Daudzbērnu ģimeņu apvienība aicina visiem bērniem skolās nodrošināt brīvpusdienas

Siltas pusdienas reizi dienā jānodrošina visiem bērniem visās mācību iestādēs – neatkarīgi no ģimenes rocības vai sociālā statusa. Ar šādu aicinājumu klajā nākusi Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība. Pašlaik par valsts naudu skolās var paēst 1.– 4. klašu audzēkņi, bet pārējo skolēnu ēdināšana ir katras pašvaldības ziņā.

Latvijas Radio viesojās Rīgas valsts 3. ģimnāzijā, kad ēdnīcas darbinieki tur uzkopa ēdamzāli pēc pēdējā pusdienu starpbrīža un gatavoja nākamo maltīti. Ēdnīcas vadītāja Tatjana Groševa pastāstīja, ka šodien pusdienās bija makaroni ar gaļu, dārzeņu rudens zupa, biezpiens ar krējumu un zaļumiem, kā arī dzēriens. Skolotājiem pusdienas maksā 2,50 eiro, bet bērniem 2,15 eiro.

Tāpat kā citās Rīgas skolās, arī 3. ģimnāzijā vienu eiro par ēdienreizi samaksā pašvaldība, bet vecāku līdzmaksājums ir 1,15 eiro. No maksājuma atbrīvotas ģimenes, kuras atbilst noteiktiem kritērijiem - daudzbērnu ģimenes, aizbildnībā esoši bērni, bērni invalīdi.

Ģimnāzijas direktors Andris Priekulis aprēķinājis: šajā mācību gadā viņa vadītajā mācību iestādē ar daļēju vai pilnīgu pašvaldības atbalstu pusdieno 63% skolēnu. Iepriekš, kad Rīgas pašvaldība nodrošināja brīvpusdienas līdz 9. klasei, šis skaitlis esot bijis ap 90%. Direktors gan nepiekrīt, ka ēdāju skaita samazinājumā vainojams tikai tas, ka daudzu vecāku maciņi šogad tukšojas straujāk. Viņaprāt, daļa skolēnu pieraduši ēst garšīgāku ēdienu nekā skolā.

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība gan uzskata, ka dzīves sadārdzināšanās patlaban skar ne tikai cilvēkus ar zemiem ienākumiem, bet arī daudzas ģimenes, kuras līdz šim sevi varējušas uzskatīt par pietiekami turīgām. Apvienības vadītāja Elīna Treija (Nacionālā apvienība) stāstīja: "Resursi ir sadārdzinājušies, izmaksas ir pieaugušas, un ne tikai energoresursiem un pārtikai. Nedod dievs, ģimenes ir ņēmušas hipotekāros kredītus. Hipotekāro kredītu procenti ir pieauguši.

Mēs patiesībā pat neapzināmies to situāciju, kādā iepriekš vidusmēra ģimene, kura uzskatīja, ka tai nevarētu būt nekādu problēmu ar tēriņu segšanu, varētu ļoti strauji nonākt."

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība aicina bezmaksas pusdienas nodrošināt ne tikai daudzbērnu ģimeņu atvasēm, bet visiem skolēniem visās Latvijas skolās. 

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības vadītāja Elīna Treija
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

"Šī brīža situācijā ne ģimenes spēj īsti izsekot līdzi visiem sadārdzinājumiem un visām iespējām lūgt palīdzību individuāli, ne arī pašvaldības spēj individuālos iesniegumus pēc palīdzības savlaicīgi izskatīt. Tāpēc, es teiktu, ka pie šī izmaksu sadārdzinājuma, tajā skaitā arī pārtikai, un nenoliedzami arī izmaksas ēdināšanai skolās ir sadārdzinājušās, man liekas, ka tīri racionāli būtu, nevērtējot ģimeņu ienākumus, piešķirt jau acīm redzamām riska grupām šo ēdināšanas atbalstu," teica Treija.

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības vadītāja mudina pašvaldības netērēt resursus, sašķirojot ģimenes maznodrošinātās, trūcīgās, daudzbērnu ģimenēs vai vēl pēc kādiem citiem parametriem, bet tā vietā paēdināt visus bērnus.

Ir pašvaldības, kuras tieši šādu ceļu jau ir izvēlējušās. Viena no tādām ir Balvu novads. Tur izlemts par pašvaldības naudu ēdināt visus skolēnus no 5. līdz 12. klasei, jo izrādījies, ka to ģimeņu, kurām nekādi atvieglojumi nepienākas, ir ļoti maz.

Balvu novada pašvaldības priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

"Mēs secinājām, ka tā sadaļa, kura nesaņem brīvpusdienas, ir ļoti maza. Būtībā, mūsuprāt, tas ir netaisnīgi, jo šobrīd tās ģimenes, kurās vīrs un sieva strādā un iespēju robežās cenšas rūpēties par savu ģimeni, tajā skaitā arī daudzbērnu ģimenes un kuras vēl plāno kļūt par daudzbērnu ģimeni, nesaņem atbalstu. Mums ir dažādi atbalstu veidi – īslaicīgās grūtībās nonākušajiem, trūcīgajiem, invalīdiem, bet tiem cilvēkiem, kuri ikdienā cenšas parūpēties par sevi un savu ģimeni, mums nav tāda atbalsta. Bērnu ēdināšana ir viens no instrumentiem, kā mēs varam atbalstīt ģimenes," stāstīja Balvu novada pašvaldības priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs ("Latgales partija").

Balvu novada vadītājs arī teica, ka viņam esot zināms, – daudziem bērniem skolas ēdiens ir vienīgā siltā un garantētā maltīte dienā.

Dažādās pašvaldībās situācijā ir atšķirīga, un, kā noskaidrojusi Daudzbērnu ģimeņu apvienība, tas, vai kāda vietvara izlemj piešķirt brīvpusdienas visiem bērniem vai ne, nav atkarīgs no tā, vai tā ir tāda pašvaldība, ko dēvē par bagātu, vai nav.

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienība ir apkopojusi pašvaldību sniegto informāciju par to, kur apmaksā ēdināšanu daudzbērnu ģimeņu bērniem, un situācija ir diezgan atšķirīga: kāda pašvaldība apmaksā 100%, cita – 80%, vēl kāda – 50%; citas izvēlas paēdināt tikai trūcīgo vai maznodrošināto ģimeņu bērnus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti