Daugavpils aizsargdambja būvniecībai ņem 1,3 miljonu eiro lielu aizņēmumu

Dambis Daugavas labajā krastā Daugavpilī ir paredzēts kā aizsargbūve, lai pavasara palu laikā applūšanas draudus novērstu vienā no pilsētas privātmāju apdzīvotākajām apkaimēm – Ruģeļos. Kopumā dambja izbūve 3,2 kilometru garumā izmaksās gandrīz 3,5 miljonus eiro, no kuriem 2 miljonus segs Eiropas Savienības Reģionālās attīstības fonds (ERAF).

Daugavpils aizsargdambja būvniecībai ņem 1,3 miljonu eiro lielu aizņēmumuSilvija Smagare

Aizsargdambja izbūves darbi Daugavas upes labajā krastā Ruģeļos jau ir sākušies. Mērķis ir  pasargāt šīs apkaimes iedzīvotājus no palu ūdeņiem, kas līdz ar ūdens līmeņa celšanos Daugavā pavasaros rada privātmāju un mazdārziņu applūšanas draudus. Objekts pilsētai ir svarīgs, norāda Daugavpils domes Attīstības departamenta vadītāja Daina Krīviņa.

"Applūšanas risks pilsētā pastāv, kaut arī tas ir neliels, un pēdējos gados tas nav bijis. Tomēr aizsargdambis ir nepieciešams tajās teritorijās, kas ir visvairāk pakļautas applūšanas draudiem. Tas skars vairākus pilsētas mikrorajonus, bet galvenā mērķauditorija ir vairāk nekā 4000 Daugavas labajā upes krastā dzīvojošie pilsētas iedzīvotāji," saka Krīviņa.

Aizsargdambis gar upi stiepsies vairāk nekā 3 kilometru garumā, sākotnēji tā izmaksas bija rēķinātas 2,6 miljonu apmērā, taču darbu sadārdzinājuma dēļ, pieauga gandrīz par miljonu – līdz 3,5 miljoniem eiro. Tas arī rosināja pilsētas domi lūkoties aizņēmuma virzienā, apliecina Daugavpils domes Finanšu nodaļas vadītāja Edīte Upeniece.

"Kopējā projekta summa pārsniedz 3,5 miljonus, un šobrīd ir lēmums par aizņēmuma ņemšanu nedaudz vairāk kā 1,3 miljonu eiro apmērā," skaidro Upeniece. Aizņēmums tiks ņemts uz 20 gadiem. Pirmie 126 tūkstoši pilsētas kasē nonāks jau šogad, bet atlikušais miljons nākamgad.

Daugava ir Daugavpils lepnums un reizē arī uzliek savu slogu, bez dambjiem pilsēta jau vēsturiski nevarētu pastāvēt un attīstīties, stāsta Pilsētbūvniecības departamenta pārstāve, pilsētas galvenās mākslinieces vietniece Līga Čible.

"Kādreiz tieši aizsargdambis bija tas, kas deva attīstību Daugavpilij, jo pilsēta atradās zemā vietā. Sākotnēji dambis bija nepieciešams cietokšņa aizsardzībai, pēc tam arī tagadējā vēsturiskā pilsētas centra aizsardzībai. Vēsturiski tas ir septiņus kilometrus garš, tad ir papildus Gajoka dambis. Taču ar to, kā dzīve pierāda, nepietiek. Pilsēta paplašinās, būvējas jaunbūves. Tajā vietā, kur kādreiz bija paredzēta Daugavpils hidroelektrostacija, bijušajā vasarnīcu rajonā, sāka veidoties privātmājas. Pirms vairākiem gadiem šī vieta pamatīgi applūda, no iedzīvotājiem nāca sūdzības, un tāpēc šāda dambja izbūve arī bija nepieciešama," pauž Čible.

Paredzēts, ka Daugavpils aizsargdambja būvniecība tiks pabeigta jau nākamā gada vidū un dambis pildīs ne tikai applūšanas aizsargfunkcijas, bet arī kalpos kā atpūtas, pastaigu un velo transporta vieta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti