Daugavpils dome veido komisiju «Daugavpils siltumtīklu» vērienīga projekta vērtēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Daugavpils dome izveidoja komisiju, kas izvērtēs situāciju uzņēmumā „Daugavpils siltumtīkli”. Bažas domniekiem rada AS “Daugavpils siltumtīkli” īstenotais projekts, kas paredz vienu no pilsētas siltumcentrālēm pārveidot apkurei ar atjaunojamajiem energoresursiem.

Projekta kopējās izmaksas sasniedz gandrīz 14 miljonus eiro, no kuriem 5,3 miljoni ir Kohēzijas fonda atbalsts. Problēmas projekta realizācijā radās, kad Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) konstatēja publisko iepirkumu likuma pārkāpumu – interešu konfliktu. Bet gadījumā, ja iepirkums nenotika korekti,  ir risks zaudēt Eiropas savienības finansējumu. 

Daugavpils dome veido komisija «Daugavpils siltumtīkli» vērienīga projekta vērtēšanai
00:00 / 05:26
Lejuplādēt

Jaunizveidotās komisijas uzdevums būs izvērtēt gan uzņēmuma “Daugavpils siltumtīkli” vadības, gan uzņēmuma kapitāldaļu turētāja – domes izpilddirektores rīcību šī projekta realizācijā, skaidroja Daugavpils domes vadība.

Savukārt izpildinstitūcija un domes opozīcijas deputāti šo soli dēvē par politisko spiedienu un izvairīšanos no atbildības.

Tāpēc projekta gaitu izvērtēt tiek aicināta augstākstāvoša  instance – Eiropas Komisija.  

2018. gada 6. jūnijā starp pašvaldības akciju sabiedrību „Daugavpils siltumtīkli” un Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA)  tika noslēgts līgums par līdzfinansējuma piešķiršanu projekta „Siltumcentrāles Nr.3 siltumavota pārbūve ar iekārtu uz atjaunojamiem energoresursiem uzstādīšanu” realizācijai.

Projektā bija plānots izbūvēt, uzstādīt un nodot ekspluatācijā biokurināmā centrālās apkures katlumāju ar jaudu 30 megavatstundas. Taču šis vērienīgākais uzņēmuma projekts ar kopējo finansējumu 14 miljonu eiro apmērā sadūrās pret problēmu – interešu konfliktu iepirkumā.

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA), tās pārstāve Daiga Reihmane vasarā informēja, ka “problēma pagaidām ir konstatēta preventīvi. Ja iepirkums netiek veikts korekti un tiek atklāts kāds interešu konflikts, tad tas ir risks zaudēt ES fondu finansējumu.”

Projekta virzība tādēļ netika apturēta, jo uzņēmums "Daugavpils siltumtīkli" noraidīja interešu konflikta esamību, darbi pie jaunās centrāles izbūves rit pilnā sparā, apliecināja uzņēmuma valdes locekle Oļesja Duškeviča.

“Būvniecība iet pilnā sparā. Pirmkārt, ar lēmumu interešu konflikts nav konstatēts un neviens nav izvērtējis, pat ja tāds ir bijis, vai tas ir ietekmējis iepirkumu procedūru. Mēs par savu naudu cīnīsimies līdz galam,” sacīja Duškeviča.

Runa ir par 5 miljoniem eiro, un šī situācija ir jāizvērtē, uzskata Daugavpils domes priekšsēdētāja 1. vietnieks Jānis Lāčplēsis.

“Šobrīd, kad pilsētas dome un pilsētnieki ir nostādīti milzīga riska priekšā pazaudēt gandrīz 5 miljonus eiro un neko nedarīt, tas būtu dienesta  noziegums. Risinājumi, kurus izvēlās un piedāvā uzņēmums, ir vairāk nekā riskanti, netiek ņemti vērā CFLA ieteikumi un rekomendācijas. Un garantiju, ka šāds ceļš nenesīs pilsētai zaudējumus, nav. Tāpēc pilsētas deputātiem jātiek skaidrībā ar šo situāciju,” uzsvēra Lāčplēsis (Latgales partija).

Otrdien, 10. novembrī, ārkārtas domes sēdē tika izveidota deputātu komisija triju deputātu – Jāņa Lāčplēša, Līvijas Jankovskas un Valērija Kononova – sastāvā, kuriem līdz 24. novembrim būs jāsniedz savs vērtējums, domes lēmumu skaidroja Daugavpils domes  priekšsēdētājs Igors Prelatovs (“Mūsu partija”).

Gala lēmums ir tāds, ka komisija izvērtēs kapitālsabiedrības daļu turētāja rīcību un uzdos izvērtēt izpilddirektorei padomes un valdes locekļa kompetenci.

Būtībā deputātu komisijai būs jāizvērtē gan AS “Daugavpils siltumtīkli” valdes locekles Oļesjas Dušķevičas rīcība projekta realizācijā un iespējamo zaudējumu nodarīšanā kapitālsabiedrībai un arī izpilddirektores Sabīnes Šņepstes rīcība  šī projekta realizācijā.

“Tā ir atbildības novelšana no visiem pārējiem, kas šajā projektā bija iesaistīti,” tā komisijas darba uzdevumus komentē domes opozīcijas deputāts un bijušais Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”), kura izteiktie priekšlikumi tika noraidīti.

Projekta realizācija tika uzsākat jau 2015. gadā. Gan projekta dokumentācijas sagatavošana, gan iepirkumu dokumentācijas sagatavošana, gan iepirkuma norise notika piecu gadu laikā.

“Mēs ar saviem priekšlikumiem lūdzām izvērtēt visu atbildību, visu kapitāldaļu turētāju, ne tikai Šņepstes kā izpilddirektores, bet arī iepriekšējo izpilddirektoru, arī iepriekšējo domes priekšsēdētāju un vietnieku, kas bija atbildīgi par projekta realizāciju, atbildību. Arī pašu domes deputātu atbildību, kuri izvēlējās, kā veikt iepirkumu procedūru, arī uzņēmuma vadītāju, kuri šajā laikā uzņēmumā bija veseli trīs, atbildību. Tas nav godīgs un nav arī vīrieša cienīgs solis šādi slēpties, piedodiet, aiz sieviešu brunčiem,” sacīja Elksniņš.

Elksniņa pārmetumi skan tieši Jāņa Lāčplēša virzienā, kurš tādējādi vēloties  atriebties domes izpilddirektorei par divu partijas biedru atbrīvošanu no valdes locekļu amatiem.

“Pašreiz notiekošais domē izskatās pēc Lāčplēša kunga izrēķināšanās ar domes izpilddirektori, kura burtiski pagājušonedēļ nekompetences un pārkāpumu dēļ atlaida no valdes locekļa amatiem divus viņa partijas biedrus divos pilsētas uzņēmumos,” norādīja Elksniņš.

To, ka tas ir politisks spiediens, pauda Daugavpils domes izpilddirektore Sabīne Šņepste.

“Es viennozīmīgi varu apliecināt, ka tas ir politiskais spiediens. Domei ir tādas tiesības, un ja deputāti uzskata, ka tas ir nepieciešams, ka es patiešām pārkāpju savas pilnvaras, vai tieši otrādi nerīkojos, kā man būtu jārīkojas. Lai viņi izvērtē. Bet es pilnīgi nepiekrītu pārmetumiem, ka neesmu pietiekami sekojusi līdzi projekta realizācijai.  Domes vadība ir patstāvīgi informēta par notiekošo projektā, arī sabiedrības valde regulāri nāca ar ziņojumiem uz finanšu komitejām,” sacīja Šņepste.

Sabīne Šņepste tomēr cer, ka šī domes jaunveidotā komisija ļaus plašāk izprast patieso notikumu gaitu un atbildību šī “Daugavpils siltumtīklu” projekta realizācija.

“Te varētu papētīt šo situāciju, kādēļ tika izvēlēts šo iepirkumu dokumentācijas  izstrādi nodot uzņēmējiem, nevis to veica paši “Siltumtīklu” darbinieki, kāpēc pretendentu vērtēšanai arī tika piesaistīti kaut kādi uzņēmumi. Tad arī nāks klajā domes komisija ar šo paziņojumu, kur tā problēma galu galā  ir. Es nevaru atbildēt par tām sekām un lēmumiem, kas bija pieņemti iepriekš,” sacīja Šņepste.

“Daugavpils siltumtīkli” turpina iesākto projektu un, kā apliecina Oļesja Dušķeviča,  jau vērsušies  projekta  gaitu izvērtēt vēl plašāk

“Mēs vērsāmies CEFLA ar lūgumu piesaistīt arī Eiropas Komisiju šī jautājuma izvērtēšanā.  Eiropa skatās plašāk uz interešu konfliktu. Ja CEFLA nav gatava pati pieņemt lēmumu, mēs esam gatavi sadarboties ar EK un pārliecināt EK, ka interešu konflikts nav ietekmējis iepirkuma procedūru,” sacīja Duškeviča.

Daugavpils domes izveidotajai komisijai ar savu ziņojumu par “Daugavpils siltumtīklu” projektu būs jānāk klajā  līdz 24. novembrim.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti