Panorāma

Turpina izmeklēt Mārupes ozola nozāģēšanu

Panorāma

Panorāma

Daugavpilī ēku numuru plāksnes joprojām arī krievu valodā

Daugavpilī ēku numuru plāksnes joprojām arī krievu valodā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Dostojevska, Meduma, Skuju un vēl citās ielās Daugavpilī plāksnes uz daudzu māju ēkām ir vecas un izbalējušas vai aprūsējušas, lai gan noteikumi nosaka, ka tām jābūt labā tehniskā stāvoklī, ar skaidri salasāmiem uzrakstiem. Turklāt tiem jābūt valsts valodā. Divarpus gadu laikā Daugavpilī izskatīti septiņi gadījumi, kad ar pašvaldības policijas aizrādījumu nepietika, lai īpašnieki plāksnes nomainītu. 

Vēl pirms 80 gadiem patstāvīga pilsēta, mūsdienās – Daugavpils apkaime Daugavas kreisajā krastā. Grīva ir apdzīvota vieta, kur starpkaru perioda Latvijā dzīvoja daudz vairāk krievu un poļu nekā latviešu, liecina tā laika tautas skaitīšanas dati. Par aizgājušajiem laikiem te atgādina ne vien pieminekļi, bet arī plāksnes pie mājām – daudzviet par ielu nosaukumiem tajās vēstīts gan latviešu valodā, gan krievu valodā. Pašvaldības saistošie noteikumi gan nosaka, ka plāksnē ietvertajai informācijai jābūt valsts valodā.

"Valsts valodā arī ir. Oškalna iela, Meduma iela. Citā valodā? Kā vajag – franču valodā vajag, ja?" saka Grīvas iedzīvotājs Jānis.

"Tā ir mūsu vēsture. Es dzīvoju Aptiekas ielā, man tā nav problēma," atzīst Grīvas iedzīvotājs Sergejs.

"Tas ir jājautā domei, kāpēc viņi neiedala naudu institūcijai, kas ar to nodarbojas," uzskata daugavpiliete Biruta.

Pašvaldībā precizē, ka apsaimniekotāji par plākšņu nomaiņu patiesi rūpējas, taču ne visām mājām ir apsaimniekotājs. Tāpat arī ne visām mājām ir pastāvīgi tajās dzīvojošs īpašnieks, apgalvo pašvaldības policijā.

"Fiziski mēs nevaram piespiest viņus nomainīt tās plāksnes. Mēs varam sodīt. Un ar sodīšanu arī ir tā, ka katrs piektais sods mums nonāk tiesu izpildītāja rīcībā. Līdz ar to – cilvēkiem nav finansiālu līdzekļu samaksāt sodus vai nomainīt tās plāksnes," skaidro Daugavpils pašvaldības policijas inspektors Jānis Dievapēds.

Maksimālā summa, ko fiziskai personai piestāda – 45 eiro. Apmēram tikpat izmaksātu arī jauna plāksne. 2019. gadā un 2020. gadā policisti ierosinājuši attiecīgi 53 un 41 administratīvā pārkāpuma procesu, bet, iestājoties pandēmijai, to skaits gadā krietni samazinājies. Kopš 2020. gada vidus līdz komisijai, kas pieņem gala lēmumu sodīt vai tikai mutiski aizrādīt, nonākuši septiņi procesi. Tā kā šajos gadījumos īpašnieki iesnieguši pierādījumis, ka ir labojušies un plāksnes nomainījuši, sodi nav piemēroti.

"Ja iesniedz, labprātīgi atzīst, nožēlo izdarīto, protams, mēs to visu ņemam vērā. Mūsu mērķis nav sodīt personas, bet aicināt arī turpmāk nodot saviem kaimiņiem, iedzīvotājiem to, ka esiet uzmanīgi, mēs arī skatāmies," stāsta Daugavpils Administratīvās komisijas vadītāja Ruta Velika.

Grīvā sastaptie krievvalodīgie par to, ka jānomaina plāksnes, pārsvarā gan pārsteigumu neizrāda, minot, piemēram, veselības problēmas kā iemeslu, kāpēc to nav izdarījuši. Valsts valodas centrā norāda uz likumiem, kas nosaka – pret divvalodību zīmēs jācīnās pašvaldībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti