Daugavpilī remontē dzīvokļus cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem; LM neļauj viņus tur izmitināt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Deinstitucionalizācijas plāna ietvaros pērn, neskatoties uz vietējo iedzīvotāju iebildumiem, tika pieņemts lēmums Daugavpils vienā no mikrorajoniem pašvaldībai piederošos dzīvokļos izmitināt vairāku kategoriju iedzīvotājus ar garīga rakstura traucējumiem un jauniešus no patversmes, veidojot grupu dzīvokļus. Lai arī remontdarbi dzīvokļos Križu mikrorajonā jau sākti, izmitināt tajos personas ar garīga rakstura traucējumiem Labklājības ministrija pašvaldībai tomēr neļauj. Pašlaik pašvaldībā tiek apsvērti citi varianti dzīvokļu izmantošanai un vienlaikus arī deinstitucionalizācijas plāna īstenošanai.

LM neļauj Daugavpilī cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem izremontētos dzīvokļos viņus izmitināt
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Jau pērn Latvijas Radio stāstīja, ka ap 20 personām ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī jauniešiem no patversmes Daugavpils pašvaldība deinstitucionalizācijas plāna ietvaros jaunas mājas atradusi Križu mikrorajonā, brīvajos pašvaldības dzīvokļos. Tolaik pret to ļoti iebilda vietējie iedzīvotāji, sākot pat parakstu vākšanas akciju pret šo ieceri, bet pašvaldība darbus pie dzīvokļu remonta un pielāgošanas tomēr uzsāka.

“Remonti ir sākti marta mēnesī, noslēgti divi līgumi ar firmu,” situāciju skaidroja Daugavpils domes Sociālo lietu komitejas priekšsēdētāja Helēna Soldatjonoka. “Mēs bijām, skatījāmies, tur notiek kosmētiskais remonts. Līguma kopējā summa ir 130 000 eiro. Viens līgums ir jauniešu mājai, trim dzīvokļiem, otrs – grupu dzīvokļiem, četriem dzīvokļiem. Par šiem dzīvokļiem pašvaldība jau ir samaksājusi ap 40 000 eiro,” viņa skaidroja.

Savukārt šonedēļ Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa") preses konferencē paziņoja, ka personas ar garīga rakstura traucējumiem Križu mikrorajonā tomēr izmitinātas netiks, jo tam nav piemērota infrastruktūra. Un visiem septiņiem remontējamajiem dzīvokļiem jau šobrīd tiek apsvērts cits izmantošanas veids.

Daugavpils mērs atklāj, ka pašvaldība apsver iespēju remontējamos dzīvokļus piešķirt dzīvošanai pieaicinātajiem ārstiem, kas strādās Daugavpils Reģionālajā slimnīcā, vai arī nodot Sociālajam dienestam piedāvāto pakalpojumu spektra paplašināšanai šajā mikrorajonā.

Kā situāciju skaidro Sociālo lietu komitejas priekšsēdētāja Soldatjonoka, ne visiem dzīvokļiem iespējams sakārtot vides pieejamību, jo daļa no dzīvokļiem atrodas ēku augšējos stāvos, tādēļ Labklājības ministrija noraida iespēju tos turpmāk izmantot deinstitucionalizācijas projekta mērķiem.

“Iepriekš šis jautājums mutiski tika saskaņots ar Labklājības ministriju vecajā sastāvā, un tā deva apstiprinājumu, ka mēs varam ne visus dzīvokļus pielāgot vides pieejamībai. Personas ar garīga rakstura traucējumiem praktiski nekad nav personas ar fiziskiem traucējumiem. Tad, kad pamainījās koncepcija Labklājības ministrijā, saņēmām galīgo atbildi, ka šādos dzīvokļos, kuri nav videi pielāgoti, sociālais pakalpojums netiks reģistrēts,” skaidroja Soldatjonoka.

Atbildot uz jautājumu par nostājas maiņu, Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Kristīne Lasmane skaidroja:

“Šim jautājumam ir divas daļas. Tas, ka dzīvojamajā mājā Križos var veidot grupu dzīvokļus, mūsu viedoklis nav mainījies. Prasības, ka veidojot jaunu sociālo pakalpojamu vietu, videi ir jābūt pieejamai, arī ir bijis visu laiku. Šīs divas lietas iepriekš acīmredzot nebija saliktas kopā, brīdī, kad pašvaldība vērtēja, kādu adresi viņi izvēlas, veidojot savu jauno pakalpojumu. Katras ēkas tehniskos risinājumus mēs gan nepētījām, paļaujoties uz to, ka pašvaldība saprot, ko, izvēloties konkrētu adresi, tā tur darīs, jo prasības pakalpojumu sniedzējiem jau nav mainījušās.”

Tāpat ministrijā noliedz, ka dzīvokļu remontam Križos iztērētie līdzekļi ietekmēs projekta turpmāko realizāciju.

“Projekta realizāciju tas neietekmēs, jo līgums par šo projektu vēl nemaz nav noslēgts. Līdz ar to gadījumā, ja pašvaldība maina adresi, projekta finansējums netiek samazināts. Iepriekš iztērētā nauda netiek sasaistīta ar projektu,” norādīja ministrijas pārstāve.

Savukārt cilvēku ar īpašām vajadzībām izmitināšanai Daugavpilī, kā to paredz deinstitucionalizācijas projekts, dzīvokļus šobrīd plānots izveidot citviet pilsētā, ēkā 18.Novembra ielā, kur iepriekš bija plānota pansijas izveide, jo tās realizēšanai pašvaldībai pagaidām nav naudas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti