Daugavpilī sarūk asins donoru aktivitāte; ziedotās asinis vajag arī Covid-19 slimniekiem

Daugavpilī pandēmijas laikā samazinājusies asins donoru aktivitāte, un tas vērojams jo īpaši pēdējās nedēļās. Lai gan Daugavpils reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas darbinieki zvana un personīgi uzrunā asins donorus, liela daļa no viņiem aicinājumam neatsaucas.

Daugavpilī sarūk asins donoru aktivitāte; ziedotās asinis vajag arī Covid-19 slimniekiemLāsma Zute-Vītola

Lai Daugavpils reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļa spētu nodrošināt slimnīcu ar nepieciešamo asins apjomu, mēnesī ir jābūt vismaz 300 donoriem; strādājot četras dienas nedēļā, dienā uz nodaļu jāatnāk 25–28 asins ziedotājiem, taču šobrīd šis skaitlis ir krietni mazāks.

Daugavpils reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja Ilona Skrinda skaidroja: "Cilvēki piesakās it kā skaita ziņā diezgan daudz, bet atnāk uz konkrēto datumu labi ja viena trešdaļa no tā."

Iemesli tam var būt dažādi – kādi, iespējams, saslimuši ar Covid-19 infekciju, citi gatavojas vakcinēties, citi pārdomā, tāpēc donoru skaits nav prognozējams.

"Ja pierakstās ap 30, tad atnāk knapi virs 10. Un līdz ar to mēs sākam izjust, ka mēs nevaram izpildīt slimnīcas pasūtījumu, ir nepieciešams arī braukt pakaļ asins komponentiem uz Latgales Valsts asinsdonoru centra filiāli," skaidroja Skrinda.

Donori Daugavpilī var nākt ziedot asinis, gan piesakoties pa tālruni 65405323, lai vienotos par sev ērtāko laiku un dienu, gan nākt arī bez pieteikšanās. Šobrīd Daugavpilī notiek aktīvs darbs, lai uzrunātu gan esošos donorus, gan arī jaunus.

"No apzvanītajiem desmit - labi, ka divi, trīs atsaucas, pierakstās, bet tie paši pēc tam vēl neatnāk," teica Skrinda.

Šobrīd ziedotās asinis ir nepieciešamas arī Covid-19 slimniekiem.

Viņa norādīja: "Jā, ir un mums arī jau diezgan regulāri parādās pieprasījums pēc asins komponentiem Covid-19 slimniekiem, kas atrodas mūsu slimnīcās. Protams, lielākais vairums aiziet ķirurģiskajam profilam, onkoloģiskajam profilam, hematoloģijai, bet tagad diezgan smagi pacienti pēc reanimācijas, un viņu skaits ir ļoti liels. Un arī šajā nedēļā bija divi pacienti, kuriem bija vajadzīgi asins komponenti."

Covid-19 epidēmija ietekmē donoru atsaucību

Daugavpils reģionālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļā gadā ir jāsagatavo 3700 asins devu. Kā norāda Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole, arī kopumā donoru aktivitāte ir samazinājies.

"Protams, jo lielāka saslimstība sabiedrībā, vai tas būtu šis Covid-19 laiks vai iepriekš tas bija gripas laiks, tas secīgi rada donoru skaita samazinājumu, bet man jāuzsver, īpaši aicinot un uzrunājot donorus gan ar īsziņām, gan medijos, donoru aktivitāte saglabājas laba, tādējādi mēs slimnīcu pieprasījumus pēc asins komponentiem šobrīd esam spējuši nodrošināt," viņa sacīja.

Kas svarīgi, – donoram nav jābūt vakcinācijas sertifikātam. Ejot ziedot, ir jābūt veselam. Arī saslimšana ar Covid -19 neietekmē iespēju ziedot asinis, pēc konkrētā laika to var darīt, skaidroja Pole.

"Tātad 14 dienas pēc pilnīgas atveseļošanās var nākt un nodot asinis. Attiecībā uz vakcināciju nekādu ierobežojumu nebūs ar tām vakcīnām, kuras šobrīd tiek vakcinētas Latvijā, bet paša  donora veselības pēc, ja ir kādas alerģiskas reakcijas vai ir slikta pašsajūta, mēs aicinām nogaidīt septiņas dienas," sacīja Pole.

Donori par asins ziedošanas reizi saņem transporta kompensāciju – 4,27 eiro.

Atbilstoši Darba likumam donoram pienākas arī viena brīvdiena. Gadā šādas brīvdienas drīkst būt ne vairāk par piecām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt