Daugavpilī viesnīcā izmitinātos Ukrainas bēgļus varētu pārcelt uz Olimpiskā centra lielo zāli

1. jūlijā stājas spēkā samazinātais atbalsts par Ukrainas bēgļu izmitināšanu. Otrajā lielākajā Latvijas pilsētā – Daugavpilī – patvērumu raduši pāri par 500 bēgļu, kuri pārsvarā izmitināti pašvaldības un valsts izglītību iestāžu dienesta viesnīcās. Daļa – dzīvokļos, ko izīrē vietējie iedzīvotāji. Bet vairāk nekā 140 bēgļu mitinās vienā no lielākajām Daugavpils viesnīcām, un tieši šiem cilvēkiem nu draud palikšana bez mitekļa. Tāpēc dome apsver izmitināšanu Daugavpils Olimpiskā centra lielajā zālē.

Daugavpilī viesnīcā izmitinātos Ukrainas bēgļus varētu pārcelt uz Olimpiskā centra lielo zāli
00:00 / 05:02
Lejuplādēt

Trīszvaigžņu viesnīcas "Good stay Dinaburg" durvis ir ciet, bet ieraksts tās mājaslapā vēsta: Atvainojiet, bet šobrīd nav iespējams rezervēt šo naktsmītni mūsu vietnē. Viesnīca ar 115 gultasvietām pilnībā atvēlēta bēgļu ģimenēm no Ukrainas, un tajā mitinās 140 cilvēki.

Līgums, ko ar uzņēmumu noslēdzis Daugavpils Olimpiskais centrs par bēgļu izmitināšanu, beidzas 1. jūlijā. „Jā, to pie mums ir 140, un šodien ir pēdējā diena ukraiņiem, kas dzīvo “Dinaburgā” saskaņā ar noslēgto un pēc tam pārtraukto līgumu. Un mēs nezinām, kas būs tālāk,” atzina viesnīcas nomnieka SIA “LDO invest” pārstāve Olga Larionova.

Viesnīca "Dinaburg" Daugavpilī

Līgums paredzēja, ka viena bēgļa uzturēšana šajā viesnīcā, kurā numuriņš iepriekš bija pieejams vidēji par 40 eiro, diennaktī izmaksāja 5 reizes lētāk, bet bez ēdināšanas. „7,50 eiro diennaktī par naktsmītni vienam cilvēkam. Viss norādīts līgumā ar Olimpisko centru,” sacīja Larionova.

Nu dzīvot trīszvaigžņu viesnīcā vairs atļauties nevarēs, un tas būs sarežģīti arī daudzās citās dienesta viesnīcās. „Valdība apzināti vai neapzināti visu laiku mūs, kas šos ukraiņus nodrošina, liek tādos apstākļos, ka mēs līdz pēdējai dienai, pēdējam brīdim nezinām, kā būs, ko un kā darīt. Mēs jau šobrīd izmitinām tajās pašvaldībai piederošajās dienesta viesnīciņās, kas mums ir, un sakarā ar valdības pieņemto lēmumu no 1. jūlija maksāt 100 eiro uz cilvēku uz pirmajiem trim cilvēkiem un 50 eiro uz nākamajiem, ja viņi dzīvo vienā telpā, nu tas ir, maigi izsakoties,  pat zem pašvaldības dienesta viesnīcas pašizmaksas.

Neviens nav gatavs zem pašizmaksas izmitināt bēgļus.

Un tie 140 [cilvēki], kas šobrīd atrodas viesnīcā, ir viena daļa. Bet ir arī tie, kas atrodas universitātes dienesta viesnīcā. Viņi jau arī meklē vietas, kur dzīvot pēc 1. jūlija. Tas, ko var piedāvāt Olimpiskais centrs, ir lielā halle, pārkārtot, uzlikt gultas,” sacīja Daugavpils Olimpiskā centra vadītājs Vladimirs Šteinbergs.

Samazināto finansējumu bēgļu izmitināšanai kritizēja arī Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”): „Un visas runas ar valsti par to, ka varētu paredzēt līdzekļus un tikt izremontētas vai pielāgotas kādas speciālas telpas vai izvietotas kādas telšu pilsētiņas, tā arī ir palikušas runu līmenī. Tas, ko var piedāvāt pašvaldība, ir sporta zāles, nekas vairāk.”

Daugavpils Olimpiskajā centra pārstāve Baiba Mukāne izrādīja zāli, kas varētu kļūt par vietu, kur uzturēties no viesnīcas izliktajiem bēgļiem: „Te mums zāle dalās uz divām pusēm, tur mums cīkstoņi nodarbojas, bet tur ir vingrošanas zāle. Te pat pēdējos gados arī notikuši ''Muzikālās bankas'' gala priekšnesumi.”

Turpat blakus vairākas labi aprīkotas un dažādu izmēru ģērbtuves. „Te ir gan mazas, gan lielas ģērbtuves ar dušām. Tādas mums ir 10, vēl ir lielāka ģērbtuve futbola komandai,” pastāstīja Mukāne.

Problēma tikai tajā apstāklī, ka Olimpiskais centrs savas durvis apmeklētājiem nav slēdzis ciet, darbojas trenažieru zāle, notiek nometnes bērniem un darbojas dažādas sporta sekcijas, kurām nepieciešamas ģērbtuves un dušas. „Gan sporta vingrošana, gan mākslas vingrošana, gan klubs viņiem ir, kur bērniņi no diviem gadiņiem nodarbojas, tur arī cīņu zāle,” pastāstīja centra pārstāve.

Taču pagaidām Olimpiskais centrs vēl nav pielāgots bēgļu uzņemšanai. „Līdz 1. jūlijam noteikti ne. Bet šī brīža MK noteikumi paredz opciju uz 7 dienam viņus uzturēt arī dārgākā vietā, ja nu nav vietas, kur viņiem palikt. Tādā ziņā mums vēl ir rezervīte,” sacīja Daugavpils Olimpiskā centra vadītājs Vladimirs Šteinbergs.

Daugavpils pašvaldība aicina dzīvokļa īpašniekus pieteikties un piedāvāt dzīvokļus ukraiņiem. Atsaucība gan nav liela.

„Uz šodienu mums ir 59 tādi iesniegumi uz atlīdzības saņemšanu par ukraiņu izmitināšanu. Diemžēl mūsu pilsētā neizīrē tos dzīvokļus tik aktīvi ukraiņiem, varbūt baidās no tā, ka netiks apmaksāti tie rēķini,” sacīja Daugavpils sociālā dienesta vadītājas vietniece Rimma Vavilova.

Taču kompensācija notiek, primāri to sedz pašvaldība, kurai tālāk pienākas kompensācija no valsts „No mūsu puses gandrīz pusmiljons ir iztērēts. Tas ir tieši pabalstiem, kas ir garantētais minimālais ienākums, krīzes pabalsts, atlīdzība ukraiņiem.”

Kopumā Daugavpils palīdzībai bēgļiem esot atvēlējusi vairāk. „Uz šo brīdi no pašvaldības budžeta līdzekļi bēgļu uzturēšanā ir ieguldīti ar priekšapmaksu, ka mēs saņemsim šo naudu kompensācijā no valsts, ap 1 miljonu eiro,” norādījusi Elksniņš.

Saskaņā ar jūnija beigu datiem Daugavpilī mitinājās 522 Ukrainas bēgļi, bet kopumā pirmreizējo palīdzību tur saņēmuši 1092 bēgļi no Ukrainas.

KONTEKSTS:

No 1. jūlija, kad stāsies spēkā samazinātais atbalsts par Ukrainas bēgļu izmitināšanu, cita mītnes vieta būs jāmeklē aptuveni 3000 bēgļiem, paziņojusi Latvijas Pašvaldību savienība (LPS).

LPS norādīja, ka ne tikai Rīgā, bet arī daudzās citās pašvaldībās ir sasniegtas bēgļu izmitināšanas kvotas. Tāda situācija ir Rēzeknē, Rēzeknes novadā, Saulkrastu, Tukuma, Varakļānu, Siguldas un citos novados.

Tikmēr Latvijas Lielo pilsētu asociācijā pavēstīja, ka vairākās pilsētās sākta Ukrainas bēgļu izlikšana no tūrisma mītnēm un līgumu laušana.

Kopumā kopš Krievijas sāktā kara Ukrainā līdz šim Latvijā reģistrēti aptuveni 32 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, bet teju 26 000 bēgļu izsniegti uzturēšanās dokumenti ar tiesībām uz nodarbinātību, liecina Iekšlietu ministrijas apkopotā informācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt