Darba samaksa streikojošiem skolotājiem kļūst par strīdus ābolu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Dažas dienas pirms piektdien, 27.novembrī, paredzētā izglītības un zinātnes darbinieku streika aktualizējies, vai skolotāju streika laikā tā dalībniekiem jāapmaksā streika diena. Par to saduras ļoti atšķirīgi viedokļi. Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) izplatījusi paziņojumu – pašvaldībām nav tiesiska pamata lemt par pedagogu darba samaksas saglabāšanu streika dienā. Tomēr Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) ir pretējās domās. Dažādus lēmumus šajā jautājumā pieņēmušas arī pašvaldības

„Jo juristi jau ņemas līdz baltkvēlei,” saka LIZDA vadītāja Inga Vanaga, rādot Streiku likuma 28. pantu.

„Un ja vien kolektīvā interešu strīda puses nav vienojušās citādi. Tagad sanāk, ka LIZDA un IZM ir kolektīvā interešu strīda puses,” saka Vanaga.

Tātad pēc likuma burta pašvaldībām nebūtu jāmaksā skolotājiem par streika dienu, piekrīt arodbiedrībā. Bet tādējādi tām būtu jāsaskaita katra savas pašvaldības pedagoga darba stundas un jāatskaita par tām samaksa no algas.

„Viņiem ir jāizrēķina ārā nauda par to piektdienu. Varat iedomāties, kādam ir viena stunda, kādam divas, kādam trīs. Un katram ir jāizrēķina. Un tad tu saproti - lai bērns neciestu, tad tā nodarbība ir jānovada. Viens variants, ka skolotājs to var izdarīt idejas vārdā un par velti. Atkal kaut ko par velti likt izdarīt. Otrs [variants] – būs skolotājs, kas pateiks: „Nē, es nelasīšu. Es nevadīšu tās nodarbības, ja jūs man nesamaksāsiet.” (..) Tik zemiski mēs nebūsim. Es varu pateikt, goda vārds – samaksās vai nesamaksās, mēs līdz tādam līmenim nenolaidīsimies,” saka Vanaga.

Tādēļ skolotāji piedāvā pašvaldībām vienoties: „Mēs piedāvājam nenonākt līdz tam, ka bērni cietīs. Ir daļa pašvaldību, kas ir lēmušas, ka nesamaksās. Bet ir daļa pašvaldību, kas ir lēmušas, ka tā mērķdotācija uzkrāsies, atskaitīs to algu un tā nekur nepazudīs, nebūs valsts kasei atpakaļ jāatdod. Un viņi decembrī samaksās kā par papildu pienākumiem.”

Taču, piemēram, Olaines novada domē nolēma neapmaksāt skolotāju streika dienu. Domes priekšsēdētājs Andris Bergs skaidro iemeslus: „Mūsu atbildīgie cilvēki papētīja to likuma traktējumu par streikiem. Ja es nemaldos, tad streikā ieinteresētās puses var vienoties, ka atmaksā. Šajā gadījumā mēs neesam neviena no tām pusēm, man liekas. Vismaz tāds bija [viedoklis] no mūsu atbildīgajiem darbiniekiem.”

Savukārt apmaksāt skolotājiem streika dienu plāno, piemēram, Rīgā. Par to deputātu balsojumā vienojās galvaspilsētas dome. Tās mērs Nils Ušakovs uzsver, ka viss notiek likuma ietvaros: „Pirmsskolu pedagogiem mēs maksājam no sava budžeta. Līdz ar to mums vispār nav nekādu ierobežojumu. Savukārt skolu pedagogiem mēs nepārdalīsim mērķdotāciju. Mēs neizmantosim valsts mērķdotāciju. Mēs maksāsim no rezerves fonda. Līdz ar to Izglītības ministrijai es ieteiktu nemēģināt izdarīt spiedienu ne uz pašvaldībām, ne uz skolotājiem un ļaut cilvēkiem izmantot Satversmē definētās brīvības, tajā skaitā arī streikot.”

Latvijas Radio šajā jautājumā uzrunāja Izglītības kvalitātes valsts dienestu. Tomēr dienestā aicināja vērsties par streika norises uzraudzību atbildīgajā Valsts darba inspekcijā. Bet tur atturas komentēt pašvaldību lēmumu apmaksāt streika dienu.

Darba tiesību nodaļas Konsultatīvā centra vadītāja Zaiga Strode skaidro, ka nepieciešams redzēt konkrētus pašvaldību lēmumus šajā jautājumā: “Tā kā Streiku likums neparedz tiesības darba devējiem, kas konkrētajā gadījumā ir pašvaldības, bet nav kolektīvā interešu strīda puse, izskatīt jautājumu par darba samaksas saglabāšanu streikā iesaistītajiem pedagogiem, secināms, ka pašvaldībām ir jāievēro Streiku likuma 28. pants un darba samaksa darbiniekiem nav jāmaksā.”

Par streika dienu būtu jāmaksā tādā gadījumā, ja LIZDA un ministrija par to panāktu vienošanos, skaidro Zaiga Strode no Valsts darba inspekcijas. Savukārt Izglītības un zinātnes ministrijā norāda, ka par šo jautājumu arodbiedrība nav konsultējusies un pārrunāts tas netika. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti