Dienas ziņas

Siguldas jaunieši uzvar EKA konkursā

Dienas ziņas

Koronavīruss turpina izplatīties visos kontinentos

Daugavpilī bērni rindā pie zobārsta gaida pusgadu

Daugavpilī bērniem rindā pie zobārsta jāgaida pusgadu

Daugavpilī jau vairākus gadus mēģina risināt problēmu saistībā ar zobārstniecības pieejamību bērniem. Zobārstu trūkuma dēļ rindā nākas gaidīt vairākus mēnešus. Covid-19 krīzes laiks vēl vairāk pagarinājis rindu. Lai kaut nedaudz risinātu situāciju, Daugavpils pašvaldība finansēs teju desmit topošo speciālistu studijas Rīgas Stradiņa universitātē uz īpaša līguma pamata.

“Daugavpils zobārstniecības poliklīnika” ir lielākā ārstniecības iestāde Daugavpilī, kurā par valsts līdzekļiem tiek sniegti zobārstniecības pakalpojumi bērniem līdz 18 gadu vecumam. Tomēr, lai bērns tiktu pie zobārsta, rindā jāgaida pat vairāk nekā pusgads. Šāda situācija zobārstu trūkuma dēļ valda jau vairāku gadu garumā, kas pamatīgi liek raizēties vecākiem.

"Mēs gaidām rindā jau sešus mēnešus. Un zinām, ka gaidīsim vēl ilgāk. Mēs jau otro reizi. Pirmo reizi mēs gaidījām septiņus mēnešus. Citā vietā, protams, ka mēs nevaram saņemt palīdzību, jo tur vajag maksāt," pastāstīja daugavpiliete Jeļena.

"Daugavpilī ir vēl viena privātprakse, viņiem ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu, bet uz ļoti mazu summu. Privātprakses ļoti negrib ārstēt bērnus. Tas ir diezgan grūti, aizņem daudz laika," situāciju raksturoja Daugavpils zobārstniecības poliklīnikas zobārsts Eduards Baļuļs.

Pašlaik poliklīnikā strādā vairāk nekā 30 zobārsti, taču no tiem pašus jaunākos pacientus pieņem vien četri. Arī ārstu vidējais vecums ir ievērojams, kas liek vēl vairāk uztraukties par jauno speciālistu trūkumu.

"Ziniet, man drīz būs 50 gadi… Es esmu viens no jaunākajiem ārstiem. Desmit – tas ir minimums, kas mums nepieciešams. Bet apmācība maksā ap 12 tūkstošiem gadā. Ne visi grib iet un maksāt tādu naudu. Un budžeta vietu ir ļoti maz," stāstīja Baļuļs.

Meklējot risinājumus, Daugavpils pilsētas dome ar Rīgas Stradiņa universitāti noslēdza līgumu, kas paredz segt studiju izmaksas Zobārstniecības fakultātē Daugavpilī deklarētajiem jauniešiem. Pērn šādā veidā studijas sāka pieci daugavpilieši, pēc kuru absolvēšanas viņiem jārēķinās ar īpašiem nosacījumiem.

"Šie potenciālie studenti vēlāk 10 gadus nostrādās Daugavpilī. Viņiem noteikti būs jāstrādā ar bērniem," nosacījumu galvenos punktus ieskicēja Daugavpils pilsētas domes deputāte Līvija Jankovska ("Mūsu partija").

Līdzīga problēma ar bērnu zobārstu trūkumu ir arī daudzās citās Latvijas pilsētās, un kā uzsver Daugavpilī – par atbalsta mehānismiem ar steigu būtu jādomā valstiskā līmenī.

"[Lai] Veselības ministrija pieņemtu kādu atsevišķu regulējumu, kas liktu par pienākumu arī zobārstiem, kas strādā privātās praksēs, apkalpot bērnus," norādīja Jankovska.

Interese par apmaksātām studiju iespējām Rīgas Stradiņa universitātes Zobārstniecības fakultātē Daugavpils jauniešu vidū joprojām ir liela, tādēļ Daugavpils pašvaldība nolēmusi atvēlēt tam finansējumu arī šogad. Konkursa kārtībā pretendēt uz atbalstu varēs vēl četri studenti.

KONTEKSTS:

Daugavpils domes deputāti jau pērn apstiprināja grozījumus pašvaldības saistošajos noteikumos, kas paredz pilnībā segt izglītības izdevumus topošajiem stomatologiem. Limitētā summa vienam studentam nepārsniedz 12 000 eiro, bet kopējā summa, ko pērn atvēlēja šai programmai, bija 60 tūkstoši eiro.

Problēma ar zobārstu trūkumu bērniem tika aktualizēta jau 2018. gadā. Tad bērniem rindā nācās gaidīt gandrīz gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt