Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

Virtuālā pūtēju orķestra kopdarbs

Rīta Panorāma

Atstādināts Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs. Saruna ar VARAM ministru Artūru Tomu Plešu

Darba tiesības pandēmijas laikā. Komandējums

Darba tiesības pandēmijas laikā. Komandējums

Lai gan ceļošana uz ārvalstīm Covid-19 pandēmijas laikā ir ļoti ierobežota, ir cilvēki, kuriem arī šādā brīdī darba darīšanās ir jādodas komandējumos. Vai darbinieks var atteikties doties komandējumā? Vai darba devējam ir jāapmaksā laiks, kas tiek pavadīts pašizolācijā gan ārzemēs, gan atgriežoties Latvijā?

Darbinieks, dibinot darba tiesiskās attiecības, vienojas par izpildāmo darbu. Ja darba aprakstā ir minēts, ka jādodas komandējumos, tad arī Covid-19 pandēmijas laikā darba devēja uzdevumi ir jāpilda.

“Darbiniekam ir jābrauc komandējumā. Protams, var runāt par iespēju ar darba devēju, vai tiešām viņam ir jābrauc, varbūt var vienoties, ka tomēr kāds cits kolēģis brauc komandējumā. Bet, ja nav šādas izvēles situācijas un ir jābrauc konkrētam darbiniekam, tad nav pamata darbiniekam atteikties no došanās komandējumā vai darba braucienā,” atzina Valsts darba inspekcijas Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa.

Darba devējam jārēķinās, ka darbiniekam, ierodoties konkrētā valstī, var nākties pavadīt noteiktu laika periodu pašizolācijā. Tas pats notiks, atgriežoties Latvijā.

“Ja darbiniekam ir jāievēro pašizolācija, tad, ja nav iespējams organizēt darbinieka veicamo darbu attālināti, par šo periodu kā par īslaicīgo prombūtni ir darbiniekam jāizmaksā darba samaksa,” skaidroja Stivriņa.

Atrodoties pašizolācijā citā valstī, darba devējam par katru šo dienu ir jāizmaksā arī komandējuma nauda.

Bet ko darīt, ja darbinieks, pēc komandējuma atgriežoties Latvijā, nevēlas uzturēties savā dzīvesvietā, jo negrib riskēt ar mājinieku, piemēram, savas vecmāmiņas veselību? Šādus jautājumus darba likums neregulē, atzīst Stivriņa.

Valsts šobrīd līdzfinansē līdz 80% no uzturēšanās izmaksām viesnīcās tikai tām personām, kas sasirgušas ar Covid-19 vai atzītas par kontaktpersonām. Tātad, ja tests negatīvs, tad atbalsts nepienākas.

Tādējādi pirms komandējuma darbiniekam ar darba devēju vajadzētu izrunāt un censties kopīgi atrast saprātīgu risinājumu, kur darbinieks varētu droši pavadīt pašizolācijas periodu un kā segt šos izdevumus.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvis Jānis Kovaļevskis informēja, ka  šobrīd LIAA ir noslēgusi līgumu ar 28 viesnīcām, kuras piedāvā pašizolācijas pakalpojumu. 14 no šīm viesnīcām atrodas Rīgā, 14 reģionos. Visas šīs viesnīcas ir saņēmušas Veselības inspekcijas atzinumu par drošu pašizolācijas pakalpojumu sniegšanu.

LIAA rekomendē darbiniekiem izvēlēties tieši šīs viesnīcas pašizolācijai.

Viesnīcu un īslaicīgu dzīvokļu īres cenas šobrīd ir krietni zemākas nekā parasti, līdz ar to ir iespējams atrast gana veiksmīgus risinājumus.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt