Panorāma

Gada laikā patēriņa cenas pieaugušas par 21,8 %

Panorāma

Panorāma

Skolotājiem Daugavpilī rīkos papildu latviešu valodas kursus

Daugavpilī skolu un bērnudārzu darbiniekiem piedāvā latviešu valodas kursus

Latviešu valodas prasmju uzlabošanai Daugavpilī skolu un bērnudārzu darbiniekiem rīkos kursus. Pie šāda risinājuma pašvaldība ķērusies klāt, Valsts valodas centram konstatējot, ka daudzi pirmsskolas un sporta pedagogi nepārzina latviešu valodu pietiekamā līmenī. Ne visi skolotāji mācīties piekrituši.

Vēl pagājušā ziemā Daugavpils 26. pirmsskolas izglītības iestādē, ko vada Arvita Jukša, Valsts valodas centrs aizrādīja, ka astoņi pedagogi latviešu valodu nepārzina pietiekami labi. Pēcāk šīm bērnudārza audzinātājām tika dots laiks to mainīt. Šobrīd gan neviena audzinātāja šajā amatā tur vairs nestrādā.

"Šīs pārbaudes sagādāja ļoti lielu psiholoģisko stresu un spriedzi kolektīvā. Daugavpilī vide ir tāda, ka ģimenē viņi pārsvarā runā krievu valodā. Arī sabiedrībā šī valoda ārpus darba vietas netiek aktīvi lietota," pastāstīja Jukša.

Kad tuvojās atkārtotā Valsts valodas centra pārbaude, pieci no astoņiem pedagogiem izlēma izbeigt darba tiesiskās attiecības. Viņu vietā darbā pieņemtas divas studentes. Abas jaunās bērnudārza grupas "Mārīte" audzinātājas apņēmušās ar trīsgadniekiem un četrgadniekiem sarunāties tikai latviešu valodā.

"Kad es atnācu, sākumā bija grūti bērniņiem, bet tagad rit jau trešais mēnesis, un es redzu, ka viņi saprot mani. Sākumā šoks bija arī vecākiem: kāpēc mācāt latviešu valodā? Bet pamazām saprata, ka uz to visu iet," pastāstīja bērnudārza audzinātāja Olga Kuļikova.

Šis ir pēdējais mācību gads, kad bērni ar audzinātājām vēl drīkst sazināties bilingvāli, proti, latviešu un krievu valodās. Gatavošanās pilnīgai pārejai uz darbu tikai valsts valodā un Valsts valodas centra pārbaudes Daugavpils Izglītības pārvaldi mudinājusi vērsties pie pašvaldības – nepieciešams rīkot kursus latviešu valodas zināšanu pilnveidei skolu un bērnudārzu darbiniekiem.

"Katram cilvēkam tas ir individuāls lēmums un individuāla atbildība, cik daudz viņš ir apguvis latviešu valodu, dzīvojot Latvijā," pauda Daugavpils Izglītības pārvaldes izglītības metodiķe pieaugušo izglītībā Ilze Ondzule.

Bezmaksas latviešu valodas kursus ikvienam pieaugušajam Daugavpilī Izglītības pārvalde organizē 10 gadus.

"Cilvēki veikalos nerunāja latviešu valodā, un tas bija principa jautājums. Nevis tāpēc ka neprata, bet tāpēc, ka negribēja. Šobrīd situācija ir krietni uzlabojusies," zināja teikt Ondzule.

Vēl metodiķe piebilda, ka bērnudārzos un skolās tiekot atgādināts – sapulcēm un citiem pasākumiem jānotiek latviešu valodā. Pieprasīti esot arī Latviešu valodas aģentūras organizētie kursi. Piemēram, šoziem apmēram 100 bērnudārzu audzinātāju apgūs to, kā vadīt rotaļas  latviešu valodā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti