Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Būvniecības valsts kontrole turpina pārbaudes

Panorāma

Fakultātes pārceļas uz Dabaszinātņu centru

Aizturētie vjetnamieši dzīvo Daugavpils izmitināšanas centrā

Daugavpilī aizturēti jau 300 nelegālie robežas šķērsotāji no Vjetnamas

Nedēļas sākumā Kārsavas novadā aizturētie vjetnamieši nogādāti Daugavpils pārvaldes aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā. Vjetnamiešu skaits, kuri šogad tikuši Latvijā un lūguši patvērumu, palielinājies līdz 300. Pārsvarā viņi nāk nevis no savas dzimtenes, bet gan no Krievijas, lai tālāk nokļūtu savas nācijas kopienās Polijā.

Centrā nodalīti uzturas sievietes, vīrieši un ģimenes ar bērniem. Vairums nāk no Vjetnamas un Afganistānas. Žurnālistu ierašanās netiek uztverta naidīgi, vīriešu stāvā pat ir jautrība.

Cilvēki labprāt vēlas arī parunāties. Tomēr valodas barjera ir pārāk liels šķērslis, lielākoties visiem aizturētajiem ir nepieciešams tulks. Robežsargi ir secinājuši, ka lielākoties stāsti, kāpēc cilvēki kā nelegālie imigranti devušies uz Eiropu, ir ļoti līdzīgi: tie ir ekonomiskie apstākļi vai vēlme dzīvot drošībā.

Arī ģimene no Pakistānas ar viengadīgu puisēnu uz rokām atzīst, ka viņu mājās atrasties kļuva bīstami. Ģimene apgalvo, ka vēlas palikt Latvijā.

"Jā, jo  šeit es esmu drošībā. Pakistānā nav droši. Tur notiek kaujas, katru dienu tiek nogalināti cilvēki.," stāsta kāda pakistāniete.

Lai cik stāsti šķistu patiesi, tomēr tie rūpīgi jāpārbauda. Arī par šo ģimeni nav pārliecības, tieši tāpēc šeit viņi atrodas jau trīs mēnešus. Iemesli tik garam uzturēšanās laika periodam ir personu apliecinošu dokumentu trūkums vai arī patiesās identitātes slēpšana. "Ir konstatēti gadījumi, kad izmeklēšanas procesa laikā viņi pēkšņi maina savu identitāti, iespējams,  nosaucot īsto," stāsta Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītājs Aigars Zvaigzne.

Patvēruma prasītāju nav daudz. Aizturētie nav ieinteresēti palikt Latvijā, un šī teritorija viņiem ir tranzītvalsts. Piemēram, vjetnamieši lielākoties vēlas nokļūt Polijā, jo tur ir stabila vjetnamiešu kopiena.

"Bija viens brīdis, kad daudzi masveidā prasīja patvērumu, bet patvēruma pieprasījumi bija ļoti nepamatoti. Bija nosaukts tikai viens - ekonomiskā labuma saņemšana. Bet pēc tam statistika liecina, ka viņi visi ir atteikušies no patvēruma," saka aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centra "Daugavpils" priekšnieks Dainis Ļaksa.

Ārzemnieku izmitināšanas centrā sadzīviskie apstākļi ir labi, personas tiek barotas trīs reizes dienā, tāpat ir atsevišķa virtuve, kur pastāv iespēja gatavot pašiem, atpūtas telpa,  trenažieri un vieta, kur mazgāt veļu.

Nelegālajiem robežšķērsotājiem mantu līdzi nav daudz, maksimāli tā ir neliela mugursoma, taču nauda gan ir līdzi. Bija pat gadījums, kad vienai personai līdzi bija  18 000 eiro.

Šobrīd Daugavpils aizturēto ārzemnieku  izmitināšanas centrā ievietotas 109 personas, no tām divas atrodas slimnīcā, 28 Valsts policijas īslaicīgās aizturēšanas izolatorā, kas piemērots aizturēto uzturēšanas noteikumiem. Sadarbība ar policiju bija nepieciešama, jo citādāk nepietiktu vietas. Šobrīd saistībā ar aktīvo imigrantu plūsmu tiek plānots izveidot aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centru arī Rīgā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt