Daugavpilī pašvaldība plāno nojaukt privātpersonai piederošu graustu

Daugavpilī pēdējā laikā īpaši aktualizēta neapsaimniekoto ēku problēma. Šādas ēkas visai bieži kļūst par iecienītu uzturēšanās vietu pusaudžiem un bezpajumtniekiem, laika gaitā pārtopot par graustiem. Viena no šādām ēkām atrodas arī Inženieru ielā 3, Ķīmiķu mikrorajonā Daugavpilī. Patlaban pašvaldībā tiek gatavots lēmumprojekts par minētās ēkas piespiedu nojaukšanu.

Daugavpilī pašvaldība plāno nojaukt privātpersonai piederošu graustuIvars Soikāns

  Nojaukšanai paredzētais grausts ir pagājušā gadsimta 70. – 80. gados no metāla konstrukcijām un sarkanajiem ķieģeļiem būvēta divstāvu ēka, kas bijusi paredzēta tirdzniecības un pārstrādes vajadzībām, kādreiz šeit bija reģistrēts gaļas izstrādājumu un konservu ražotājs.

  Tiesa, tagad ēka ir visai bēdīgā stāvoklī – vienas no tās ieejas durvīm ir stipri apdegušas un izlauztas, daudzi logi izsisti. Gan ēkas iekšienē, gan ārpusē - atkritumu kaudzes.

  Ar to neapmierināti arī vietējie iedzīvotāji.

  ”Es katru rītu ceļos un lūkojos uz šo graustu. Iekšā dzīvo bezpajumtnieki. Ugunsdzēsēji reizes četras uz šejieni brauca. Ļoti apnicis tas viss. Skola, veikals blakus. Skolēni te pīpētavu iekārtojuši. Kārtības te nav,» saka vietējā iedzīvotāja.

  Blakus degradētajai ēkai ir dzīvojamās mājas, veikali, bet pretējā ielas pusē – skola.

  Lai gan ēka pieder privātīpašniekam, pašvaldība lēmusi par tās piespiedu nojaukšanu.

  “Tā ēka ir sliktā tehniskā stāvoklī, tas ir pirmais. Otrkārt, iedzīvotāji diezgan aktīvi sūdzas un pauž neapmierinātību ar šīs ēkas stāvokli. Tieši tādēļ šī ēka ir izvēlēta kā viena no nojaucamajām,'' iemeslus skaidro Daugavpils domes Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja Santa Pupiņa. ''Vēl papildus divas ēkas tiks virzītas iekļaušanai attiecīgajā domes lēmumā.”

  Pēc Santas Pupiņas teiktā, ar ēkas īpašnieku līdz šim pašvaldībai nav izdevies izveidot dialogu. Ēkas īpašniekam piemērota paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likme, kā arī piemēroti sodi.

  “Pagaidām ēkas īpašnieks nav atsaucies uz apsekošanas rezultātiem un mūsu nosūtītajām vēstulēm. Pirms domes lēmuma pieņemšanas viņam noteikti tiks pieprasīti papildu paskaidrojumi par esošo situāciju. Taču arī šoreiz ir visai maza varbūtība, ka īpašnieks atsauksies,” saka Pupiņa.

  Cik Daugavpilij varētu izmaksāt ēkas nojaukšana, departamenta vadītāja pagaidām nemācēja pateikt, norādot, ka tas varētu tikt noteikts cenu aptaujas rezultātā. Savukārt cerības atgūt šim mērķim izlietotos līdzekļus esot mazas:

  “Cerības, ka varēsim atgūt te iztērētos līdzekļus, ir diezgan niecīgas, praktiski nav cerību atgūt, jo zemes gabala cena, ko rezultātā savā īpašumā iegūs pašvaldība, ir diezgan maza.”

  Problemātiskā ēka Daugavpils Ķīmiķu mikrorajonā pieder Jēkabpilī reģistrētam uzņēmumam. Latvijas Radio firmas pārstāvis Kaspars stāsta, ka uzņēmums savā īpašumā minēto ēku iegādājies pirms pāris gadiem un apzinās kādā stāvoklī ir ēka:

  “Tagad mums tas redzējums ir apmēram skaidrs. Veiksim būvekspertīzi, vai ēku iespējams atjaunot, jo iekonservēt to nav iespējams, - lai arī kā tur kaut ko taisītu ciet, viss tiek izlauzts. Tiešām ir tāda situācija, ka neviens tur nevar neko aizsargāt. Ja mēs visu aiztaisām un piekļuvi ēkai arī liedzam, pēc dienām divām trim atkal ir izlauzts. Mēs esam kādas reizes piecas sešas taisījuši visu ciet. Beigās mums tas apnika.”

  Ēkas īpašnieki par situāciju ir informējuši pašvaldības policiju, arī paši esot uz vietas pieķēruši vandāļus.

  Ēkas īpašnieks apgalvo, ka pats spēs problēmu atrisināt: “Ja nebūs iespēju ēku atjaunot, tad mēs to vienkārši nojauksim.”

  Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš atzīst, ka pamesto un degradēto ēku problēma pilsētā ir akūta jau ilgus gadus un pašlaik tās risināšanā pašvaldība realizē jaunu pieeju.

  “Gadījumā, ja īpašnieks neuztur savu īpašumu kārtībā, nereaģē uz sodiem, paaugstināto nodokļu likmi no pašvaldības puses, tad vienīgais risinājums, ko mēs varam darīt, ir sākt ar piespiedu nojaukšanu,” secina Elksniņš. “Ar objektu Inženieru ielā 3 šī kritiskā masa ir iestājusies, jo pēdējā mēneša laikā ir bijuši vairāki izsaukumi gan uz pašvaldības policiju, gan ugunsdzēsējiem, tādēļ šobrīd Daugavpils pilsētas domē tiek gatavots lēmumprojekts par šī objekta piespiedu nojaukšanu.”

  Pastāvošā likumdošana ļauj pašvaldībai šādā piespiedu kārtā rīkoties gadījumā, ja ir sasniegta kritiskā robeža.

  Vienlaicīgi ar ēku Inženieru ielā 3 piespiedu nojaušanai Daugavpilī plānots gatavot arī pamesto trīsstāvu māju Stacijas ielā un Siguldas ielā esošo graustu, bijušo ražošanas ēku.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti