Daugavpilī atbalsta jauna cietuma būvniecību

Jau gadiem tiek runāts, ka Latvijā nepieciešami jauni cietumi, jo vecie, kuru ēkas lielākoties ir būvētas vēl 19. gadsimtā, ir fiziski un morāli novecojuši. Arī ieslodzītie sūdzas par uzturēšanās apstākļiem, iesūdz valsti tiesās, un ik gadus valsts spiesta izmaksāt tiem kompensācijās tūkstošiem eiro. 

Kopumā nākotnē Latvijā būtu nepieciešami pieci jauni cietumi, spriež Tieslietu ministrijā. Par pirmā izbūvi aiz slēgtām durvīm runāts arī pēdējā valdības sēdē, un kā perspektīvākā vieta jaunam cietumam var kļūt Daugavpils. Ideju atbalsta gan ministrija, gan Daugavpils pašvaldība. Arī iedzīvotāji, kuru pilsētā jau šobrīd darbojas divi cietumi, kardināli neiebilst pret jaunu cietumu, jo runa ir par pustūkstoša darbavietu saglabāšanu.

Daugavpils ir viena no tām Latvijas pilsētām, kur ieslodzījuma vietas darbojas jau sen un tās kā ēkas ir divas - Grīvas un Daugavpils jeb kā tautā sauc par „Balto gulbi” juridiski apvienotas vienā - Daugavgrīvas cietumā. Abos sodu izcieš vairāki simti ieslodzīto, un viens no argumentiem, kāpēc pirmais jaunbūvētais cietums varētu tapt tieši Daugavpilī, tieši ir arī tradīcijas un lielais jau te esošo ieslodzīto skaits, to uzsver tieslietu ministre Baiba Broka (Nacionālā apvienība) un uz šādu ideju pozitīvi raugās arī pilsētas domē.

„Infrastruktūra ir novecojusi. Pašvaldība ir gatava iedot zemi – tik, cik vajadzīgs, lai varētu uzbūvēt jaunu, modernu cietumu (..) Mums jau ir cilvēki, kas strādā šajos cietumos (..) Ja cietumus slēgs, tad cilvēki paliks bez darba,” uzsver domes priekšsēdētāja vietnieks JānisDukšinskis.

Runa ir par pieciem simtiem cilvēku, kuri šobrīd nodarbināti abos Daugavpils cietumos, un pilsētai tas nav maz. Tieši to kā argumentu, kāpēc pilsētas teritorijā vai vismaz blakus tai jābūvē jauns cietums, min arī aptaujātie daugavpilieši, vairums no kuriem ar ieslodzījuma vietu klātbūtni pilsētā jau ir samierinājušies. „Viņi te jau ir kopš neatminamiem laikiem. Viņi tāpat ir aiz mūriem (..) Jebkura darbavieta Latvijā ir svarīga,” uzsver kāds daugavpilietis.

Abas Daugavpilī esošās ieslodzījuma vietas neatbilst cilvēktiesību normām. Sūdzības ir par blusām, netīriem traukiem, kā arī pašu vidi. Ir arī tiesvedības procesi.

Pašvaldība jau noskatījusi brīvu zemes teritoriju, kas attāla no pilsētas centra, un gatava to piedāvāt jaunā cietuma būvniecībai, uzsver Dukšinskis. „Viss ir atkarīgs no valdības plāniem, jo ir arī citas pašvaldības –piemēram, Olainē (..), kuras ir ieinteresētas.”

Kopumā jaunā cietuma būvniecība varētu izmaksāt ap 59 miljoniem eiro. Arī pati celtniecība būtu pienesums pilsētai un darbavietas, bet, kamēr vēl valdība lemj, kur taps pirmais cietums, Daugavpilī jau jādomā, kas notiks ar esošajiem cietumiem, to ēkām un teritorijām. Daugavpiliešiem ir savas idejas, kā tos izmantot.

Tikmēr pašvaldība neslēpj, ka šobrīd vēlas panākt valdības atbalstu jauna cietuma būvei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti