Daugavpilieši sašutuši par atkritumu rūpnīcu māju un peldvietas tuvumā

Iedzīvotāji Daugavpils Ruģeļu mikrorajonā ir neizpratnē, kāpēc 500 metru attālumā no viņu mājām un netālu no publiskās peldvietas veido atkritumu pārstrādes poligonu. Vairāki tūkstoši iedzīvotāju ir parakstījušies pret šādu ieceri, baidoties, ka šķirošanas līnijas darbības rezultātā radīsies nepatīkama smaka un cietīs ekoloģija. Tikmēr uzņēmēji, kas vēlas atvērt jauno līniju, parakstu vākšanas aktīvistus apsūdz nepatiesas informācijas izplatīšanā. Ņemot vērā sacelto ažiotāžu, Daugavpils pašvaldība uz mēnesi ir pagarinājusi būvniecības publiskās apspriešanas termiņu.

Ruģeļi ir viens no Daugavpils jaunākajiem mikrorajoniem. Tas astoņdesmitajos gados izveidots Daugavpils HES darbiniekiem un izvietojies meža ielokā pie Daugavas. Kad hidroelektrostacijas celtniecība tika pārtraukta, jaunais ciemats un tā infrastruktūra nonāca daugavpiliešu rīcībā. Te dzīvojošie tagad nopietni satraukušies, ka netālu no viņu mājām var parādīties liela atkritumu šķirotava.

„Ja vējš pūtīs no tās puses, smakas pie mums būs briesmīgas. Bet te ir gan daudzdzīvokļu majas, gan bērnudārzs. Ja vējš būs stiprāks, smakas jutīs pat attālākie māju masīvi un dzīvojošie kaimiņu mikrorajonos,” – saka Ruģeļu mikrorajona iedzīvotājs Ārons Kameneckis. Viņš rāda, ka no viņa mājas līdz iecerētajam atkritumu šķirošanas ceham ir nepilni 500 metri.

Ārons Kameneckis ir viens no tiem, kas savācis ap 4000 iedzīvotāju parakstus pret šo ieceri. Kamenecka izniciatīvu atbalsta arī Daugavpils Māju vecāko asociācija, apstiprina asociācijas priekšsēdētājs Vladislavs Bojaruns:

„Mums Ruģeļos jau bija sarīkota liela iedzīvotāju kopsapulce, kurā simtprocentīgi visi atnākušie bija pret šādu būvi. Projekta idejas autori cerēja, ka izdosies kā parasti - pa kluso. Cerēja, ka iedzīvotāji būs inerti, un tas paliks nepamanīts, un visu ātri varēs īstenot. Taču iedzīvotāji pamanīja.”

Iecerētās būves projekts tika nodots publiskai iedzīvotāju apspriedei. Tik lielu ažiotāžu un aktivitāti, iesaistoties iecerētās būves apsriešanā, nav pieredzējusi arī Daugavpils Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta būvvalde, apstiprina tās vadītājs Valdis Komuls, jo saņemti tūkstošiem anketu. "Salīdzinoši aktivitāte ir tiešām ļoti liela, ja runā par iesniegto anketu skaitu – tie ir 5-6 tūkstoši, tās tiekskatītas un ievadītas sistēmā un pagaidām nevar pateikt cik ir par un cik pret," stāsta būvvaldē.

Vienā no angāriem puskilometra attālumā no Ruģeļu ciema sāka šķirot atkritumus jau pirms desmit gadiem, apliecina AS „Daugavpils specializētais autotransporta uzņēmums” (SPECATU) valdes loceklis Ainārs Veliks: "Mums patstāvīgi notiek atkritumu gan ievešana, gan izvešana. Vienīgi šobrīd te tiek šķirots iepakojums, presējam un sagatavpjam un sūtam talāk to pārstrādei."

Tiesa tie ir mazi apjomi, bet jaunajā projektā, ko ieplānojis šis uzņēmums blakus teritorijā jau iet runa līdz 30 tūkstošiem tonnu atkritumu, ko gadā iecerēts sašķirot. "Tas ir zemes gabals aiz žoga, taču tas būs daudz lielāks angārs, jo mums visas darbības, uzglabāšana un šķirošana notiks slēgtā telpā. Mūsu iecere ir izveidot šķirošanas līniju, pārkraušanas staciju. Tā šķirošanas līnija pēc tehnoloģijas būtu modernākā Latvijā, mūsu valstī tādas vēl nav. Un apjoms būtu līdz 26 tonnām gadā. Tātad atkritumus pie mums ieved, pāršķiro, atrreizējos atkritumus aizved pārstrādā, bet apglabājamos izved uz izgāztuvi," skaidro Veiks. 

Uzņēmumā arī saka, ka tā ir ES direktīvu izpilde un jaunais objekts nebūs ekoloģiskais drauds: "Zemes gabals ir atbilstošs teritorijas plānojumam un attālumam līdz dzīvojamajām mājām pēc aizsargjoslu likuma, un mēs esam parliecināti, ka ietekmes uz vidi kā tādas tur prakstiski nebūs."

Uzņēmums SPECATU ir viens no tiem, kura vārds tiek saistīts ar tikko notikušo korupcijas skandālu Daugavpilī. Arī metodes ar kādām tiek bīdīta šī uzņēmuma iecere par atkritumu šķirošanas līnijas izveidi raisa interesi, saka Daugavpils olimpiskā centra direktors Uldis Pastars, kas arī ir Ruģeļu ciema iedzīvotājs.

Veliks sacelto ažiotāžu savukārt skaidro ar politisko cīņu pilsētā un uzskata, ka iedzīvotāji no ieceres pretiniekiem nesaņem patieso informāciju par plānoto būvi. "Nenoliegšu, ka mēs gājām pie iedzīvotajiem ar anketām. Bet man vienmēr līdzi bija divas anketas. Un es skaidroju, ko mēs vēlamies darīt. Bet viņi stāsta, ka mēs vēlamies būvēt krematoriju, poligonu, apglabāšānas vietu. Tas nav smuki un nav arī pareizi," atzīmē Veliks.

Ņemot vērā sacelto ažiotāžu, pašvaldība uz mēnesi ir pagarinājusi planotā atkritumu šķirošanas līnijas izveides publisko apspriešanu, taču ir saņēmusi pārmetumus, ka tādējādi tiek lobētas uzņēmēja intereses. Publiskā apspriešana par atkritumu šķirošanas uzņēmuma būvi Daugavpils Ruģeļu mikrorajonā notiks līdz 13. martam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt