Dienas ziņas

Ārvalstu jauniešus iepazīstina ar veģetārismu

Dienas ziņas

Kazdangā atdzimst maizes cepšanas tradīcijas

Daugavpiliešu brīvības stāsts gadsimta garumā

Daugavpilī atklāta izstāde par brīvības stāstiem gadsimta garumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Daugavpilī atklātā izstāde "Brīvības stāsti: Ģimenes vēsture – Latvijas vēsture". Tā tapusi projektā, kas stāsta par Brīvības ielu simboliku un nozīmi deviņās Latvijas pilsētās. Valsts simtgadei veltītā izstāde veidota ar personiskiem stāstiem un priekšmetiem.

Bībele un lūgšanu krelles, svētku trauki, darbarīki Vandai Baulinai nav tikai parasti priekšmeti. Tās ir dzimtas relikvijas, kuras glabā gadsimtu senu vēsturi. Jau paaudzēm Vandas dzimta dzīvo Daugavpilī, diemžēl pirms Pirmā pasaules kara viņas vecvecāki tika evakuēti uz dzīvi Krievijā, līdzi ņemot sev vissvarīgāko, kas par spīti pārdzīvotajam vēl šodien ir palicis dzimtas īpašumā.

"Traukus viņi nespēja nest līdzi, tie bija ierakti zemē lielās lādēs. Trauki, izšuvumi – daudz priekšmetu, bet šujmašīnu gan viņi bija ņēmuši līdzi, jo šujmašīna – tā ir maize," sacīja Baulina.

Uzzinot, ka Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs veido izstādi veltītu pilsētas ģimenēm un to vēsturei, Vanda uzreiz saprata, ka viņai ar savas vecmāmiņas dārgo mantojumu ir jāpiedalās un jābūt daļai no Daugavpils brīvības stāsta.

"Šai izstādē es eksponēju vecmāmiņas dārgumus, respektīvi, manus dārgumus, kas palikuši no manas vecmāmiņas Marijas Undrovenas," teica Baulina.

Arī Ķerubinu ģimenē ir saglabājušies daudzi vēstures liecinieki, bet starp padomju laiku rotaļlietām un mēbelēm, viņuprāt, vērtīgākā kolekcijas rota ir dzimtas fotoalbums, kurā saskatāmas veselas četras paaudzes.

"Mums vairāk fotogrāfijas. Ar tēvu vairāk ar fotogrāfijām nodarbojamies, tāpēc arī tās bildes ir," sacīja Andris Ķerubins, kurš arī piedalījās izstādes veidošanā.

Vairāk nekā 20 daugavpiliešu dzimtu stāsti šobrīd ir aplūkojami Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā kā pirmā izstāde no veselām deviņām visā valstī – "Brīvības ielu stāsts 9 pilsētās, reģionu simboli un vērtības".

"Latvijā ir vairāk nekā 60 tādas vietas, kur ir dots šis brīvības vārds, tas droši vien saistās ar brīvības alkām, lai arī realizētu šo brīvību," sprieda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Reģionālās politikas departamenta pārstāve Veronika Jurče.

"Šie stāsti ne visi ir ar, teiksim, labām beigām. Ir arī tie likteņstāsti, kuri bija traģiski mūsu valstī un ģimenēm, bet tomēr mūsu valsts izgāja cauri šiem traģiskajiem momentiem, atjaunoja savu brīvību, un pašlaik mēs dzīvojam šajā brīvajā valstī," piebilda Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja vadītāja Ruta Giptere.

Papildinot izstādes tēmu, Daugavpilī tiks veidots arī Brīvības parks, kas atradīsies vietā, kas cieši saistīta ar Brīvības cīņām un Latvijas valstiskumu. Pērnā gada maijā šajā vietā par godu Latgales kongresa simtgadei tika iestādīti 100 ozoli, kas arī kļūs par simbolisku Brīvības parku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti