Rīta Panorāma

Uzsprāgst jau trešais "SpaceX" Marsa raķetes prototips

Rīta Panorāma

Skype intervija ar LTV laika ziņu redaktoru Tomu Brici

Darba tiesības pandēmijas laikā. Slimības palīdzības pabalsts

Darba tiesības pandēmijas laikā. Palīdzības pabalsts bērna pieskatīšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Sākoties Covid-19 pandēmijai, valsts ir ieviesusi jaunu pabalsta veidu – slimības palīdzības pabalstu. Tas domāts strādājošiem vecākiem, kuru bērni līdz 10 gadu vecumam Covid-19 pandēmijas dēļ nedrīkst apmeklēt bērnudārzu vai skolu. Kādā apmērā pienākas slimības palīdzības pabalsts, un kādiem kritērijiem ir jāatbilst, lai šo pabalstu saņemtu?  

Slimības palīdzības pabalstam ir nedaudz mulsinošs nosaukums, un tas nekādā veidā nav saistīts ar saslimušu cilvēku.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Aiva Zīrāka skaidroja, ka “šis pabalsts bērna pieskatīšanai ieviests ārkārtējās situācijas laikā. Pabalsts mērķēts uz situācijām, kad vienam no vecākiem ir nepieciešamība pieskatīt bērnu mājās tā iemesla dēļ, ka pirmsskolas izglītības iestāde – bērnudārzs – ir slēgts karantīnas dēļ vai arī mācības skolā notiek attālināti”.

Slimības palīdzības pabalsts pienākas par bērnu līdz 10 gadu vecumam ieskaitot, vai par bērnu ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam.

Valsts darba inspekcijas Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa skaidroja, ka “šajā gadījumā ir svarīgi, ka darbinieks vēršas pie darba devēja un lūdz nodrošināt šādā situācijā (bērns līdz 10 gadiem) iespēju strādāt attālināti. Ja šīs iespējas nav, tad lūdz darba devējam izsniegt apliecinājumu, ka nav iespējams nodrošināt darba pienākumu veikšanu attālināti noteiktā laika periodā”.

Iesniegumu par slimības palīdzības pabalstu var iesniegt elektroniski vai atstājot pasta kastītēs Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļās.

“Ir nepieciešams vecāka iesniegums – darba devēja izziņa, ka laika periodā, kad ir nepieciešams pieskatīt bērnu, darbinieks nestrādās un nav iespējas strādāt attālināti, un izglītības iestādes izziņa. Ja tas ir bērnudārzs, tad izziņa no bērnudārza, ka noteiktā laika periodā grupiņa vai viss bērnudārzs ir slēgts uz karantīnu. Arī darba devējs norāda periodu, no kura līdz kuram darbinieks nestrādā,” stāstīja Aiva Zīrāka.

Kamēr skolās mācības notiek attālināti, tikmēr izziņa no skolām nav nepieciešama.

Pabalstu nosaka sešdesmit procentu apmērā no vecāka, kurš pieprasījis pabalstu, vidējās algas. Pabalstu vienam bērnam var pieprasīt tikai viens vecāks.

“Ja vienlaikus ir divi mazi skolnieki, abi līdz 10 gadu vecuma, kuriem ir attālinātās mācības, māmiņa pieprasa par abiem, tad viņai, protams, būs viens pabalsts,” norādīja Aiva Zīrāka.

Ja, piemēram, ģimene dzīvo šķirti un viens bērns dzīvo pie mammas un otrs pie tēta, tad katrs vecāks var pieprasīt pabalstu par vienu no bērniem.  

Pabalstu turpinās izmaksāt arī par pavasara brīvlaika periodu

Slimības palīdzības pabalsta izmaksu turpinās arī par pavasara brīvlaika periodu no šā gada 15. līdz 19. martam.

Slimības palīdzības pabalsta saņemšanai no 2021. gada 1. janvāra līdz 30. jūnijam kalendāro dienu un reižu skaits netiek ierobežots. Pabalstu piešķir par periodu, par kuru ir izglītības iestādes izziņa un darba devēja apliecinājums vai aprūpes centra izziņa.

Pabalstu var saņemt viens no bērna vecākiem vai aizbildnis, adoptētājs, audžuvecāks, kurš ir darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, bet nevar strādāt attālināti. Ja nepieciešams pieskatīt divus vai vairākus bērnus, vienam pieprasītājam piešķir tikai vienu pabalstu.

Pabalstu piešķir par bērnu vecumā līdz 10 gadiem (ieskaitot) vai par bērnu ar invaliditāti līdz 18 gadu vecumam, ja bērns nedrīkst apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi vai, ja mācības vispārējās izglītības programmā notiek attālināti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti