Daugavpilī darbojas 27 pirmsskolas izglītības iestādes, vēl trīs bērnu grupiņas ir vienā no pilsētas vidusskolām, kopumā grupās ir 4,5 tūkstoši mazuļu līdz skolas vecumam. Diemžēl ne visi vecāki, kuru atvases ir šajā vecumā, var izmantot bērnudārzu pakalpojumus, atzina Daugavpils Izglītības pārvaldes vadītāja Marina Isupova.
“Protams, salīdzinot ar Rīgu, tā mums nav tik milzīga katastrofa. Tomēr šobrīd vietu dārziņos gaida ap 100 bērnu vecumā līdz 3 gadiem. Lielākoties šo problēmu radīja apstāklis, ka sākām dārziņos uzņemt bērnus no viena gada vecuma. Vecākiem tās ir izredzes būt darba tirgū, un tāpēc dārziņš ir pieprasīts no viena gada vecuma,” stāstīja Isupova.
Daugavpils 24. bērnudārza vadītājas vietniece Inese Kapteine stāstīja, interese par šo dārziņu ir liela, rindā ir vairāki desmiti pilsētas ģimeņu atvašu, jo tas ir latviešu dārziņš un atrodas pašā pilsētas centrā.
“Mums ir pieprasīts bērnudārzs, viss ir pilns, un ir rindas. Mums ir 330 bērnu, esam lielākais bērnudārzs. Mums ir 5 grupiņas bērniem no 1,5 līdz 2 gadiem,” sacīja Kapteine.
Alīna savu divgadīgo dēlu Domiānu rindā šajā bērnudārzā pierakstīja pirms diviem gadiem, un tagad atvase te uzsāk pirmās dārziņa gaitas. Vietu trūkums bērnudārzos ir problēma, stāsta māmiņa, kura jau gaida otru mazuli.
Arī blakus - kaimiņu 18. pirmsskolas iestādei rindu jautājums ir aktuāls, neslēpj vadītāja Jeļizaveta Kozakova, kura ir arī pilsētas pirmsskolas izglītības iestāžu vadītāju padomes vadītāja.
“Gada sākumā rindā pie mums bija 56 bērni, 18 mums izdevās paņemt, tie ir vecumā no 1 gada līdz 3. Tos ved vecāki, kuri vēlas iekārtoties darba tirgū,” sacīja Kozakova.
Iespējams, problēmu ar vietu trūkumu pirmsskolas izglītības iestādēs varētu risināt sertificētu auklīšu pakalpojuma ieviešana pilsētā, to atzīst gan Alīna, gan arī izglītības speciālisti.
“Šobrīd Izglītības kvalitātes valsts dienestā reģistrā ir tikai viena sertificēta auklīte Daugavpilī, taču, ja pieprasījums būs, būs arī auklītes," pārliecināts ir pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis.
“Ja šādi saistošie noteikumi pilsētā tiks pieņemti, tad būs pedagogi, kas vēlēsies iziet šo sertifikāciju un kļūt par bērnu auklītēm. Citās pašvaldībās šāda pieredze jau ir. Mums jāskatās, cik perspektīvā šādu auklīšu mums vajag, cik bērnu ir rindā un cik tas varētu izmaksāt no pašvaldības budžeta. Tas varētu notikt jau nākamgad,” sacīja Dukšinskis.
Cik tieši liels būs šis pašvaldības līdzfinansējums, vēl nav zināms, sacīja Izglītības pārvaldes vadītāja Marina Isupova, taču varētu būt tajās robežās, kāds patlaban tiek piešķirts bērnudārza bērniem. Daugavpilī vidēji viena bērna uzturēšana mēnesī izmaksā 120 - 150 eiro, un, pēc pārvaldes aprēķiniem, gadā auklīšu pakalpojumus varētu izmantot ap 30 - 50 pilsētas ģimenes.