Daugavpilī kanalizācijas izbūve iedzīvotājiem rada daudz jautājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ar Eiropas Kohēzijas fonda atbalstu Daugavpils ūdenssaimniecībā jau gandrīz desmit gadus rit modernizācija, kuras ietvaros ierīkoti gandrīz 100 kilometru gari cauruļvadi, tostarp maģistrālie ūdensvadi, kanalizācijas spiedvadi, kolektori un dīkeri. Tas primāri notiek ar mērķi saudzēt vidi, lai gruntī nenonāktu piesārņojums un lai iedzīvotājiem būtu iespēja saņem tīru ūdeni un dzīvot ērtībās.

Daugavpilī kanalizācijas izbūve iedzīvotājiem rada daudz jautājumu
00:00 / 05:22
Lejuplādēt

Patlaban darbi sākušies vienā no attālākajām pilsētas apkaimēm - Judovkas mikrorajonā. Te jaunais maģistrālais tīkls ļaus pie centralizētās ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas pieslēgties vairāk nekā 1000 apkaimes iedzīvotājiem jeb 365 mājsaimniecībām. Taču būvdarbi vietējiem rada neērtības un arī jautājumus.

Visu vasaru bez ūdens

Blīvu privātmāju apdzīvotā Judovka Daugavpilī atrodas otrpus Daugavas kā noslēdzošā apkaime, robežojoties ar Daugavpils novadu. Tas ir tālākais punkts, kur pilsētā vēl nav centralizētā ūdens un kanalizācijas sistēmas pieslēguma. Proti, ūdens tiek ņemts no akām, un turpat blakus labierīcības - pārsvarā izgrebjamās bedres.

Natālija no Braslavas ielas ar šādu sadzīvi ir tipiska Judovka iedzīvotāja. Sievietei ir bērni, un viņa gatava pēc iespējas ātrāk pieslēgties maģistrālajam vadam, lai kā pati saka - dzīvotu cilvēcīgi.

Judovkā tiks uzbūvēti ap 10 kilometri ūdensvada tīklu un gandrīz tikpat daudz maģistrālo kanalizācijas tīklu. Vide un ekoloģija. Tas ir galvenais šī projekta mērķis, stāsta uzņēmuma "Daugavpils ūdens" vadītāja Jeļena Lapinska.

“Projekts domāts tam, lai samazinātu vides piesārņojumu no nehermētiskām krājtvertnēm, kuras šobrīd izmanto Judovkas iedzīvotāji. Plānots pie tīkla pieslēgt 356 mājsaimniecības. Līdz šim “Daugavpils ūdens” izsniedza tehniskos noteikumus 50 adresēm, uzņēmums saskaņoja piecus tehniskās dokumentācijas komplektus,” norādīja Lapinska.

Kamēr rit darbi pie tā, lai varētu nodrošināt šos pieslēgumus, netrūkst problēmu; ir mājsaimniecības, kurās darbu dēļ akās pēkšņi pazudis ūdens, kā, piemēram, sirmgalvei Oksanai no Lielās ielas.

Pie manas mājas raka ilgi – kādas trīs nedēļas, tad arī akā pazuda ūdens.

Taču brīvdienās tomēr ūdens kaut nedaudz parādījās un hidrofors (ūdens sūknis) strādāja. Bet, kad rakšanas darbi gāja uz priekšu, ūdens pazuda vispār. Tā visu vasaru esam bez ūdens,” stāsta Oksana.

Centrālā ūdensvada un kanalizācijas sistēmas izveide Judovkas apkaimē tiešām nav viegla, sarežģījumi ir, rīkojot tikšanās ar šīs apkaimes iedzīvotajiem, uzklausot to problēmas un skaidrojot situāciju, apliecina uzņēmuma ,,Daugavpils ūdens" vadītāja Jeļena Lapinska.

“Tīri tehniski tas ir ļoti sarežģīts projekts, jo paredzēta dīkera izbūve, tie ir cauruļvadi zem Daugavas upes, te ir arī diezgan šauras ielas, kur grūti būvēt, dažās ielās ir uzstādītas ūdens pazemināšanas iekārtas, līdz ar to akās pazūd ūdens. Iedzīvotāji sūdzas, un mēs mēģinām palīdzēt,” stāsta Lapinska.

Līdz ar tehniskajām problēmām iedzīvotājiem ir daudz jautājumu arī par to, kā rakšanas darbu laikā notiks satiksme līdz mājsaimniecībām: “Es dzīvoju ielā, kura nav caurbraucama, interesē, kā būs organizēta satiksme, vai varēs tikt pie mums, piemēram, ātrās palīdzības mašīnas? Pie kaimiņiem regulāri brauc ātrā palīdzība.”

Pašvaldībai var lūgt palīdzību izmaksu segšanā

Citām ģimenēm nav skaidrs, vai izdosies pieslēgties centrālajam vadam, ja tie zemi īrē, bet saimnieki atrodas ārzemēs. Taču lielākā neskaidrība tomēr par finansēm - cik katrai mājsaimniecībai izmaksās pieslēguma ierīkošana un vai tas būs pa kabatai: “Problēma ir tāda, ka pārāk dārgas ir pieslēguma cenas. Kā runā, izmaksas esot sākot no pusotra līdz pat sešiem tūkstošiem, tad kas to var atļauties? Jebkurai vecenītei, kas te dzīvo, par savu pensiju šāda summa nav paceļama. Iedzīvotāji kopumā, dzīvojot mēnesī ar ienākumiem vidēji līdz 400 eiro uz cilvēku, nav gatavi šādiem tēriņiem.”

Kopumā 356 mājsaimniecības plānots Judovkas apkaimē pieslēgt pie centrālās ūdens un kanalizācijas sistēmas, tie ir 80 procenti mājsaimniecību, 50 jau pieteikušās, un arī atbalsts iedzīvotājiem ir paredzēts, skaidro ,,Daugavpils ūdens" vadītāja Jeļena Lapinska.

“Interese par pieslēgumiem ir liela, bet naudas ziņā vai ir parastam cilvēkam iespēja pieslēgties pie centralizētajiem tīkliem? Tāpēc Daugavpils pašvaldība jau kopš 2016. gada palīdz iedzīvotājiem un līdzfinansē šos pieslēgumus,” stāsta Lapinska.

Pašvaldība iedzīvotājiem sedz 1,5 tūkstoti eiro no pieslēgšanas izmaksām, riska grupām - trūcīgajiem, invalīdiem tie ir 3000 eiro.

Lai to nodrošinātu, Daugavpils dome nupat lēmusi ņemt aizņēmumu tieši šīs programmas līdzfinansēšanai, skaidro domes finanšu nodaļas vadītāja Edīte Upeniece.

“Šāda iespēja ņemt aizņēmumu domei radās sakarā ar krīzi Covid-19 ietekmē, kad valdība akceptēja šādu iespēju. Uz diviem gadiem Daugavpils dome ņems 250 000 eiro aizņēmumu, lai līdzfinansētu iedzīvotājiem šos pieslēgumus. Pašvaldība, realizējot šobrīd Judovkas projektu, ir ieinteresēta, lai cilvēki varētu pieslēgties pie centralizētās ūdens un kanalizācijas sistēmas,” stāsta Upeniece.

Judovkas apkaimi pieslēgt pie centrālās ūdens un kanalizācijas sistēmas plānots ar nākamā gada pavasari, pieslēdzot 356 mājsaimniecības, kurās šos pakalpojumus varēs saņem kopumā vairāk nekā 1000 iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti