Ārpus Rīgas

Mājražotāji pagaidām turpinās kūpināt gaļu pēc tradicionālām metodēm

Ārpus Rīgas

Avīzes "Auseklis" galvenā redaktore Regīna Tamane par būvniecību Limbažu vecpilsētā

Municipālā aptieka Daugavpilī – mīts vai realitāte?

Daugavpils neatkāpsies no solījuma izveidot municipālās aptiekas

Viens no solījumiem ar ko jaunā Daugavpils vadība atnāca uz pilsētas domi – municipālo aptieku izveide. Tomēr ar vēlēšanos vien nepietiek. Ienākšana aptieku tirgū ir stingri reglamentēta. Kārtība vienāda gan privātajam biznesam, gan pašvaldībām. Pēc esošajām likumdošanas normām faktiski nevienā no Latvijas pilsētām atvērt pašvaldības aptieku nav iespējams. Daugavpils domes vadība gatava vērsties Satversmes tiesā.

Municipālās aptiekas izveide Daugavpilī bija viens no “Saskaņas” partijas priekšvēlēšanu solījumiem pirms jūnijā notikušajām pašvaldību vēlēšanām. Pēc uzvaras un mēra krēsla iegūšanas, šo ideju arī plānots īstenot dzīvē, taču, tas nav tik vienkārši darāms, skaidro Zāļu valsts aģentūras vadītāja vietnieks Jānis Zvejnieks:

“Viens no apstākļiem ir, ja 3 km rādiusā nav nevienas aptiekas, bet tas uz Daugavpili neattiecas, jo tur aptieku pietiekami daudz. Otrs nosacījums, ka dome var rosināt, pieņemsim, gadījumā, kad nav diennakts aptiekas. Daugavpilī ir diennakts aptieka, tā kā arī šis kritērijs uz Daugavpili neattiecas. Esošais regulējums, ja mēs skatāmies taisni Daugavpili, tur tas nav iespējams.”

Lai arī aptieku kopumā pilsētā ir vairāk, nekā to nosaka likumdošana, kā skaidro Daugavpils ārste un mēra padomniece Inta Vaivode, ne visur aptiekas ir pieejamas, bet to blīvums, piemēram, centrā ir saglabājies vēsturiski:

„Daugavpilī ir daudz aptieku, tīkls pilsētā ir biezs, un to ir vairāk, nekā pieļauj normatīvie akti. Taču tā ir vēsturiski izveidojusies situācija, ka līdz šo normatīvo aktu pieņemšanai aptiekas jau bija, un tās licences tika saglabās, un šīs aptiekas pilsētā arī darbojas.”

Taču pilsētā ir trīs mikrorajoni, kur aptieku vispār nav, līdz tuvākajai aptiekai, piemēram, no Križiem ir 10-15 km, iedzīvotāji ir par jebkādu aptieku, lai tikai farmācijas pakalpojumi būtu pieejami tuvāk mājām.

Latvijā kopumā pašlaik darbojas trīs pašvaldību aptiekas, kas 100% pieder pašvaldībai – divas pieder Jēkabpils novada pašvaldībai Rubenes pagastā un Zasas pagastā un viena - Smiltenes novada pašvaldībai. Daugavpils var droši pretendēt uz šādu aptieku, Latvijas Radio saka pilsētas mērs Andrejs Elksniņš:

„Kāpēc Daugavpils būtu jānostāda nevienlīdzīgā stāvoklī, attiecībā uz aptiekām Smiltenē vai aptiekām Jēkabpils novadā, kur pašvaldības aptiekas darbojas? Pilsētai ir nepieciešams nodrošināt farmaceitisko aprūpi, medikamentu pieejamību; diennakts aptieku pilsētā ir par maz, un atsevišķos mikrorajonos pašvaldībai aptieku vispār nav. Tāpēc Daugavpils dome ir iesniegusi lūgumu Zāļu valsts aģentūrai pie šiem apstākļiem piedāvāt savu risinājumu šīs problēmas risināšanai. Gala rezultātā mēs redzam iespējamību vērt vaļā pašvaldības aptiekas vai Zāļu valsts aģentūrai piedāvāt aptiekas tajos mikrorajonos, kur to nav, vai vērt papildu diennakts aptiekas, vai arī

mēs plānojam vērsties Satversmes tiesā, lai apstrīdētu Ministru kabineta noteikumus attiecībā uz šo kārtību un ierobežojumiem, kuri noteikti lielo aptieku tīklu interesēs, bet nevis iedzīvotāju labā.”

Vēl reālāk tomēr pilsētā ieviest daugavpilieša karti, par ko tiek runāts vairākkārtīgi un kas dotu arī farmācijas nozarē pilsētniekiem atlaides medikamentu iegādē, un tas varētu notikt sadarbībā ar citiem aptieku tīkliem, tā skaidro Inta Vaivode:

„Lai būtu iespēja izmantot šo daugavpilieša karti jebkurā aptiekā. Es domāju, būs daudzi komersanti, kuri piekritīs šim sadarbības modelim, piedāvāt medikamentus ar atlaidi.”

Gadījumā, ja Zāļu valsts aģentūra, kura nodarbojas ar aptieku licencēšanu, nedos atļauju aptieku atvēršanai, tad atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, pašvaldība vērsīsies ar lūgumu izsniegt tai licenci aptiekas atvēršanai. Pēc domes aplēsēm pirmā pašvaldības aptieka tiks atvērta uz Daugavpils reģionālās slimnīcas vai poliklīnikas bāzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti