Daugavpilī plāno palielināt bērnu dzimšanas pabalstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Par vienu no nākamā gada budžeta prioritātēm Daugavpils pilsētas pašvaldība ir noteikusi atbalstu ģimenēm ar bērniem. Patlaban pašvaldībā tiek apsvērtas iespējas no nākamā gada palielināt bērna piedzimšanas pabalstu no 300 līdz 500 eiro, kā arī paplašināt atbalsta pasākumu klāstu daudzbērnu ģimenēm.  

ĪSUMĀ:

  • Daugavpils apsver iespēju ieviest papildu atbalstu ģimenēm ar bērniem.
  • Pieļauj iespēju daudzbērnu ģimeņu bērnus bez rindas reģistrēt vasaras nodarbinātībai un vasaras nometnēm.
  • Izvērtēta iespēja atbrīvot daudzbērnu ģimeņu bērnus no maksas par ēdināšanu bērnudārzos.
  • Daugavpils dzimtsarakstu nodaļa par demogrāfisko situāciju pilsētā: pamata optimismam nav.

Daugavpils pašvaldībā tiek apsvērta papildus atbalsta pasākumu ieviešana ģimenēm ar bērniem.

“Ir redzamas kopējās negatīvās dzimstības tendences valstī. Tikmēr deputāti, lemjot par šāda veida pabalsta palielināšanu, vērtēs, kā šis pabalsts varētu tikt izmaksāts. Kā piemērs tiek apsvērta Krāslavas prakse, kad šāda veida pabalsts tiek sadalīts trīs gadu termiņā. Piemēram, pirmajā gadā pēc bērna piedzimšanas 300 eiro, otrajā – 100 eiro un trešajā – 100 eiro. Vai pirmajā gadā 250 eiro, otrajā - 150 eiro un trešajā – 100 eiro. Tā, lai atbalsta pasākumam vecākiem sakarā ar bērna piedzimšanu būtu ilgtermiņa raksturs,” stāstīja Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”).

Daugavpilī plāno palielināt bērnu dzimšanas pabalstu
00:00 / 03:33
Lejuplādēt

Tāpat tiek vērtēti priekšlikumi daudzbērnu ģimeņu bērnus bez rindas reģistrēt vasaras nodarbinātībai un vasaras nometnēm.

Tāpat tiek izvērtēta iespēja atbrīvot daudzbērnu ģimeņu bērnus no maksas par ēdināšanu bērnudārzos.

Daudzbērnu ģimeņu mammas Tatjana un Jana pauda gan gandarījumu par to, ka pašvaldībā velta uzmanību daudzbērnu ģimenēm, gan arī bažas, ka vienreizējā bērna piedzimšanas pabalsta palielināšana varētu sekmēt dzimstību ne būt ne labākajās ģimenēs.

“Varbūt labāk domāt ilgtermiņā un to naudu iztērēt ilgtermiņā. Piemēram, bērnudārziņos ēdināšanu bērniem no daudzbērnu ģimenēm nodrošināt bez maksas, nepārbaudot ģimeņu ienākumus, kā tas tiek darīts tagad. Ja abi vecāki strādā - prioritāte vasaras darbam lielākajiem bērniem un vasaras nometnēm, jo, ja tev ir trīs bērni, tad pagrūti vienlaikus sēdēt pie “desmit datoriem” un paspēt bērnus pierakstīt nometnēm. To nevajag bezmaksas, bet forši būtu, ja tā būtu prioritāte un ja būtu vietas,” atzina Jana.

Tatjana savukārt norādīja, ka noderīgi būtu, ja bezmaksas braukšanas atļauja pilsētas sabiedriskajā transportā būtu nevis vienam, bet gan abiem ģimenes locekļiem, jo ģimenes bieži vien brauc kopā. Tāpat vajadzētu padomāt par daudzbērnu ģimenēm paredzētām bezmaksas autostāvvietām pilsētas centrā, jo ir grūti atstāt mašīnu nomalē un pēc tam kopā ar bērniem iet garu ceļu uz tirgu vai teātri.

Daugavpils dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inese Eisāne, raksturojot par demogrāfisko situāciju pilsētā, atzīst, ka pamata optimismam patlaban diemžēl nav.

“Samazinās dzimstība visā Latvijā, Daugavpilī arī mēs to jūtam. Ja mēs ņemam statistikas rādītājus no 2010. līdz 2012. gadam, tad tie ir līdzīgi - kaut kur ap 750 jaundzimušo ir reģistrēti katru gadu. No 2013. līdz 2015.gadam ir kāpums uz augšu, kaut kur uz 10% vairāk jaundzimušo ir piereģistrēts. Tad nāk 2016., 2017.gads, kad atkal ir kritums, bet vislielākais dzimstības samazinājums ir reģistrēts 2018.gadā, kad kritums ir bijis 20%,” stāstīja Eisāne.

Vai pašvaldības centieni uzlabot demogrāfisko situāciju pilsētā būs devuši vēlamo rezultātu, pēc Dzimtsarakstu nodaļas vadītājas domām varēšot redzēt jau pēc dažiem gadiem.

Vadoties pēc gada pirmo deviņu mēnešu statistikas, var prognozēt, ka šogad dzimstības rādītāji Daugavpilī būs līdzīgi kā pērn.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti