji 50% ir CH4, kas ir biometāns un 30% ir CO2, plus vēl citas inertās gāzes, sērs un viss pārējais,” skaidro Pudāns.

Savāktais biometāns tiks izmantots tālākai reģenerācijai – elektrības un siltuma ražošanā. Gāze tiks izmantota pašu vajadzībām.

Demenes poligons šobrīd valstī ir otrs lielākais. Ik gadu tajā, kā norāda Pudāns, nonāk vairāk nekā 45 000 tonnu atkritumu, no tiem lielākā daļa – 35 tūkstoši tonnu ir sadzīves atkritumi.

“Katru dienu ienāk vismaz 100–150 tonnas, citreiz arī 200 tonnas, brīvdienās to ir mazāk, tās 10 līdz 12 vai15, dažreiz 18 mašīnas dienā,” viņš saka.

Jau šobrīd Demenes poligonā darbojas atkritumu šķirošanas līnija, kurā ik dienas pa deviņiem  cilvēkiem maiņā šos atkritumus pāršķiro.

“Te viss tiek sašķirots, šajā līnijā tiek savākti tie materiāli, kas aiziet otrreizējā pārstrādē. Cilvēki ar savām darba rokām atvāc PET materiālus, plēves, kartonu, alumīnija iepakojumu. Tas viss tiek sapresēts, un katru nedēļu mums pāris mašīnas aiziet uz tālāko pārstrādi,” atzīmē organizācijas vadītājs.

Šajā līnijā ir vēl atsevišķa sadaļa, paredzēta tieši bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem.

“Tur ir tāds trumulis, kur izbirst visa frakcija, kas ir mazāka par astoņiem centimetriem, tur ir visi virtuves materiāli, lapas, nopļautā zāle, jo iedzīvotāji daudz šo bioloģiski noārdāmo atkritumi izmet kopējā atkritumu urnā. No visiem 35 tūkstošiem tonnu, kas iziet cauri mūsu ceham, aptuveni 15 000 tonnas ir šo bioloģiski noārdāmo materiālu, kurus vajag stabilizēt un iegūt enerģiju,” skaidro Pudāns. 

Tā arī būs jaunā ceha galvenā funkcija, bet ieguvums būs ne tikai vides saglabāšana, bet arī jaunas darbavietas, stāsta Pudāns: “Tur būs divas maiņas ar sešiem cilvēkiem katrā, kopā tātad 12 cilvēki.”

Jaunais cehs atradīsies Daugavpils novada jeb topošā Augšdaugavas novada teritorijā, Demenē.

Daugavpils novada dome šo ideju atbalsta, apliecina domes vadītājs Arvīds Kucins (Daugavpils novada partija), viņš saka: „Jau šobrīd uz šķirošanas līnijām šajā poligonā lielākoties strādā vietējie cilvēki. Arī jaunās darbavietas būs pienesums vietējiem iedzīvotājiem. Arī no ekoloģiskās un zaļās dzīvošanas jomas tas ir pozitīvi, jo mēs varam atdod dabai to, ko mēs no tās paņemam.”

Jaunais cehs izmaksās ap 9 miljoniem eiro, lielākā daļa būs Eiropas Savienības fondu finansējums.

Pudāns norāda: “Objekta kopējās izmaksas ir 8,7 miljoni eiro, no kuriem attiecināmās ir 6,9 miljoni, 5,9 miljonus apmaksās ES Kohēzijas fonds, tie ir 85%, bet 15% segs pats AADSO. Šobrīd notiek dokumentu sagatavošana un esam gatavi noslēgt līgumu ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru CFLA, kura arī uzraudzīs šī projekta gaitu.”

Jauno bioloģisko noārdāmo atkritumu pārstrādes cehu Demenē plānots uzbūvēt līdz 2023. gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti