Stāsti

"DOD PIECI" vēstnese Evita Puriņa par labdarības maratona norisi un tendencēm

Stāsti

"Laimas" pulksteņa vēsture - no pilsētas laikrāža strādniekiem līdz randiņu vietai

Darbu valsts sociālās aprūpes centros sāk pirmie brīvprātīgie

Darbu bērnunamos sāks pirmie brīvprātīgie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Noslēgti pirmie septiņi līgumi starp Labklājības ministriju (LM) un brīvprātīgajiem, kas turpmāk strādās valsts sociālās aprūpes centros, kuros uzturas bērni.

Pēc Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas kopīgi īstenotā žurnālistikas eksperimenta "Zīdaiņu aukle", kurā parādīts, kā notiek mazāko bērnu aprūpe centrā "Rīga", atbildīgā ministrija aicināja atsaukties līdzcilvēkus, kas vēlas palīdzēt bērniem un centra darbiniekiem. Sabiedrības atsaucība bija ļoti liela, un darbu valsts sociālās aprūpes centros tagad sāk brīvprātīgie, palīdzot bērnus aprūpēt, pabarot un izvest pastaigās. Izvērtēšanā pašlaik aktīvi ir vēl 90 pieteikumi.

Brīvprātīgā Inese vēlas strādāt aprūpes centru filiālē "Rīga"

Pēc novembrī pārraidītā eksperimenta "Zīdaiņu aukle", kurā rādīts un stāstīts par to, kā patiesībā notiek zīdaiņu aprūpe valsts sociālās aprūpes centros, cilvēki paši meklēja žurnālistus un amatpersonas, vaicājot, vai ir iespējams palīdzēt? Bērnu auklēm ir samērā mazs atalgojums, aptuveni 400 eiro uz papīra, tādēļ kadru mainība bērnunamos ir liela un darbinieku trūkstot. Tagad to plānots daļēji kompensēt, iesaistot brīvprātīgos. Cilvēkus, kas bez samaksas ir gatavi ar bērniem rotaļāties un viņus aprūpēt, kaut vai dažas stundas darba dienu vakaros vai brīvdienās.

Viena no šiem brīvprātīgajiem ir arī Inese Rosicka: "Es darbojos vienā biedrībā, ar kuru mēs braucam uz valsts sociālās aprūpes centru Daugavpilī "Kalkūnos", bet, tā kā tas ir salīdzinoši reti, cik var vispār uz Daugavpili izbraukāt, tad es nolēmu, ka es gribētu arī Rīgā kaut ko darīt, kas ir man tuvāk un pieejamāk ikdienā."

Attēlā Inese Rosicka
Attēlā Inese Rosicka

Inese darbu plāno sākt janvārī. Līgums ar LM jau noslēgts, noskaidrots, ka sieviete nav bijusi sodīta. Vēl atlicis apmeklēt ģimenes ārstu un saņemt izziņu par veselības stāvokli.

Strādāt Inese vēlētos tieši aprūpes centra filiālē "Rīga", kas rādīts sabiedrisko mediju eksperimentā un kurā amatu decembrī zaudēja līdzšinējā direktore. Šī filiāle esot Ineses dzīvesvietai vistuvākā. Palīdzēt centra darbiniekiem bērnus aprūpēt sieviete varētu vakaros pēc darba un brīvdienās.

"Viens no tiem iemesliem, kāpēc viņi vēlas šos brīvprātīgos cilvēkus, lai šiem bērniem būtu, pirmkārt, jaunas sejas, ko viņi ierauga, jauna socializācija, un, tā kā tiem darbiniekiem neatliek laika visiem bērniem pievērst tik ļoti lielu uzmanību, tad mēs atvieglotu šo darbinieku darbu un ar kādu bērnu tur darbotos, spēlētos. Pat sapratu pēc tā, ko cilvēki tur runāja, tajos semināros, ka ļoti daudzi cilvēki ir piekrituši šim projektam, jo viņi plāno kļūt par audžuvecākiem, un šis varētu būt tas sākums tam, un, iespējams, kāds pieķeras sirdij un tad viņi izvēlas šo bērnu adoptēt," teica Inese.

Noslēgti septiņi līgumi ar brīvprātīgajiem; 90 pieteikumus vēl vērtē

Strādāt par brīvprātīgo valsts sociālās aprūpes centros bija iespējams, arī pirms vēstīts par notiekošo Kapseļu ielas bērnu namā. Atbildīgās ministrijas sagatavotā informācija liecina, ka vēl šī gada rudenī visos sešos valsts sociālās aprūpes centros, kuros uzturas bērni, brīvprātīgo nebija. Viens gan esot strādājis filiālē "Rīga", taču, cik bieži šis cilvēks namā ieradies un kā tieši palīdzējis, neviens nezinot.

Iepriekšējos raidījumos filiāles Sociālās aprūpes sektora vadītāja Nataļja Vilistere stāstīja, ka cilvēki esot nākuši un pieteikušies par brīvprātīgajiem, pēc tam viņi nosūtīti pie vadības uz Juglu un nav atgriezušies.

Ministrijā noliedz, ka kāds no brīvprātīgajiem iepriekš tiktu raidīts prom, drīzāk neesot panākta vienošanās par darba uzdevumiem un darba laiku.

Tagad situācija kardināli mainījusies, kopš ministrija izplatīja aicinājumu pieteikties par brīvprātīgo. Decembrī ministrija rīkoja informatīvu semināru cilvēkiem, kas pieteicās, un to apmeklēja 92 pieaugušie. Noslēgti jau pirmie septiņi līgumi ar brīvprātīgajiem. Vēl aptuveni 90 cilvēkus aizvien izvērtē, atklāj ministrijas vecākā eksperte Sigita Rozentāle.

"Viņi sāks strādāt jau tagad, pirms svētkiem, un arī pēc svētkiem faktiski. Tas viņu mērķis arī bija, piesakoties brīvprātīgajam darbam bērnu aprūpes iestādēs, uzsākt šo darbu pirms Jaunā gada, lai svētkos varētu būt kopā ar bērniem," atzina LM pārstāve.

LM: tik daudz pieteikumu brīvprātīgajam darbam negaidījām

Līdzcilvēku uzrunāšanā un datu administrēšanā piedalījusies arī Rīgas Lutera draudze. Kopš 10.novembra elektroniskajā pasta kastītē "Palīdzēsim bērniem" ienākot ap 10-15 vēstulēm katru dienu. Visiem brīvprātīgajiem atbildēs, nosūtot ministrijas sagatavotu anketu, kurā jāapraksta motivācija strādāt bērnunamos, īsi jāizstāsta par pieredzi, saskarsmi ar bērniem.

LM informē, ka par brīvprātīgo nevar strādāt persona, kas ir sodīta. Tāpat nākoties atteikt tiem cilvēkiem, kas uz darbu līdzi vēlas ņemt savus bioloģiskos bērnus.

"Šie aprūpes centri brīvprātīgajam darbam ir atvērti visu laiku. Arī pieteikumus brīvprātīgā darba veikšanai var iesniegt jebkurā laikā, kad cilvēks ir izdomājis un to vislabāk vēlas darīt. Tā pati regulārā apmeklēšana, ciešais kontakts ar bērniem, dažādas apmācības, supervīzijas. Tas viss, protams, prasa laiku. Tas prasa šī cilvēka iesaisti ļoti lielā mērā, un tā iemesla dēļ mēs pieļāvām, ka šo  pieteikumu nebūs tik daudz," teica Rozentāle.

Janvārī semināru brīvprātīgajiem plānots noturēt arī Kurzemē, jo liela interese ir arī par darbu valsts sociālās aprūpes centra filiālē „Liepāja”. Tikmēr mazāka atsaucība ir Latgales filiālē „Kalkūni”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti