Panorāma

U. Dumpis: Ir jābūt gataviem strauji reaģēt

Panorāma

Slovākija un Čehija lūdz palīdzību Covid-19 pacientu ārstēšanā

E. Labsvīrs piedalījies konkursā uz amatu Vakcinācijas birojā

Darbam Vakcinācijas birojā Labsvīrs izvēlēts konkursā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Darbu Vakcinācijas projekta birojā uzsācis bijušais Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadītājs Edgars Labsvīrs. Viņš darbam izvēlēts tāpēc, ka jau pārzina veselības nozari Latvijā. Pērn Labsvīrs tika daudz kritizēts par NVD masku iepirkumiem, kas bija viens no iemesliem, kādēļ viņš amatu pameta. Tiesībsargājošās iestādes viņa rīcībā gan nelikumības nav atklājušas.

Edgars Labsvīrs interviju par atgriešanos valsts pārvaldē kā Vakcinācijas biroja koordinatoram atteica, taču rakstiskā atbildē norādīja, ka viņu motivē iespēja izdarīt svarīgu darbu. Labsvīrs iepriekš piedalījās konkursā uz vietu birojā, tāpēc viņš bijis viens no kandidātiem, kas uzrunāti pēc tam, kad biroju pameta iepriekšējais koordinators Pēteris Rimšs.

“Kopā ar personāla atlasi mēs rīkojām intervijas. Bija vairāki kandidāti, bet tieši Edgara Labsvīra izvēles svarīgākie kritēriji bija nozares pārzināšana,” skaidroja Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča.

Labsvīrs bija Nacionālā veselības dienesta vadītājs pandēmijas sākumā. Viņš tika daudz kritizēts par to, ka valsts bez konkursa iepirka maskas un respiratorus, par kuru kvalitāti vēlāk radās šaubas. Tas bija viens no iemesliem, kāpēc Labsvīrs amatu pameta.

Valsts kontrole atzina, ka Labsvīra vadībā lēmumi par iepirkumiem bijuši necaurspīdīgi. Informāciju Valsts kontrole nodeva policijai, kas pārbaudi septembrī beidza, jo nekā noziedzīga iepirkumos neesot atradusi. Veselības inspekcija gan secinājusi, ka Labsvīra laikā iepirktās komersanta “GP Nord” maskas ir ar pārāk lielu gaisa caurlaidību. Tāpēc inspekcija ieteica mediķiem tās izmantot īsāku laiku – divas, nevis četras stundas.

Labsvīra vadībā NVD pavasarī uzsāka sarunas ar SIA “Titled” par respiratoru piegādi, kuri vēlāk izrādījās brāķis. Kad procesu pārņēma Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centrs, NVD jau bija vienojies par piegāžu datumiem, tomēr līgumu slēdza centrs. Tagad valsts prasa SIA “Titled” atlīdzināt 1,7 miljonus eiro par jau izlietotajiem respiratoriem, kā arī pārējos respiratorus nomainīt pret lietojamiem. Lēmumu nepārbaudītos respiratorus pirkt toreiz akceptēja arī valdība.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) par Labsvīra izvēli darbam Vakcinācijas projekta birojā intervijai laiku neatrada, taču rakstiskā atbildē norādīja: “Edgars Labsvīrs NVD strādājis vairāk nekā 2 gadus, tostarp dienestu vadījis. Arī individuālo aizsardzības līdzekļu iepirkumus 2020. gadā globāla šo aizsarglīdzekļu deficīta apstākļos. Nav pamata uzskatīt, ka jebkāda no neveiksmēm šo aizsarglīdzekļu iepirkumos varētu būt Edgara Labsvīra neprofesionālas darbības vai bezdarbības rezultāts.”

Pavļuts arī norādīja, ka darbam birojā ir vajadzīgi cilvēki ar pieredzi veselības nozarē, kas uzlabošot sadarbību ar iestādēm un ģimenes ārstiem. Labsvīra uzdevums būšot plānot un sagatavoties masveida vakcinācijas posmam.

KONTEKSTS:

Veselības ministrija janvārī izveidoja Vakcinācijas projekta biroja komandas kodolu, kurā strādā pieci profesionāļi ar pieredzi nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošanā.

Vakcinācijas biroju vada bijusī Dziesmu un deju svētku izpilddirektore Eva Juhņēviča, biroja komunikācijas koordinatore – Ieva Stūre, biroja informācijas tehnoloģiju (IT) koordinators – Māris Dreimanis, biroja projekta loģistikas koordinators – Armīns Kalniņš. Brīvprātīgi un bez atlīdzības vakcinācijas IT koordinēšanu atbalstīs Krists Avots, SIA “Tet” digitālās transformācijas direktors. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti