Daugavpilī cietušo mājokļu saimnieki varēs pretendēt uz «plūdu» pabalstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Daugavpils pilsēta un Daugavpils novads, kurās Daugavas plūdu dēļ bija izsludināta ārkārtas situācija, pieņēmuši saistošos noteikumus, kas paredz pabalstu piešķiršanu dzīvojamo māju remontam plūdu radīto bojājumu novēršanai. Piektdien tālākai apstiprināšanai šie noteikumi tiks iesniegti Vides attīstības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM). Iecerēts, ka pusi no pašvaldību izmaksātajiem pabalstiem kompensēs valsts.

Gan Daugavpils pilsētas, gan Daugavpils novada pašvaldības bija tās, kurās Daugavas palu ūdeņu apdraudējuma dēļ valdība izsludināja ārkārtas situāciju. Tas bīstamības gadījumā ļautu cilvēkus evakuēt piespiedu kārtā. Lai arī šāds risinājums nebija nepieciešams, tomēr pali nodarīja skādi iedzīvotāju mājokļiem. Par to arī Latvijas Radio varēja labi pārliecināties pašvaldības rīkotajos apsekojuma izbraucienos ar motorlaivu.

Nevienā vien pagastā ūdens ne tikai pienāca pie māju pamatiem, bet sniedzās pat līdz logiem un joprojām šīs mājas pludo. Tabores pagasta pārvaldes vadītāja Vija Selicka stāsta, ka pagastā joprojām ir sešas šādas mājas. Saziņa ar šo māju iemītniekiem lielākoties notiek telefoniski.

Appludināto māju iemītnieki var cerēt uz vienreizējiem pabalstiem, par ko ārkārtas domes sēdē vienojušies novada deputāti un pēc atbalsta plāno vērsties VARAM. Katrs cietušais mājoklis tiks izvērtēts individuāli, arī samaksa jeb plūdu pabalsts būs aprēķināts pēc konkrētām kategorijām, norāda domes jurists Andris Pļaskota .

Kopumā Daugavpils novadā varētu būt vairāki desmiti šādu māju, atzīmē domes izpilddirektore Vanda Kezika. Kopumā „plūdu” pabalstos varētu izmaksāt ap desmit tūkstošiem latu. Pusi no summas kompensēs valsts. Tas attiecas tikai uz tiem appludinātajiem, kuri novadā ir deklarējuši savu dzīvesvietu un nav apdrošinājuši savus īpašumus.

Protams, šī situācija daudzos iedzīvotajos, kuri, atbilstoši MK noteikumiem nevar cerēt uz pabalstu, raisa neapmierinātību. To cerība gan ir tikai apdrošināšana, ja tāda bijusi. Savukārt Daugavpils pilsētā plūdos cietušie līdzīgā situācijā var cerēt uz vienreizēju pabalstu līdz tūkstoš latiem. Pēc provizoriskiem datiem, Daugavpilī ir aptuveni 25 šādi mājokļi.

Pašlaik zaudējumus apkopo arī pašvaldības plūdos sabojātās infrastruktūras, piemēram, ceļu sakārtošanai. Cerību nezaudē arī zemnieki, jo Daugavpils novadā vien zem ūdens ir seši tūkstoši hektāru zemes, kur appludināti ziemāji un zālāji, arī radot zaudējumus. Šo zaudējumu aprēķināšana vēl turpinās, jo ūdens joprojām skauj laukos un skalo ceļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti