Daugava kļuvusi par kontrabandistu artēriju

Gluži kā sendienās, kad Daugava bija populārs tirdzniecības ceļš, tā arī šodien šī upe nes ienākmus, un tieši nelegālajiem tirgoņiem. „Kontrabandas darboņu izdomai nav gala", saka robežsargi, jo pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti guvusi cigarešu plostu veidošana un to pludināšana pa Daugavu - no Baltkrievijas uz Latviju.

Pagājušā gada laikā vien robežsargi no Daugavas „izzvejoja" piecus šādus plostus, turklāt pēdējie trīs Latvijā iepeldēja burtiski viena mēneša laikā, pašā gada nogalē.

Šādi kontrabandas cigarešu plosti pa Daugavu sākuši peldēt tieši pēdējā laikā, stāsta Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes Robežkontroles un imigrācijas kontroles dienesta priekšnieka pienākumu izpildītājs Aigars Zvaigzne, jo tas ir izdevīgs un lēts veids, kā kontrabandu ievest valstī, turklāt arī apjomi ir lieli.

Arī juridiski: ja pa sauzsemi ar kontrabandas preci pieķertais automātiski kļūst par nelegālo preču pārvadātāju, tad pa Daugavu peldošās cigaretes ienāk valstī kā bezsaimnieka prece.

Pēdējie trīs šādi plosti ap Piedruju pierobežā izvilkti pērnā gada nogalē, burtiski mēneša laikā. Kontrabandas ceļam pa Daugavu gan jābūt labvēlīgiem laika apstākļiem, atzīst Zvaigzne.

Pārsvarā cigarešu kontrabandas ceļš pa Daugavu notiek nakts laikā, nelegālie darboņi kļūst arvien rafinētāki, un tiem ir savas shēmas un metodes, atklāj robežsargi.

Pierobežā dzīvojošie labi saprot, ka lielais apjoms cigarešu, kas nonāk apritē apkaimē - laukos, pilsētās vai ceļo tālāk tirdzniecībai pa visu Latviju - nav viena legāli Baltkrievijā nopirkta cigarešu bloka nopelns, tā ir sistēma, ko grūti un pat neiespējami iznīdēt.

Par to, ka kontrabandas tirgoņiem zudīs apetīte pat pēc zaudētajiem lielajiem cigarešu apjomiem un attiecīgi ne mazām summām naudas izteiksmē, cerības nelolo arī robežsardzē.

Pēdējo gadu laikā atklātās cigarešu kontrabandas apjomi Latgalē auguši divas reizes, telefonintervijā Latvijas Radio atzīst Latgales Kriminālpolicijas biroja organizētas nozeidzības un noziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Aigars Saulītis, stāstot, ka 2012. gadā tika atklāti 6 miljoni cigarešu, bet pērn jau 12 miljoni, un pārsvarā tieši ar Baltkrievijas akcīzes markām.

Pārāk liela cenu atšķirība starp valstīm, lai labas peļņas dēļ neriskētu, saka cilveki Latgalē. Turklāt, ja kontrabandas cigaretes turpina ceļu pāri robežai un to neaptur arī lielais aizturēto un konfiscēto kravu apjoms, tas nozīmē arī to, ka šajā rūpalā darbojas labi organizēts noziedzīgs grupējums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt