4. studija

Kā rīkoties, ja bērns no skolas atgriežas ar salauztām brillēm, telefonu vai datoru?

4. studija

Kāpēc Latvijas pilsētbūvniecībā tik iecienītas neglītas un uzkrītošas barjeras?

Kā Dārziņu apkaimes iedzīvotājus ietekmēs jaunā augstsprieguma elektrolīnija?

Dārziņos satraukums par elektrolīniju pie mājām; Veselības inspekcija mierina – bažām nav pamata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vairāk “Dārziņu” iedzīvotāji, kuri bija uzzinājuši, ka vien dažu desmitu metru attālumā no viņu mājām tiek būvēta augstsprieguma elektrolīnija, satraukušies, ka līnijas izraisītais elektromagnētiskais lauks atstās negatīvu ietekmi uz viņu veselību.  Veselības inspekcija gan skaidro, ka, ievērojot likumos noteiktos attālumus, bažām nav pamata, vēstīja LTV raidījums “4.studija”.

Trīs mazgadīgu bērnu mamma Monta vēlas, lai ārsti apstiprinātu, ka šī situācija nekaitēs viņas bērniem, un vairāki Dārziņu iedzīvotāji uzskata, ka līnijas būvniekiem bijā jāsaskaņo līnijas izbūve arī ar viņiem, nevis tikai ar kaimiņos esošā Salaspils novada pašvaldību un iedzīvotājiem, kuru teritoriju līnija šķērso, vai arī būvēt iegremdēto līniju, kad kabeļus nevis iekar stabos, bet gan ierok zemē.

Uzņēmumā gan norāda, ka projektēšanas laikā veikti visi nepieciešamie saskaņojumi, turklāt tas izdarīts jau pirms diviem gadiem, kad Sabiedrisko pakalpojumu regulators arī devis zaļo gaismu līnijas izbūvei.

„Augstsprieguma tīkla“ Attīstības departamenta vadītājs Kaspars Krustkalns  stāstīja, ka uzņēmums vērsās ar iesniegumu Valsts vides dienestā par ietekmes uz vidi novērtējuma procedūras piemērošanu, Valsts vides dienests nonāca pie secinājuma, ka pilna procedūra nav piemērojama un sabiedriskā apspriešana nebija obligāta, bet uzņēmums rīkoja sabiedrisko apspriešanu, lai iesaistītu sabiedrību viņiem svarīgu lēmumu pieņemšanā, un “tas bija mūsu labas gribas žests”.

Uzņēmuma pārstāvis arī skaidroja, ka teorētiski, protams, varētu būvēt arī pazemes līniju, taču iegremdētajiem kabeļiem ir ievērojami zemāka caurlaides spēja, un tāpēc tos nākas izmantot pat vairākkārt resnākus par līdzīgas caurlaides gaisa vadiem. Un kopā ar visām papildus inženiertehniskajām būvēm tas sešas līdz 10 reizes sadārdzinātu būvniecības izmaksas, kas atsauktos arī uz iedzīvotāju elektrības rēķiniem.

Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības departamenta vadītāja Solvita Muceniece skaidroja, ka “attiecībā uz elektrolīnijām, tai skaitā uz augstsprieguma līnijām, Latvijā ir noteikti elektrodrošie attālumi, tie gan ir atšķirīgi lauku – pilsētas teritorijās un arī atkarībā no šīs pārvada līnijas voltāžas jeb nominālā sprieguma”.

“Un atkarībā no līnijas veida tie ir no 2,5 līdz pat 30 metriem. Pieņemot, ka dzīvojamā apbūve ir izvietota šajā drošajā attālumā, ietekme uz veselību praktiski nav iespējama. Kā mūsu praktiskā pieredze rāda, šis starojuma līmenis diezgan pamatīgi atpaliek no šīm noteiktajām vērtībām, līdz ar to bažām nevajadzētu būt,” stāstīja Muceniece.

Gan inspekcija, gan „Augstsprieguma tīkls” skaidro, ka, pat visparastākā indukcijas plīts ieslēgtā režīmā rada lielāku kaitējumu cilvēka veselībai par to, kādu cilvēks saņem, stāvot tieši zem augstsprieguma līnijas vadiem.

Gan Veselības inspekcija, gan uzņēmums „Augstsprieguma tīkls“ Dārziņu iedzīvotāju bažas par elektrolīnijas iespējamo ietekmi uz viņu veselību sauc par pārspīlētām.

Uzņēmums elektrolīnijas izbūvi starp Rīgas HES un TEC2 turpinās, jo tas šajā gadījumā ir valstiski prioritārs objekts.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti