Daugavpilī liels pieprasījums pēc ratiņkrēslu pacēlājiem, piedāvājums neatpaliek

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Daugavpils sociālais dienests šobrīd aicina pilsētas iedzīvotājus ar 1. un 2. grupas invaliditāti, kas pārvietojas ratiņkrēslā, pieteikties pacēlāja saņemšanai. Daugavpilī dzīvo vairāki simti cilvēku ar nopietniem kustību traucējumiem. Liela daļa no viņiem spēj pārvietoties tikai ar ratiņkrēsla palīdzību, bet pacēlājs ir ierīce, kas viņiem padara iespējamu nokļūšanu arī ēku augšējos stāvos. Tā ir vitāli svarīga lieta, lai cilvēki ar kustību traucējumiem varētu netraucēti iziet no savām mājām, apmeklēt pasākumus, iepirkties, dzīvot pilnvērtīgāku dzīvi. To atzīst gan sociālie darbinieki, gan paši cilvēki ar kustību traucējumiem, uzsverot, ka diemžēl vēl ne vienmēr apkārtējā vide ir pielāgota šīm vajadzībām. 

Ratiņkrēslu piestiprina pie portatīvā pacēlāja, un tas ar kāpurķēžu mehānisma palīdzību vienu pēc otra pārvar pakāpienus, pacēlāja funkciju demonstrē Daugavpils sociālā darbiniece Gaļina Jusupova. Pieprasījums un interese par šādu iekārtu pilsētā ir liela jau ar pirmo dienu, kopš sociālais dienests paziņoja par iespēju pacēlājus saņemt, Latvijas Radio pastāstīja sociālā darbiniece Marina Beļavska. 

Daugavpilī aktīvi izmanto iespējas ratiņkrēslu lietošanai
00:00 / 04:07
Lejuplādēt

“Pašlaik daugavpiliešiem ir izsniegtas vairāk nekā 20 un ir pieejamas vēl četras iekārtas, kas padara iespējamu nokļūšanu arī ēku augšējos stāvos. Trīs jau bija ieradušies, lai klātienē paskatītos, kā šī iekārta darbojas," teica Beļavska. "Princips vienkāršs, ar cilvēku tiek noslēgts beztermiņa līgums, un

šo iekārtu var lietot bez atlīdzības tik ilgi, cik nepieciešams.

Un šiem cilvēkiem tas ir ļoti svarīgi, jo mobilais pacēlājs darbojas gan uz augšu, gan uz leju, kas tāpat vien ar ratiņkrēslu mūsu kāpņu telpās ir ļoti grūti izdarāms.”

To, ka daudzi cilvēki ar nopietniem kustību traucējumiem var pārvietoties tikai un vienīgi ratiņkrēslā, tiekoties ar saviem 67 biedriem, zina teikt Daugavpils invalīdu ar kustību traucējumiem biedrības „Ilgas” vadītāja Anna Stankeviča.

“Mums ir bijuši daudzi gadījumi, ka šie pacēlāji bija ļoti vajadzīgi, citādi viņi nenāk ārā no dzīvokļa, sēž mājās, neiesaistās nekādās aktivitātēs," paskaidro Stankeviča. "Nereti viņiem ir kauns katru dienu un reizi prasīt kādam palīdzību, lai tiktu no mājām ārā. Kādreiz bija problēmas, nebija pietiekami finansējuma, nebija daudz šo pacēlāju. Taču tagad situācija mainījusies, pacēlāju ir daudz, tie jau ir gandrīz visiem mūsu biedriem-ratiņniekiem, un tagad viņi visi ir diezgan aktīvi. Pirms divām nedēļām pēdējo ratiņkrēslu saņēma mūsu Anna, zvanīja un teica, ka ir ļoti apmierināta, pateicīga, priecīga. Saka, ka vairs nav atkarīga ne no viena, kad grib, tad izbrauc, kad grib, tad atbrauc.”

Kamēr 28 gadus jaunā daugavpiliete Anna apgūst pacēlāja priekšrocības,

vēl vairāki cilvēki gan ar kustību, gan ar garīga rakstura traucējumiem šādus pacēlājus izmanto, lai nokļūtu piemēram uz dienas aprūpes centru,

kur ir iespēja apgūt dažādas prasmes un iegūt arodu. Būt mobiliem viņiem ir svarīgi, uzsver šī centra darbiniece Jekaterina Mečerikova:

“Ja cilvēks dzīvo piektajā stāvā, viņš spiests palikt mājās, bet ir svarīgi, lai viņi varētu tik sabiedrībā, socializēties, komunicēt ikdienā.”

Ja pacēlājs palīdz tik no mājām ārā, diemžēl pilsētvide ne vienmēr un visur ir pielāgota un atvērta šādiem cilvēkiem, kas pārvietojas ratiņkrēslos, taču situācija šajā jomā ar katru gadu uzlabojas, secina Stankeviča.

“Daudz ir piemēram, zobārstniecības iestāžu, nelielu veikalu un pat palielu veikalu, kur nevar tik iekšā ar ratiņkrēslu," stāsta Stankeviča. "Es tam pievēršu uzmanību, un es zvanu, ja redzu, ka ir problēmas. Taču nereti ir tā, ka nevar pamanīt iespējas tikt ēkā ratiņkrēslā. Atliek tikai painteresēties,  pašiem invalīdiem būt drošākiem un prasīt, bieži ir tā, ka šīm iestādēm ir savi nelieli pandusiņi, kurus viņi iznes, un ratiņkrēslā var droši iebraukt. Situācija vides pieejamības jomā uzlabojas.”

Sabiedriskais transports - autobusi, tramvaji - ir viens no būtiskākajiem, ko pārvietošanās iespējai izmanto cilvēki ratiņkrēslos. 

Zemās grīdas transports un īpaša aprīkota vieta ratiņkrēslam ir pēdējo gadu uzlabojumi, kas cilvēkiem ar kustību traucējumiem pieejami pilsētā. Arī visi jaunie būvprojekti paredz iespēju ēkā iekļūt cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kas padara šo cilvēku dzīvi patstāvīgāku, piepildītāku un noteikti interesantāku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti