Daugavpilī mēģina palīdzēt bērnu zobārstniecībai; rindā jāgaida pat 2 gadi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Daugavpilī, lai nodrošinātu bērnu zobārstu pakalpojumu pieejamību, domes deputāti lēmuši gandrīz par trešdaļu miljona eiro palielināt Daugavpils zobārstniecības poliklīnikas pamatkapitālu. Summa paredzēta uz pieciem gadiem. Par šiem līdzekļiem poliklīnikai, kuras kapitāldaļu turētājs ir pilsētas dome, šajā gadā konkursa kārtībā jāveic četru topošo speciālistu atlase. Paredzēts, ka pašvaldība viņiem nodrošinās stipendiju, savukārt, pretī studentiem būs 10 gadi jānostrādā Daugavpilī tieši bērnu zobārstniecībā. 

Daugavpilī mēģina palīdzēt bērnu zobārstniecībai; rindā jāgaida pat 2 gadi
00:00 / 04:49
Lejuplādēt

Pēc pandēmijas laika pacientu plūsma Daugavpils zobārstniecības poliklīnikā ir atgriezusies. Katram reģistratūrā ar parakstu jāapliecina, ka pēdējā laikā nav bijis ārzemēs. Pa šo laiku rindas aug, visstraujāk un vissarežģītākā situācijā veidojas tieši ar pierakstu pie bērnu zobārstiem, skaidro reģistratūrā:

“Ja bērnam ir 7 - 8 gadi, tad rindā jāgaida apmēram divi gadi,

bet, ja bērns ir vecāks, tad apmēram gads, ja iet pie pieaugušo ārsta. Pašlaik rinda ir tik gara, jo sakarā ar karantīnu rindas palielinājās par mēnešiem trim. Stomatologu mums pietrūkst, īpaši bērnu.”

Protams, šis cipars ir relatīvi nosacīts, skaidro poliklīnikas vadītājs Vaclavs Jasvins, jo daudzi cilvēki rīkojas gudri vai viltīgi, zinot, ka rindas pastāv - pierakstās vēl un vēlreiz. Taču tas nenozīmē, ka rindas nav, un pagaidām nav arī uzlabojuma.

Māmiņa Kristīne tikko ar abiem 11 un 4 gadus vecajiem bērniem izgājusi no ortodonta kabineta un uzreiz reģistrējas uz nākamo pierakstu. Šajā kabinetā nav tik liela pieraksta, tomēr gaidīšanas gads jau ir prakse.

Zobārstniecības poliklīnikā strādā tikai četri bērnu zobārsti. Slodze mediķiem liela, apliecina bērnu zobārste Sandra Reinberga:

“Pie dežūrārsta maiņā nāk ap 30 bērni. Slodze ir liela. Jāturas un jāstrādā.”

Katerina ir sanitāre, un jau no pirmajām dienām redz, cik ļoti pietrūkst bērnu zobārstu.

Risināt problēmu ar bērnu zobārstu pakalpojumu pieejamību Daugavpils pašvaldība sāka jau pirms diviem gadiem, kad īpaši aktualizējas bērnu zobārstu trūkums, un bērniem rindā bija jāgaida gandrīz gads. Tad dome lēma 350 eiro stipendiju mēnesī piešķirt zobārstniecības studiju programmas 4. un 5. kursa studentiem. Tiem bija jāapņemas Daugavpilī nostrādāt piecus gadus. Programma neiedzīvojās.

“Iepriekšējie noteikumi bija neizdevīgi stomatologiem. Pārsvarā, visi kas beidz studijas, paliek vai nu Rīgā, vai atgriežas privātpraksēs Daugavpilī,” stāsta Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis.

Tāpēc dome pērn noteikumus mainīja, atvēlot topošajiem stomatologiem kopumā 60 tūkstošus eiro, vienam studentam nepārsniedzot 12 000 eiro limitu. Bet šogad maija beigās ārkārtas domes sēdē Daugavpils deputāti pieņēma lēmumu palielināt Daugavpils zobārstniecības poliklīnikas pamatkapitālu par 311 690 eiro. Gandrīz trešdaļa miljona tiks sadalīta uz pieciem gadiem.

“Ar šo lēmumu Daugavpils zobārstniecības poliklīnikai ir uzdots nodrošināt 2020. gadā četru zobārstniecības studiju programmas studentu atlasi, rīkojot konkursu,” skaidro domes juriste Marina Dimitrijeva.

Tas ir vienīgais juridiskais risinājums, kā atbalstīt studentus un piesaistīt tos pilsētai, skaidro juriste, atbildot uz jautājumu, kāpēc pati dome nevarētu piešķirt studentiem stipendijas.

“Pašvaldībai nav tiesību izdot saistošos noteikumus, jo tā nav pašvaldības autonomā funkcija. Tāpēc lēmām ieguldīt līdzekļus poliklīnikas pamatkapitālā, kas ir cits juridiskais ceļš, un tas

ļauj nodrošināt bērnu zobārstu pakalpojumu pieejamību ilgtermiņā,” norāda juriste.

Jānis Dukšinskis, balsojot par šo iniciatīvu, pārliecināts par lēmuma pareizību, un tas ir arī saskaņots:

“Mēs saņēmām no Veselības ministrijas pozitīvu vēstuli, kurā teikts, ka mēs varam īstenot šādas atbalsta iniciatīvas topošajiem ārstiem. Bet Daugavpils zobārstniecības poliklīnikā šis bērnu ārstēšanas jautājums ir visakūtākais.”

Četriem labākajiem studentiem, saņemot atbalstu, tāpat kā iepriekšējiem četriem būs Daugavpils zobārstniecības poliklīnikā jānostrādā 10 gadi. Bet darbu viņi sāks pēc studiju beigām, tātad paies vēl 4 - 5 gadi, kad poliklīnika reāli varēs sagaidīt jauno bērnu stomatologu gvardi.

KONTEKSTS:

Daugavpils domes deputāti jau pērn apstiprināja grozījumus pašvaldības saistošajos noteikumos, kas paredz pilnībā segt izglītības izdevumus topošajiem stomatologiem. Limitētā summa vienam studentam nepārsniedz 12 000 eiro, bet kopējā summa, ko pērn atvēlēja šai programmai, bija 60 tūkstoši eiro.

Problēma ar zobārstu trūkumu bērniem tika aktualizēta jau 2018. gadā. Tad bērniem rindā nācās gaidīt gandrīz gadu. 2020. gada jūnijā pirms Covid-19 ārkārtējās situācijas atcelšanas ziņots, ka Daugavpilī bērniem rindā pie zobārsta jāgaida pusgadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti