Panorāma

Tuvāko gadu laikā mācīt krievu valodu skolās vairs nedrīkstēs

Panorāma

Panorāma

Ar astoņām nedēļām varētu pietikt

Darbu pie valdības deklarācijas cer pabeigt nākamnedēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Trīs potenciālie valdošās koalīcijas partneri – “Jaunā Vienotība”, “Apvienotais saraksts” un Nacionālā apvienība – par valdības deklarācijas tekstu varētu vienoties nākamās nedēļas sākumā. Šodien “Jaunā Vienotība” Krišjāņa Kariņa vadībā ir sākusi apkopot un apstrādāt visus partneru priekšlikumus, bet jau trešdien koalīcijas partneriem tiks prezentēts valdības deklarācijas pirmais variants. Par spīti sarunās panāktajam progresam atsevišķi jautājumi paliek atvērti.

Pirmdiena, 21.novembris, ir 49. diena kopš trīs 14. Saeimā ievēlētās partijas ir sākušas sarunas par valdības izveidi. Iesaistītās puses atzina, ka zināms progress ir panākts un patlaban tiek apkopoti partneru priekšlikumi topošās valdības deklarācijai. Tas ir dokuments, kurā tiek definēti jaunās valdības uzdevumi, nosprausti tās mērķi un ierakstītas apņemšanās. 

Taču kopumā deklarācijai iesniegti simtiem priekšlikumu, Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" atklāja Arvils Ašeradens ("Jaunā Vienotība").

Patlaban priekšlikumu skaits deklarācijā saīsināts līdz 400 punktiem. 

"Esam saņēmuši no visām darba grupām deklarācijas uzmetumus, šobrīd veidojam pirmo versiju valdības deklarācijai. Premjers rīt iepazīstinās prezidentu ar deklarācijas uzmetumu un galvenajiem attīstības punktiem, kas paredzēti deklarācijā," atzīmēja Ašeradens.

Tomēr par daudziem deklarācijas punktiem vienprātības nav vēl aizvien.   

Piemēram, kā Latvijas Televīzijai apliecināja sarunu dalībnieks no Nacionālās apvienības, Saeimas deputāts Uģis Mitrevics, viņa pārstāvēta partija neatbalsta pašreizējo piedāvājumu par sezonālā, mazkvalificētā darba spēka piesaisti lauksaimniecībā. Nav arī panākta vienprātība par samazinātās 5% PVN likmes noteikšanu primārajiem pārtikas produktiem, norādīja Saeimas deputāts no “Apvienotā saraksta” Edgars Tavars.

Sāpīgs jautājums Apvienotajam sarakstam ir arī veselības aprūpe. “Veselība faktiski ir nomesta pie kājām. Mēs arī valdības sarunās uzstāsim joprojām…. Lai mūs lamā ārā no panckām, bet mēs uzstāsim uz to, ka veselības nozarē šīm pārmaiņām ir jānotiek un Latvijas iedzīvotājiem tiešām ir jāsaņem savlaicīgs un kvalitatīvs veselības pakalpojums,” sacīja Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns (“Apvienotais saraksts”).

Otrdien, 22.novembrī, Krišjānis Kariņš ar Valsts prezidentu Egilu Levitu apspriedīs līdz šim panākto progresu valdības sarunās.

Trešdien, 23.novembrī, paredzēts, ka “Jaunā Vienotība” tiksies ar pārējiem koalīcijas partneriem un prezentēs deklarācijas pirmo variantu. “Jaunās Vienotības” pārstāvis Arvils Ašeradens cer, ka darbu pie valdības deklarācijas izdosies pabeigt jaunnedēļ. Taču arī tad paliek virkne neatrisinātu jautājumu. Piemēram, par amatu sadali.

“Teiksim, mēs pielikām... Ne pielikām punktu, bet pārtraucam sarunas tajā brīdī, kad vēl bija virkne atklātu jautājumu. Tie nav likti šobrīd uz galda. Bet, kad mēs tiksimies trijatā pie deklarācijas uzmetuma, tad, visticamāk, par tiem tiks runāts. Lielais jautājums ir par ministru biedriem. Mēs arī vakar televīzijā dzirdējām dažādus viedokļus par šo jautājumu. Katrā ziņā formāli mēs šo neesam diskutējuši savā starpā,” pastāstīja Ašeradens.

Cita starpā Ašeradens atzīmēja, ka paralēli norit darbs pie koalīcijas līguma, kurā tiks definētas politisko partneru savstarpējās attiecības. Piemēram, balsošanas kārtība. Līguma pirmajam uzmetumam jābūt jau šonedēļ. 

To, ka kopumā lielu pretrunu deklarācijas izstrādē dažādos tematu blokos neesot un jaunu valdību varētu apstiprināt vēlākais līdz decembra vidum, Latvijas Radio pauda Edgars Tavars no "Apvienotā saraksta".

Vienlaikus "Apvienotais saraksts" vairs neuzstāj uz vēl viena memoranda izstrādi par finansiālo ietvaru, fiksējot to valdības deklarācijā.

"Mēs piedāvājām otro memorandu par fiskālo rāmi. Kolēģiem nešķita simpātiska šī ideja par memorandu. Labi, tad deklarācijas ievadā vai noslēgumā būtu jāieliek norādes par finansiālajām iespējām, ko varēsim atļauties optimistiskā un pesimistiskā scenārijā. Vai nu iekļaujam iespēju par dažādu mērķu lietderīguma pārskatīšanu, izvērtēšanu. Piemēram, lai veselības aprūpes jomā pakalpojumus nepasliktinātu, vienlaikus pie algu pazemināšanas negribam ķerties neviens," sacīja Tavars.

Edgars Tavars
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

Tavars, kurš vada valdības deklarācijas zemkopības un mežsaimniecības darba grupu, arī pastāstīja, ka topošās valdības partneriem atšķiras viedokļi par sezonālā darbaspēka piesaistīšanu no ārvalstīm lauksaimniecībā ražas novākšanā, kā arī par pievienotās vērtības nodokļa samazinātās likmes ieviešanu pārtikas pamata produktiem.

Tikmēr Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns ir pārliecināts, ka valdības sarunas nedrīkst kavēt Saeimas darbu. Tādēļ Saeimas prezidijs lēma trešdien sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, kurā deputātus ievelēs komisijās.

KONTEKSTS:

Aptuveni mēnesi pēc 14. Saeimas vēlēšanām iespējamās nākamās koalīcijas partneri "Jaunā Vienotība" (JV), "Apvienotais saraksts" (AS) un Nacionālā apvienība (NA) parakstīja sadarbības memorandu. Panākta arī vienošanās, ka valdībā būs Klimata un enerģētikas ministrija, atsakoties no sākotnējā nodoma tai pievienot arī ar vidi saistītus jautājumus.

Tāpat JV piedāvāja atbildības jomu sadalījumu jaunajā valdībā, kur tai pienāktos sešas ministrijas un premjera postenis, bet AS un NA – katrai pa četrām ministrijām. JV un NA paudušas gatavību turpināt darbu, bet vēl tika gaidīta atbilde no AS par viņiem piedāvāto atbildības jomu sadalījumu.

Līdz šim, pēc "Apvienotā saraksta" pārstāvju teiktā, par atbildības jomu sadali panākta konceptuāla vienošanās. "Apvienotais saraksts" aicināja partnerus parakstīt vēl vienu sadarbības memorandu un vērtēt vairāku ministra biedru amatu ieviešanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti