Daugavpils domniekam Ivanovam draud pilsonības atņemšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Iespējams, Daugavpils pilsētas domes deputātam Borisam Ivanovam no Latgales partijas nebija tiesību ne vien kandidēt vēlēšanās, bet arī pērn iegūt Latvijas pilsonību. Tas izriet no Satversmes aizsardzības biroja (SAB) rīcībā esošās informācijas, ka viņš savulaik bijis Valsts drošības komitejas štata darbinieks. Pats Ivanovs to noliedz. Tikmēr Naturalizācijas pārvalde konstatējusi savu darbinieku nolaidību un vērsusies prokuratūrā, lai Ivanovam pilsonību atņemtu.

„Totalitārisma seku dokumentēšanas centra rīcībā ir ziņas, ka Boriss Ivanovs ir bijis Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) darbinieks. Sadarbības fakts tiesas ceļā nav konstatēts. Nav bijusi ierosināta pārbaudes lieta.” Šādu atzinumu par Latgales partijas deputāta kandidātu aprīļa beigās bija saņēmusi Daugavpils pilsētas vēlēšanu komisija.

Vēlēšanu likums paredz, ka personas, kuras bijušas Latvijas PSR valsts drošības dienestu štata darbinieki, kandidēt nedrīkst. Taču izsvītrot Ivanovu no saraksta Daugavpils pilsētas vēlēšanu komisija tik vienkārši nevarēja, apgalvo tās priekšsēdētājs Raimonds Tukišs. „Mēs drīkstam izslēgt tikai pēc tiesas sprieduma,” norāda Tukišs.

Prokuratūrā pārbaude par to, vai Ivanovs bija padomju drošības dienesta darbinieks, sākta vien jūnija sākumā. Tas notika jau pēc tam, kad provizoriskie vēlēšanu rezultāti liecināja, ka viņš ir ievēlēts Daugavpils domē. Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs jau pirms gada par tā rīcībā esošajām ziņām informēja arī Naturalizācijas pārvaldi. Tolaik Ivanovs bija ceļā uz Latvijas pilsonības iegūšanu.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Citskovskis, atzina, ka naturalizācijas iesnieguma izskatīšanas laikā tika ignorēta šī informācija. „Mēs šī gada sākumā veicām iekšējo pārbaudi, kuras rezultātā konstatējām, ka atzinumus no Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs ir bijis. Bet naturalizācijas procesa gaitā tas nav ņemts vērā, par ko mēs ierosinājām disciplinārlietas pret atbildīgajām amatpersonām un piemērojām sodus. Šobrīd esam uzsākuši pilsonības atņemšanas procesu, nosūtījuši informāciju prokuratūrai,” norāda Citskovskis.

Tagad Ivanova iespējamo darbību VDK pētīs prokuratūra un vēlāk – tiesa. Iespējams, kā liecinieks tiks uzklausīts arī Boriss Pavelko, kurš Latvijas Radio apgalvo, ka viņi ar Ivanovu bijuši kolēģi VDK: „Es biju oficiāls valsts drošības orgānu darbinieks no 1977. līdz 1991. gadam. (..) Mēs taču strādājām kopā. Viņš strādāja pretizlūkošanā, uzdienēja līdz kapteinim.”

Pats Ivanovs šobrīd no plašiem komentāriem atturas. „Es ieguvu pilsonību – mani toreiz pārbaudīja. Es kļuvu par deputāta kandidātu – arī pārbaudīja. Nebija nekādu apstiprinošu atbilžu šajā ziņā. Tagad Daugavpilī ir tāda situācija, ka kādam atkal gribas rīkot šīs pārbaudes. Pārbaude notiek. Kad beigsies un būs rezultāti, tad, lūdzu, zvaniet,” norādīja Ivanovs.

Taujāts, vai viņš pazīst Borisu Pavelko, Ivanovs atteicās komentēt: „Zināt, es šobrīd ne uz kādiem jautājumiem neatbildēšu, jo ir sākusies oficiāla pārbaude. Tās ietvaros man attiecīgos jautājumus uzdod valsts orgāni. Uz to jautājumiem tad es arī atbildu. Atbildēt uz citiem es neesmu pilnvarots.”

Prokuratūras pārbaudes termiņš ir divi mēneši. Izņēmuma gadījumā ģenerālprokurors šo termiņu var pagarināt līdz pusgadam. Pēc tam Ivanova pilsonības nākotne un līdz ar to arī deputāta mandāts būs tiesas rokās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti