Ārpus Rīgas

Bauskas novadā juridiskās nodaļas vadītājam likts kompensēt radītos zaudējumus

Ārpus Rīgas

Guna Šulce par LLKC zaļo publisko iepirkumu

«Darīsim paši» Kuldīgā aktivizē ES fondu naudas apguvi

«Darīsim paši» Kuldīgā aktivizē ES fondu naudas apguvi

Bišu dziedinātava, interaktīvs stāsts par Kuldīgas viduslaikiem un vēl citi projekti Kurzemē pašlaik gūst atbalstu Lauku atbalsta dienestā. Lai apzinātu iedzīvotāju intereses un vajadzības, stratēģiju 2014. – 2020. gada plānošanas periodam izstrādāja biedrība „Darīsim paši”. Biedrība palīdz apgūt Eiropas Savienības (ES) fondos pieejamos līdzekļus Skrundas, Kuldīgas un Alsungas novada iedzīvotājiem.

Bijušā Kuldīgas rajona teritorijā biedrība „Darīsim paši” tika dibināta pirms desmit gadiem, un šo gadu laikā izdevies kopumā apgūt gandrīz divus miljonus eiro. Biedrības „Darīsim paši” padomes priekšsēdētāja Dace Šēle skaidro, kāpēc biedrība savulaik tika dibināta:

„Galvenā motivācija bija Eiropas Savienības fondu apguve – Eiropas Lauksaimniecības fonds Lauku attīstībai (ELFLA) un arī pagājušā plānošanas periodā ES Zivsaimniecības fonda finansējums (EZF). Dibināja biedrību 2006. gadā, kad bija ''LEADER+'' periods.”

Katru gadu tiek izsludinātas jaunas kārtas projektiem - parasti mēnesi pirms projektu pieņemšanas, saka biedrības pārstāve. Sākumā projektus izvērtē biedrība „Darīsim paši”, pēc tam tie nonāk Lauku atbalsta dienesta vērtēšanā.

Galvenokārt tiek atbalstītas jaunas idejas, kas veicina gan uzņēmējdarbību, gan sabiedriskās aktivitātes. Vēl viena prioritāte ir dabas un kultūras mantojuma saglabāšana.

Viens no projekta iesniegšanas kritērijiem – uzņēmuma apgrozījums iepriekšējā gadā nedrīkst pārsniegt 70 tūkstošus eiro.

Atbalstu un konsultācijas biedrībā var saņemt gan juridiskas, gan fiziskas personas. Pašlaik jau kļūst zināmi pirmie projekti, kurus Lauku atbalsta dienests atbalstījis.

„No maija līdz jūnijam tika izsludināta pirmā kārta ar iespēju iesniegt pieteikumus. Pirmajā kārtā saņēmām 122 projektu iesniegumus. Pašreiz 25 projektu iesniegumi ir vērtēšanā Lauku atbalsta dienestā. 12 projekti ir apstiprināti, līdz ar to viņiem ir dota zaļā gaisma projekta realizācijai,” stāsta biedrības koordinatore Ieva Birbele.

Viens no atbalstītajiem projektiem attīstīs tūrisma nozari. Projekta īstenotāji ir „Goldingen Train” pārstāvji, kuri šobrīd nodrošina vilcieniņa pakalpojumus. Tagad viņi iecerējuši Kuldīgas vecpilsētā, vietējiem zināmā „Labirints” ēkā, izveidot interaktīvu stāstu par Kuldīgas viduslaiku vēsturi, par ideju, kas vairāk balstās uz projekcijām telpā, stāsta Kalvis Gebauers:

„Pirmajā telpā būs viduslaiku pilsēta, kur būs atveidoti amatnieki un pats hercogs stāstīs par pilsētu. Otrajā telpā paredzēts cietums zem vecā rātsnama, kur būs hologramma ar ieslodzīto, kurš stāstīs par sodiem Kuldīgā. Būs pils kuģa zāle, kur bija lielā greznība. Arī pats hercoga Jēkaba kuģis, kur ar projekcijām tiks attēlots ceļojums uz Tobago. Būs gan kuģis, gan projekcijas, gan skaņas efekti.”

Kopējās projekta izmaksas ir aptuveni 60 tūkstoši eiro. Lauku atbalsta dienests atbalsta 70%, līdz ar to viduslaiku stāsta veidošanai atvēlēti ap 40 tūkstošiem eiro. Projektu varētu realizēt līdz nākamā gada maijam.

Pavisam drīz tiks apzināti jaunie projektu iesniedzēji. Biedrības „Darīsim paši” padomes priekšsēdētāja Dace Šēle uzskata, ka Kuldīgas pusē projektu iesniegšana un īstenošana noritējusi veiksmīgi, jo viss finansējums, kas iepriekšējā plānošanas periodā bija pieejams, ir apgūts:

„Iepriekšējā plānošanas periodā tika apgūti 1,8 miljoni eiro. Tagad jau pirmajā  kārtā ir izsludināti 1,2 miljoni eiro, kas ir ļoti daudz.

Ja līdz 2018. gada beigām apgūsim 80%, tad varētu startēt vēl uz papildu finansējumu, tāpēc aktīvi strādājam, lai piesaistītu vēl lielāku ES finansējumu mūsu teritorijai.”

Pašlaik Latvijā darbojas 35 vietējās rīcības grupas, kas palīdz apgūt ES finansējumu. Biedrība „Darīsim paši” Kuldīgā ir viena no tām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti