Labrīt

"Olimpiskais zibsnis": 1896. gads - Grieķija, Atēnas

Labrīt

Trūkstošo naudu pedagogu atalgojuma modelim atkal meklē Koalīcijas padomē

Daudzdzīvokļu mājās mītošajiem gaidāmi lielāki rēķini

Daudzdzīvokļu mājās mītošajiem gaidāmi lielāki rēķini

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

No 1. jūlija dzīvojamo māju pārvaldīšanas pakalpojumi Latvijā tiks aplikti ar 21% lielu pievienotās vērtības nodokli. Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldniekus apvienojošā asociācija un par mājokļu politiku atbildīgās Ekonomikas ministrijas amatpersonas cer, ka tas varētu pamudināt daudzdzīvokļu namos mītošos iedzīvotājus meklēt izdevīgākos risinājumus dzīvojamo namu pārvaldīšanai.

Jau tuvākajās nedēļās daudzdzīvokļu namos mītošie iedzīvotāji saņems lielākus rēķinus – no šā gada 1. jūlija dzīvojamo namu pārvaldīšanas pakalpojumi tiks aplikti ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) 21% apmērā. Līdz šim šos pakalpojumus ar nodokli neaplika vispār. Latvijā lielākā šādu pakalpojumu sniedzēja – Rīgas pašvaldībai piederošā „Rīgas namu pārvaldnieka” valdes priekšsēdētājs Ivo Lecis lēš, ka sadārdzinājums būs jūtams:

„Mūsu klientiem no 1. jūlija sadārdzinājums saistībā ar 21% PVN ieviešanu mēnesī varētu būt 11% - 15% apmērā. Naudas izteiksmē tas ir vidēji 4,55 eiro mēnesī, bet gadā - divpadsmit mēnešos - tas varētu sasniegt jau apmēram 55 eiro.”

Tātad – nodokļa likme pilnā mērā rēķinos neatspoguļosies, taču rēķinu pieaugums būtu mazāks, ja pārvaldīšanas pakalpojumiem tiktu piemērota samazinātā nodokļa likme, kas ir 12%. Lecis apgalvo:

„Tādā gadījumā tas sadārdzinājums, kā rāda mūsu aprēķini, varētu būt pat trīs reizes mazāks, tas ir, vidēji apmēram 5%.”

Ekonomikas ministrijas Būvniecības un mājokļu politikas departamenta direktora vietnieks Mārtiņš Auders gan uzsver, ka tas, cik lielā mērā pievienotās vērtības nodokļa ieviešanas radītais sadārdzinājums atspoguļosies rēķinos, ko saņem iedzīvotāji, lielā mērā ir atkarīgs no pašu namu pārvaldnieku izvēlētā darbības modeļa.

„Ja pārvaldnieks pats sniedz konkrētus pakalpojumus, piemēram, jumtu nomaiņu, tad iedzīvotājam par konkrēto pakalpojumu būs jāmaksā arī pievienotās vērtības nodoklis, jo tas ir ietverts pārvaldnieka pakalpojuma maksā. Savukārt, ja pārvaldnieks ir tikai pārstāvis, kas atrod izpildītāju un dzīvokļu īpašnieku vārdā noslēdz līgumu, tad pievienotās vērtības nodoklis nebūs jāmaksā. Problēmas varētu būt „Rīgas namu pārvaldnieka” mājās, jo „Rīgas namu pārvaldnieks” nedarbojas īpašnieku uzdevumā un tam nebūs iespējas noslēgt līgumus dzīvokļu īpašnieku vārdā. Tas nozīmē, ka visa maksa par šiem pakalpojumiem tiek aplikta ar pievienotās vērtības nodokli,” skaidro Auders.

Prakse dažādu ar dzīvojamo namu uzturēšanu saistītu tehnisko darbu veikšanu uzticēt firmām, kas specializējas konkrētajā jomā, ir plaši izplatīta daudzās valstīs. „Rīgas namu pārvaldnieka” valdes priekšsēdētājs Ivo Lecis stāsta, ka tiekot domāts par to, kā samazināt „Rīgas namu pārvaldnieka” pakalpojumu izmaksas, taču, aizbildinoties ar komercnoslēpumu, plašākos skaidrojumos neielaižas. Vaicāts par to, vai plānota štatu samazināšana, viņš atbild:

„Jo lielāks darbinieku skaits ir pašam pārvaldniekam, jo viņš ir mobilāks un ātrāk spēj reaģēt uz ārkārtas situācijām. Ja pārvaldniekam ir pašam savs tehniskais personāls, viņam ir iespēja daudz ātrāk reaģēt uz iedzīvotāju iesniegumiem vai avārijas situāciju gadījumā, piemēram, pēc cauruļvada plīšanas. Mūsu ieskatā, darbinieku skaita samazināšana nevienam pārvaldniekam nevar būt par pašmērķi.”

Jāņem vērā, ka nebūt ne visiem daudzdzīvokļu dzīvojamo namu pārvaldniekiem būs jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis. Tas, vai nodoklis jāmaksā, ir atkarīgs gan no pārvaldīšanas pakalpojumu sniedzēja apgrozījuma apmēra, gan no juridiskās formas.

„Dzīvokļu īpašniekiem jāsaprot, ka viņi paši šo darbu var izdarīt lētāk, jo arī pievienotās vērtības nodoklis negulstas uz biedrībām, jo tās nav PVN maksātājas,” norāda Auders.

Bet „Rīgas namu pārvaldnieka” vadītājs apšauba, vai pārvaldīšanas pakalpojumu aplikšana ar nodokli dos būtiskus papildu ieņēmumus valsts budžetā. Daļa daudzdzīvokļu namos mītošo savus rēķinus neapmaksā jau tagad un diez vai sāks tos maksāt pēc 1. jūlija. Tādējādi arī pievienotās vērtības nodokli no šiem cilvēkiem nebūs iespējams iekasēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti