Rīta Panorāma

Kristapa Vanadziņa trio izlaiž singlu "Land of hope and glory"

Rīta Panorāma

Ledus pārklāj Ukrainas galvaspilsētu Kijevu

Darba tiesības pandēmijas laikā. Kontaktpersona

Darba tiesības Covid-19 laikā: kontaktpersona

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Situācijas, kā ikviens no mums var kļūt par kontaktpersonu cilvēkam, kas saslimis ar Covid-19, ir ļoti dažādas. Iespējams, saslimis kāds no mājsaimniecības locekļiem, piemēram, bērns, vīrs vai sieva. Iespējams, esam kontaktējušies ar saslimušu darba kolēģi. Vai kontaktpersonai pienākas valsts apmaksāta darba nespējas lapa, un kā tiek piešķirts kontaktpersonas statuss?

Kontaktpersona ir cilvēks, kas tuvāk par diviem metriem un ilgāk par 15 minūtēm ir bijis saskarsmē ar kādu Covid-19 inficētu personu.

Slimību un profilakses centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja norādīja: “Kontaktpersonu nosaka vai nu SPKC epidemiologs, vai ģimenes ārsts, vai lielajos kolektīvos atbildīgā persona darba kolektīvā vai izglītības iestādē.”

Tātad kontaktpersonas statusu pats sev piešķirt nevarēs.

Ja piemēram mobilajā lietotnē “Apturi Covid” tiek saņemta informācija par saskarsmi ar Covid-19 slimnieku, tas vēl nenozīmē, ka ir piešķirts kontaktpersonas statuss. Ir jādodas mājās un jāgaida zvans no SPKC epidemiologa. 

“Kontaktpersonai, kas ir apstiprināta par kontaktpersonu, pienākas darba nespējas lapa. Tā ir B lapa, ko valsts apmaksā,” skaidroja Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders.

Darba nespējas lapu izrakstīs ģimenes ārsts, ar kuru ir jāsazinās. Kontaktpersonas ne vienmēr saslimst, tomēr arī šādiem cilvēkiem pienākas apmaksāta slimības lapa.

Šneiders skaidroja kvalificēšanos darba nespējas lapai: “Jāatgādina, ka ir amati, kurus iespējams veikt attālinātā formātā. Nav aizliegts cilvēkam strādāt, ja tas ir iespējams.

To tad cilvēks pats izvēlas. Ja var, tad var strādāt attālināti, ja nevar strādāt attālināti, tad ir darba nespējas lapa.”

Kontaktpersonai 14 dienas jāuzturas mājās un jānovēro savs veselības stāvoklis. Nedrīkst doties uz darbu, sabiedriskām vietām, tajā skaitā veikaliem. Nedrīkst izmantot sabiedrisko transportu pat tad, ja slimības simptomu nav.

“Četrpadsmit dienas ir inkubācijas periods, kura laikā var parādīties simptomi. Ja simptomu nav un neparādās, tad ir iespējams desmitajā dienā taisīt testu. Ja tests ir negatīvs, tad ir iespējams pārtraukt [izolāciju]. Šis jautājums vienmēr ir pārrunājams ar ģimenes ārstu,” sacīja Arāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti