Dārzeņu sēklu uzglabāšanai Latvijā veido sēklu bibliotēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai saglabātu vietējās senās augu šķirnes, Ikšķilē izveidota Latvijas pirmā sēklu bibliotēka. Ideja aizgūta no citām Eiropas valstīm, piemēram, Austrijas un Šveices, kur sēklu kolekcionēšana norit jau vairākus gadu desmitus.

Šobrīd Latvijas sēklu bibliotēka vairāk koncentrējas uz dārzeņu sēklu kolekciju, tāpēc īpaši gaidīta ir bioloģisko zemnieku līdzdalība krājuma veidošanā. Taču krājumu papildināt varēs jebkurš interesents, ja vien būs gatavs ziedot laiku augu audzēšanai, stāsta Latvijas Permakultūras biedrības valdes locekle Sandra Stabinge:

''Ja kāds vēlas kļūt par sēklu lolotāju un par šķirni rūpēties, tad ir daudz vērtīgāk, ja cilvēks izvēlas vienu šķirni – viena veida pupas, vienus ķiplokus, vienus kartupeļus, un tik tiešām no sirds rūpējas par šo šķirni un iegūst tās sēklas. Sēklu bibliotēku izveidojām, lai cilvēkus galvenokārt mudinātu skatīties, ko esam mantojuši no saviem senčiem. Jo bieži vien diemžēl ir tā, ka liekas - ko tā vecmāmiņa tur ņemas ar tām jocīgajām pupām vai ar tiem kartupeļiem, tagad taču veikalā ir viss nopērkams. Skrienot pēc modes, mēs ārkārtīgi zaudējam to mantojumu, kas ir paaudžu paaudzēs izlolots, piemērojies mūsu apstākļiem.''

Pirmā Sēklu bibliotēka Latvijā tiks veidota Ikšķiles Brīvajā skolā sadarbībā ar Latvijas permakultūras biedrību. Ikšķiles Brīvās skolas bērni un vecāki jau ir izrādījuši interesi par dārzkopības iemaņu attīstīšanu, iekārtojot permakultūras dārzu pie skolas, un ir izveidota laba sadarbība kopienas ietvaros, kas būs svarīgs atbalsts sēklu bibliotēkas uzsākšanai. Sēklu bibliotēka būs vieta, kur bez maksas varēs saņemt sēklas, tās izaudzēt, un daļu no sēklu ražas atdot bibliotēkai.

Latvijas Permakultūra biedrības speciālisti jau no 2012. gada organizē publiskus sēklu maiņas pasākumus dažādās Latvijas vietās, tai skaitā 2015. gadā Ikšķiles Brīvajā skolā. Biedrības pārstāvji ir piedalījušies arī dažādās starptautiskās akcijās, konferencēs, kas veltītas lauksaimniecības šķirņu sēklu daudzveidības saglabāšanas pasākumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti